Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Czy EKUZ dla narciarza jest wystarczające?

prywatne ubezpieczenie narciarskie

Jadąc na narty do któregoś z krajów Unii Europejskiej mamy możliwość korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Potrzebna jest do tego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wydaje właśnie NFZ.

EKUZ obowiązuje za granicą w jednostkach, które są odpowiednikiem polskiej służby zdrowia, i z którymi NFZ ma podpisaną umowę. To Fundusz zwraca pieniądze za nasze leczenie instytucji, która udzieliła nam pomocy lekarskiej poza granicami Polski. Zdarzają się sytuacje, że musimy zapłacić za usługę sami, a po powrocie możemy ubiegać się o zwrot kosztów NFZ na podstawie wystawionego rachunku.

Gdzie obowiązuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje jednak w Polsce. Upoważnia jedynie do bezpłatnej pomocy lekarzy za granicą. Wyjeżdżając więc na narty w Karkonosze czy Tatry powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie w którymś z towarzystw na własną rękę.

 

Do czego upoważnia?

W ramach usług gwarantujących nam EKUZ jesteśmy upoważnieni do korzystania z wizyt lekarskich oraz porad specjalistów w nagłych wypadkach i konieczności wszczęcia leczenia. W części państw honorujących Kartę możemy także otrzymać refundację leków przepisanych przez lekrza. Ale to, czy tak będzie zależy od jednostki, w której się leczymy.

 

Musimy pamietać, że w niektórych krajach pacjenci mają obowiązek pokrywania części kosztów. Nie są to zwykle duże sumy, jednak trzeba być na nie przygotowanym. We Francji i w Belgii z kolei opieka medyczna jest całkowicie odpłatna. Jako turyści przebywający w danym kraju mamy takie same obowiązki, jak jego obywatele, dlatego przed wyjazdem warto dowiedzieć się w naszym wojwódzkim oddziale NFZ, na jakich zasadach będziemy korzystali z pomocy lekarza.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie

Czego nie zapewni EKUZ?

EKUZ zapewnia nam jednak tylko leczenie w zakresie podstawowym. Jeśli bardziej opłacalne dla służby zdrowia będzie przewiezienie nas do Polski i kontynuowanie leczenia już na miejscu, to musimy liczyć się z wczesniejszym powrotem z wypoczynku. Karta nie pokrywa jednak kosztów związanych z transportem nas jako chorych do Polski. Za tą usługę będziemy zmuszeni zapłacić sami!

 

Polisa może więcej

W przeciwieństwie do ubezpieczeń oferowanych przez towarzystwa, EKUZ nie daje nam ochrony w przypadku konieczności wszczęcia akcji poszukiwawczej i ratowniczej w górach, a te mogą się zdarzyć, jeśli zamierzamy jeździć na nartach. Gdy interwencja ratowników będzie konieczna, wówczas koszty związane z zaangażowaniem wyszkolonych ludzi, a często także psów tropiących będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Nie są to zwykle małe sumy.

 

koszty akcji ratowniczejźródło: materiały własne

 

W ramach ubezpieczenia narciarskiego mamy zapewnione wszystkie powyższe świadczenia oraz wiele innych, niezbędnych do bezpiecznego i beztroskiego korzystania z uroków zimy na europejskich stokach. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma stosunkowo wąski zakres w kwestii ubezpieczenia narciarzy. Oprócz niej warto zainwestować w dodatkową polisę.

Redakcja portalu:

Redakcja PolisaNarciarska.pl

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa