Sezon narciarski w pełni, jednak dla wielu osób szaleństwo na stoku znajduje się jeszcze w fazie planów. Przygotowujemy strój narciarski i kupujemy sprzęt lub po prostu decydujemy o jego wypożyczeniu. Zanim wyruszymy na stok musimy wykupić skipass. Jest to identyfikacyjna karta narciarza lub snowboardzisty upoważniająca go do korzystania z urządzeń ośrodka narciarskiego, w szczególności do wyciągów.
fot: pixabay.com
W zależności od naszych potrzeb możemy wykupić jedynie kilkugodzinny, całodniowy czy okresowy na cały pobyt. Ceny karnetów nie należą do najtańszych, jednak raz w roku możemy pozwolić sobie na taki wydatek. Poniżej przedstawiamy ceny skipassów w największych polskich ośrodkach narciarskich w trwającym sezonie 2015/2016.
W największym polskim kurorcie narciarskim mamy możliwość wykupienia karty TatrySki, która obowiązuje w ośrodkach: Kotelnica Białczańska, Bania, Kaniówka (Białka Tatrzańska), Hawrań (Jurgów), Czorsztyn-Ski (Kluszkowce), Koziniec i Grapa Litwinka (Czarna Góra). W sezonie wysokim, który trwa od 25 grudnia do 6 marca, dorośli (osoby od 16-60 lat) będą musieli zapłacić nieco więcej niż w poprzednim sezonie (zeszłoroczne ceny w nawiasach):
źródło: materiały własne
Ośrodek Zielenic Ski Arena położony na terenie odznaczającym się występowaniem nietypowych dla Polski warunków klimatycznych po raz kolejny zaprasza wszystkich turystów na zimowe szaleństwo. Karnety możemy nabyć we wszystkich kasach stacji narciarskiej Zieleniec. Podczas wysokiego sezonu, dorosła osoba będzie musiała zapłacić:
źródło: materiały własne
Ośrodek narciarski Śnieżnik Ski Region składa się z trzech stacji znajdujących się na terenie masywu Śnieżnika. Są to Czarna Góra, Kamienica i Lądek Zdrój. Skipass zakupiony na tym terenie obsługuje wszystkie wymienione stacje. Posiadając karnet możliwe jest również przemieszczanie się pomiędzy nimi specjalnym Ski Busem. Sezon wysoki trwa od 23 grudnia do 29 lutego i w tym okresie skipassy dla osób dorosłych kosztują:
źródło: materiały własne
Z powyższego zestawienia wynika, że najtańsze skipassy oferuje Zieleniec. Ceny są jednak bardzo zbliżone do siebie, więc i tak należy liczyć się z wydatkami. Można jednak uniknąć kosztów dodatkowych wynikających z nieprzewidzianych sytuacji, znacznie przekraczających wysokość zakupu skipassu. Warto zaopatrzyć się w polisę narciarską, która może obejmować ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej czy ubezpieczenie sprzętu na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży.
Julietta Maciejak
Poszkodowana osoba może chcieć, abyś zapłacił nie tylko za realnie poniesione przez nią szkody, jak uszkodzony sprzęt, czy ubranie, ale także za zmarnowany urlop, za czas rehabilitacji, czy niemożność chodzenia do pracy, utracone kontrakty, a nawet dożywotnią rentę. Oczywiście w takich sytuacjach sprawa trafia do sądu właściwego dla...
Wyjazd na narty do Słowacji to opcja coraz częściej wybierana przez turystów, którzy chcą spędzić zimowy urlop w rozsądnej cenie, nie rezygnując przy tym z doskonałych warunków do jazdy. Jak każda aktywna podróż, wymaga jednak specjalnego przygotowania. Sprawdź, o czym pamiętać przed wyruszeniem na słowackie stoki.
Jazda na nartach to jeden z bardziej kontuzyjnych sportów. Może być bardzo relaksująca i przyjemna, ale często również niebezpieczna. To czy wyjdziemy ze stoku cało zależy nie tylko od nas samych i naszej uwagi, ale też od innych użytkowników szlaku narciarskiego. Bywa, że sami możemy zrobić krzywdę sobie, ale przez nieuwagę szkody...
Planujesz zagraniczny, zimowy urlop, ale nie chcesz za bardzo oddalać się od Polski? Szukasz miejsca, w którym za stosunkowo niewielkie pieniądze przeżyjesz narciarską przygodę w komfortowych warunkach? Czasem nie trzeba szukać daleko, aby odkryć niezwykłe miejsca do niezapomnianego wypoczynku! Wyjedź na Słowację.