Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Czym są koszty repatriacji w polisie narciarskiej?

Wyjeżdżając za granicę nie powinniśmy zapominać o zakupie ubezpieczenia turystycznego, szczególnie, gdy w grę wchodzi uprawianie sportów zimowych, które nie należą do najbezpieczniejszych. Zanim jednak wybierzemy właściwą ochronę, zapoznajemy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz nie zawsze oczywistymi pojęciami. Jednym z nich są koszty repatriacji w polisie narciarskiej.

koszty repatriacji

Koszty repatriacji w ubezpieczeniu na narty – co to?


Koszty repatriacji to koszty transportu ubezpieczonego do kraju stałego pobytu po wypadku lub odbytej za granicą chorobie. Repatriację można więc nazwać jako transport medyczny do kraju. Ubezpieczyciel zawsze zawiera takie ryzyko z polisie turystycznej, nawet już w podstawowym wariancie.

Zakres ubezpieczenia narciarskiego


Mówiąc o ubezpieczeniu turystycznym, należy przytoczyć jego istotę. W swojej podstawowej wersji ma ono pokrywać koszty leczenia w nagłych i niespodziewanych sytuacjach, które miały miejsce za granicą. Pokrycie kosztów leczenia nie zawsze jednak będzie oznaczać opłacenie kompleksowego leczenia. Zadaniem ubezpieczyciela jest zapłacenie jedynie za niezbędne leczenie pozwalające na bezpieczny transport ubezpieczonego do kraju zamieszkania i tam kontynuowanie dalszego leczenia.

Powyższe jasno wskazuje, że ubezpieczenie nie będzie pokrywać żadnych zaplanowanych wizyt lekarskich za granicą. Jeżeli więc na stoku złamiemy nogę, lekarz oczywiście udzieli nam pomocy, wykona niezbędne badania i zabezpieczy złamanie np. przez założenie gipsu. Jeżeli jednak kontuzja będzie poważniejsza i będzie wymagała dalszego leczenia, np. rehabilitacji, będziemy musieli wrócić do Polski i tam kontynuować leczenie w ramach publicznej służby zdrowia.

kup ubezpieczenie na narty

Ile wynoszą koszty repatriacji?


Ubezpieczenie gwarantuje pokrycie kosztów leczenia do momentu, gdy będzie możliwy powrót do Polski, konieczne jest więc zawarcie w polisie kosztów transportu. To właśnie nazywamy repatriacją. Każdy z ubezpieczycieli już w podstawowym wariancie ubezpieczenia gwarantuje pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski. Ryzyko to może zostać zawarte w różnych opcjach polisy, np. kosztach leczenia, assistance bądź stanowić odrębny element polisy.

Wybierając sumy ubezpieczenia, zawsze musimy myśleć o tym, ile może wynieść koszt transportu. W najlepszym przypadku będzie to bilet lotniczy kupiony na ostatnią chwilę, czyli prawdopodobnie nienależący do najtańszych. Może się także okazać, że poleci z nami ratownik medyczny, za czas którego również należy zapłacić. Zdarzają się również przypadki, gdy konieczne jest wymontowanie np. 9 krzeseł w samolocie, abyśmy mogli bezpiecznie dolecieć, unieruchomieni w pozycji leżącej. W skrajnych przypadkach lekarz może zlecić transport specjalnym samolotem medycznym, za przelot którego z pewnością nie będzie nas stać. Właśnie dlatego zawsze należy ustalać jak najwyższe sumy ubezpieczenia kosztów transportu oraz pozostałych ryzyk.

Sumy ubezpieczenia kosztów transportu


Jak już wyżej wspomniano, koszty repatriacji w polisie narciarskiej mogę być bardzo wysokie, dlatego warto wybierać jak najwyższe sumy ubezpieczenia, w tym przypadku kosztów leczenia. Nie zapominajmy, że najczęściej ta suma musi wystarczyć zarówno na leczenie jak i transport medyczny. Poniżej przedstawiamy sumy ubezpieczenia, do których odpowiadają towarzystwa.

Towarzystwo Sumy ubezpieczenia
AXA Do wysokości SU KL 5 000 - 50 000 €
AXA Assistance Realne nakłady do SU KL i Assistance 200 000 zł - bez limitu
Europa Do wysokości SU KL 15 000 - 100 000 €
Generali Do wysokości SU określonej w dokumencie ubezpieczenia 40 000 - 800 000 zł
Gothaer W ramach SU w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia 10 000 - 60 000 €
Signal Iduna Do wysokości SU KL w RP. Do innego kraju niż RP - 5 000 € 10 000 - 100 000 €
Warta Do wysokości kosztów usługi assistance świadczonej przez COK. W przypadku, gdy krajem stałego zamieszkania ubezpieczonego jest inny kraj niż RP, Warta pokrywa koszty transportu do wysokości kosztu, jaki poniosłaby organizując transport do RP.

Źródło: opracowanie własne

    Kup ubezpieczenie

Wyjeżdżając za granicę, nie zawsze jesteśmy świadomi tego, co może nas spotkać. Na szczęście są polisy narciarskie, które pomogą zabezpieczyć nasz wyjazd pod względem zdrowotnym i finansowym. Mając na myśli koszty repatriacji w ubezpieczeniu na narty, musimy pamiętać, że jest to bardzo ważny element polisy, na szczęście zapewniany zawsze przez ubezpieczyciela.

Julietta Pawlak

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa