Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Zmiana planów - czyli inne sporty zimowe

góry

Kochacie zimę, ale znudziło Wam się jeżdżenie na nartach czy snowboardzie? Chcecie spróbować czegoś innego, nowego? Jeszcze przed sezonem zimowym przedstawiamy krótki przegląd sportów, które możemy uprawiać zimą.

Hokej na lodzie

Aby uprawiać ten sport potrzebujemy lodowiska i dwóch zespołów.  Każdy zespół składa się z pięciu zawodników i bramkarza. Ponieważ jest to sport kontaktowy i często dochodzi w nim do kontuzji, dlatego zawodnicy wyposażeni są w kaski i ochraniacze. Każdy z zawodników porusza się po lodowisku na łyżwach, trzymając w ręce kij, którym uderzając w krążek stara się zdobyć bramkę. Czas meczu hokejowego to 60 minut: trzy tercje po 20 minut. 

    Pamiętaj o bezpieczeństwie

Łyżwiarstwo

Łyżwiarstwo to sport łatwo dostępny i tani. W wielu miastach znajdują się lodowiska, gdzie możemy nie tylko jeździć, ale też wypożyczyć łyżwy. Jest to doskonała zabawa zarówno dla dzieci i dorosłych.  Na każdym lodowisku znajduje się wypożyczalnia sprzętu, gdzie specjaliści doradzą nam jaki rodzaj łyżew będzie dla nas najodpowiedniejszy. Do dyspozycji mamy:

Rodzaje łyżew
figurówki sznurowane łyżwy ze skórzaną cholewką tzw - są to łyżwy stabilne, dobre dla początkujących
łyżwy plastikowe podobnie jak but narciarski zapinane są na zapięcia i mają wewnątrz specjalny, miękki but
łyżwy hokejowe od figurówek różnią się twardszą i krótszą płozą bez ząbków oraz twardszą cholewką, która ma chronić kostki i ścięgna
łyżwy panczenowe łyżwy do łyżwiarstwa szybkiego - z przedłużoną płozą przystosowane do długich ruchów, dzięki którym zawodnik może osiągnąć prędkość nawet 60 km/h

źródło: materiały własne

Biathlon

Ta dyscyplina sportowa ma kilka nazw: biathlon, biatlon, dwubój zimowy, bieg patrolowy. Jest to połączenie biegów narciarskich ze strzelaniem. Do przebiegnięcia jest dystans od 7,5 do 20 km. W trakcie biegu zawodnicy 2 lub 4 razy zatrzymują się na strzelnicy, gdzie oddają po 5 strzałów do krążków średnicy 45mm. Jest to sport, który wymaga dużo wysiłku, ale i opanowania. Początkiem powinno być trenowanie biegania na nartach i nauczenie się dobrej techniki. Dopiero później warto zaczynać trening strzelecki. Trening można rozpocząć w jednym z klubów, których dość dużo znajduje się na południu Polski.

 

Wędrówka po górach

Wędrówka zimą po górach diametralnie różni się od wędrowania latem. Zimą pieszy zmaga się nie tylko z trasą, ale też ze śniegiem, mrozem, krótkim dniem i zagrożeniem lawinowym. Jeśli chcemy wybrać się zimą w góry musimy zrobić to w dzień, gdy jest dobra pogoda, a zagrożenie lawinowe nie sięga wyżej niż 3 stopnia. Nasza trasa powinna być o wiele krótsza, niż ta którą możemy pokonać w lecie. Przed wyruszeniem w trasę należy dobrać odpowiedni ubiór. Niezbędne są ciepłe, nieprzemakalne buty, zapasowy sweter, termos ze słodką herbatą i latarka. Na szlaku przydatne też mogą być kijki oraz raki. Warto sprawdzić, czy w pobliżu naszej trasy znajdują się schroniska, które są czynne zimą. Dodatkowo możemy zainstalować na naszym telefonie aplikacje GPS, dzięki której w razie wypadku służby ratownicze będą mogły nas zlokalizować.

 

Curling

W grze biorą udział dwie drużyny, w każdej z nich znajduje się po czterech zawodników. Każdy z tych z nich zagrywa po dwa kamienie i czyści lód. Zamiatanie lodu jest bardzo istotne. Pod wpływem tarcia lód zaczyna się topić przez co zmienia się prędkość kamienia. Aby rozegrać zawody potrzebna jest tafla lodu z namalowanym dwoma okręgami i ciężkie (ważące prawie 20 kilogramów) granitowe kamienie (czajniki). Wygrywa ta drużyna, która umieści swoje kamienie jak najbliżej środka. W Polsce profesjonalny tor do curlingu znajduje się w Pawłowicach (woj. Śląskie).

Znajdź najlepszą polisę

Jazda na  śnieżnych pojazdach

Skifox Pojazd, który łączy jazdę na nartach i na sankach. Zjeżdża się na krótkiej narcie o długości 130 cm, która wyposażona jest w siedzenie. Skifox nie ma kierownicy, balansując ciałem, możemy zmienić kierunek jazdy.
Snowmobile

Skuter śnieżny wyposażony w płozy i gąsienice. Możemy na nim jeździć po górskich trasach, również po nieubitym śniegu. Skutery są bardzo szybkie i zwrotne. Aby na nich jeździć potrzebujemy krótkiego instruktażu, kasku i ciepłego ubrania. Na przejażdżkę można się wybrać razem z przyjaciółmi, ponieważ skutery mogą być jedno lub dwu osobowe.

Speed riding/ Speed flying To połączenie narciarstwa z paralotnią. Daje możliwość zjeżdżania z każdego stoku i wznoszenia się w odpowiednim momencie za pomocą specjalnego skrzydła. Za pomocą speed ridingu można dostać się w niedostępne zwykłym narciarzom miejsca i zjeżdżać nawet po bardzo stromych zboczach. Jest to sport ekstremalny, który może dostarczyć wielu niesamowitych wrażeń.
Airboard Nadmuchiwane sanki z dwoma uchwytami, na których można zjeżdżać. Wystarczy się rozpędzić, rzucić na nie brzuchem i zjeżdżać. W odróżnieniu od tradycyjnych sanek podczas jazdy nie odczuwa się ucisku na brzuch czy klatkę piersiową.

 źródło: materiały własne

Redakcja portalu:

 

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa