Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Gdzie na narty z dziećmi? - poradnik

Oferta ośrodków narciarskich zarówno w kraju, jak i za granicą dostosowanych do potrzeb rodzin jest bardzo bogata. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naukę jazdy na deskach, jego wybór może być szczególnie trudny. Ułatwi go przygotowany przez nas ranking miejsc na wyjazd na narty z dziećmi, który opisuje warunki panujące w kurortach w Polsce, Austrii, na Słowacji oraz we Włoszech.

Przygotowania najlepiej rozpocząć z dużym wyprzedzeniem. Podstawą jest oczywiście wybór lokalizacji, a następnie rezerwacja noclegów oraz kalkulacja kosztów. W przypadku wyjazdu z dzieckiem szczególną uwagę należy zwrócić na poziom łatwości tras oraz dostępność szkółek i przedszkoli narciarskich. Gdzie szukają ich Polacy?

Gdzie na narty z dziećmi w Polsce?

 

Niemal 2/3 narciarzy wybiera ośrodki w kraju – wynika z badania „Zwyczaje Polaków związane ze sportami zimowymi” przeprowadzonego na zlecenie TU Europa. Największe kurorty w Polsce dysponują coraz lepszą infrastrukturą. Działają w nich snowparki, kluby malucha i wyciągi taśmowe. W Wiśle, Zakopanem, Krynicy-Zdroju, Szklarskiej Porębie, Szczyrku czy Ustroniu istnieje od 4 do 10 stacji prowadzących przedszkola narciarskie. Najmłodsi pod okiem instruktorów stawiają w nich pierwsze kroki na deskach.

Ośrodki w Polsce z trasami i przedszkolami narciarskimi

Nazwa miejscowości

Liczba ośrodków z trasami dla początkujących

Liczba ośrodków prowadzących przedszkola

Wisła

13

8

Zakopane

10

10

Krynica-Zdrój

8

8

Szczyrk

7

8

Szklarska Poręba

7

5

Ustroń

5

4

Źródło: Dzieciochatki.pl

Koszty dojazdu oraz zakupu karnetów w Polsce są znacznie tańsze niż w Alpach czy na Słowacji. Często zdarza się, że dzieci wstęp na stok mają zupełnie darmowy, a jedynie rodzice muszą zapłacić za skipass. Natomiast za granicą jednodniowa wejściówka dla najmłodszych kosztuje przynajmniej 20 euro (około 80 zł).

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Gdzie na narty z dziećmi w Austrii?

 

Świetnym miejscem na rodzinny wyjazd na narty będzie austriacki Tyrol. Znajduje się tutaj ponad 80 ośrodków narciarskich z rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną, a także licznymi przedszkolami i szkółkami narciarskimi. W tym rejonie Alp narciarze mogą zjeżdżać od listopada do maja, a na lodowcu Hintertux nawet przez cały rok.

Rodzice szczególną uwagę powinni zwrócić uwagę na ośrodki w Imst czy Mayrhofen. Znajdują się tam duże różnorodne trasy, na których dzieci mogą rozpocząć naukę jazdy na nartach. Jednodniowy koszt zakupu karnetu dla najmłodszych wynosi około 20 euro (80 zł), a osoba dorosła musi zapłacić około 50 euro (około 200 zł).

Do kosztów wyjazdu do Austrii należy doliczyć paliwo, noclegi czy wyżywienie. Najtaniej jest wynająć prywatną kwaterę u jednego z gospodarzy, gdzie dwuosobowa rodzina może wynająć pokój już od 500 zł za noc.

Gdzie na narty z dziećmi do Włoch?

 

Dolina Słońca, czyli Val di Sole należy do jednego z najpopularniejszych regionów narciarskich we Włoszech. Największy kompleks stanowią ośrodki położone w Marileva, Folgaridzie, Madonna di Campiglio oraz Piznolo. Łącznie znajduje się tutaj 380 km tras narciarskich.

Dla rodziców z dziećmi szczególnie dogodna powinna być jazda na stokach Madonna di Campiglio. Na przełęczy Passo Grosste znajdują się bardzo szerokie trasy, a najłatwiejszą z nich jest bardzo płaska Panoramica. Za jednodniowy karnet dla dziecka zapłacić około 25 euro (100 zł), a 50 euro (około 200 zł) dla osoby dorosłej.

Koszty dojazdu samochodem do Włoch będą wyższe niż w przypadku bliżej położonej naszego kraju Austrii. Do wydatków trzeba również zaliczyć nocleg oraz wyżywienie. W Madonna di Campiglio dwuosobowa rodzina z dzieckiem w gospodarstwie agroturystycznym może wynająć pokój nawet za około 300 zł za noc.

Gdzie na narty z dziećmi na Słowację?

 

Jeżeli rodzime ośrodki nie spełniają naszych wymagań, zamiast do dalekich Alp, można wybrać się do oddalonych o 40 kilometrów od polskiej granicy słowackich Wysokich Tatr. Największym miastem w tym regionie jest Poprad. Do najbardziej popularnych ośrodków narciarskich należą Tatrzańska Łomnica, Stary Smokovec oraz Strbskie Pleso. W każdym z nich znajdują się trasy i szkółki narciarskie dla najmłodszych.

Oprócz tego, w Stbrskim Plesie działa lodowisko, w Tatrzańskiej Łomnicy kolejka gondolowa na Łomnicę, a w Starym Smokovcu tor saneczkowy SnowFunPark. Z myślą o dzieciach stworzono również plac zabaw Kamzikovo znajdujący się na stacji przesiadkowej na Łomnickim Stawie. Co ciekawe, kilkudniowy karnet uprawniający do wstępu na stoki w Wysokich Tatrach można zamienić na jednodniowy pobyt w Aqua City – jednym z największych aquaparków w Europie.

Jednodniowy karnet dla dziecka kosztuje 27 euro (około 113 zł), a dla osoby dorosłej 39 euro (około 163 zł). Koszty dojazdu ze względu na bliskość polskiej granicy również są niższe niż w przypadku Alp. Dwuosobowa rodzina  z dzieckiem nocleg w Popradzie może znaleźć już za około 150 zł.

Ceny karnetów w wybranych ośrodkach w Europie

Nazwa ośrodka

Dzieci dzień roboczy

Dorośli dzień roboczy

Dzieci karnet 6-dniowy

Dorośli karnet 6-dniowy

Wisła

0 zł

90 zł

0 zł

350 zł

Zakopane

0 zł

100 zł

0 zł

450 zł

Krynica-Zdrój

0 zł

110 zł

0 zł

525 zł

Szczyrk

69 zł

99 zł

311 zł

444 zł

Szklarska-Poręba

59 zł

99 zł

299 zł

472 zł

Ustroń

0 zł

80 zł

0 zł

400 zł

Hintertux

23,50 euro

52 euro

112 euro

249 euro

Imst

16,50 euro

31,50 euro

73 euro

145,50 euro

Mayrhofen

23,50 euro

52 euro

112 euro

249 euro

Tatrzańska Łomnica

27 euro

39 euro

139 euro

199 euro

Starý Smokovec

27 euro

39 euro

139 euro

199 euro

Štrbské Pleso

27 euro

39 euro

139 euro

199 euro

Madonna di Campiglio

25 euro

50 euro

124 euro

254 euro

Folgarida

20 euro

40 euro

107 euro

214 euro

Źródło: Skionline.pl

Wyjazd na narty z dzieckiem – jakie ubezpieczenie?

 

Wybierając się na narty w Polsce, w razie wypadku Polskie lub Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadzi akcję ratunkową bezpłatnie. Natomiast koszty leczenia zostaną pokryte przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ze składek na państwowe ubezpieczenie zdrowotne. Jednak w przypadku, gdy na stoku urazu dozna osoba trzecia z naszej winy i zdecyduje się nas pozwać, bez dodatkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), będziemy musieli jej zapłacić odszkodowanie z własnych środków.

Natomiast w Austrii, we Włoszech czy na Słowacji działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak zapewnia jedynie bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń medycznych w placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Jednak karta nie refunduje kosztów transportu ze stoku do szpitala czy przewozu do Polski helikopterem lub karetką. Jeżeli nie posiadamy dodatkowej polisy narciarskiej, służby obciążą nas kosztami udzielonej pomocy.

W efekcie jeżeli poszkodowany nie będzie posiadał polisy narciarskiej, może zostać obciążony kosztami pomocy służb ratunkowych na kwotę nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Jaki zakres ochrony powinien posiadać optymalny pakiet? Oto najważniejsze elementy ubezpieczenia turystycznego w przypadku wyjazdu na narty:

  • koszty leczenia na sumę gwarantowaną w wysokości co najmniej 30 tys. euro,
  • koszty ratownictwa na kwotę co najmniej 5 tys. euro,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC),
  • rozszerzenie ochrony o jazdę na nartach,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu.

 

Najtańsze ubezpieczenie tygodniowego wyjazdu na narty dla dwójki dorosłych osób wraz 10-letnim dzieckiem do Austrii, Włoch lub na Słowację zaczyna się od 69,93 zł. Jednak przed zakupem polisy należy przeanalizować oferty co najmniej kilku towarzystw, aby była dostosowana do naszych indywidualnych oczekiwań.

Można to zrobić w kilka minut przy użyciu naszego kalkulatora. Po wyborze którejś z kilkunastu propozycji zakładów ubezpieczeniowych, na wskazany przez użytkownika adres e-mail zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i wspólnie z dzieckiem bezpiecznie rozpocząć zimowy wypoczynek na stoku.

    Porównaj ceny polis narciarskich

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa