Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak udzielić pierwszej pomocy na stoku?

pierwsza pomoc

Uprawianie narciarstwa przynosi niesłychaną satysfakcję i przyjemność. W ten sposób możemy odpocząć, zachowując jednocześnie aktywny styl życia. Ta dyscyplina sportu uchodzi jednak za jedną z bardziej ryzykownych.

Na stoku, na którym jeździ mnóstwo turystów o mniejszym lub większym stopniu zaawansowania, nie trudno o wypadek, w którym możemy ucierpieć zarówno my, jak i inni użytkownicy stoku. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak wezwać ratowników i pomóc osobie poszkodowanej do czasu przyjazdu wykwalifikowanych ludzi.

Z tego poradnika dowiesz się:

    Ubezpiecz się na wszelki wypadek

Zadaniem każdego udzielającego takiej pomocy jest przede wszystkim kontrolowanie funkcji życiowych i podtrzymywanie poszkodowanego przy życiu. A jeśli jego stan nie jest na tyle ciężki, że zagraża życiu, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo tej osoby, zabezpieczenie jej ran i zapewnienie jej jak najlepszych warunków. Powinniśmy zatem ułożyć go w takiej pozycji, która zapobiegnie pogłębianiu urazów i zapewni poszkodowanemu wygodę.

zabezpieczenie miejsca wypadku na stokuźródło: materiały własne

Wezwij pomoc

Jeśli miejsce wypadku jest już zabezpieczone i poszkodowanemu nie zagraża niebezpieczeństwo, powinniśmy wezwać pogotowie. Nie należy z tym zwlekać bowiem pozornie niegroźna rana może być niebezpieczna. Poza tym im szybciej wezwiemy pomoc, tym krótsze będzie cierpienie poszkodowanego. Przed wyjazdem należy więc zapisać sobie (najlepiej w telefonie komórkowym) najpotrzebniejsze numery do jednostek ratowniczych.

 

Możemy zadzwonić pod ogólny numer 112. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże je odpowiednim oddziałom, które ruszą na akcję. Możemy również zadzwonić bezpośrednio do siedziby pogotowia górskiego wykręcając numer 601, 100, 300 lub 985. Numery te zależą od kraju, w którym miał miejsce wypadek. Dobrze jest więc poszukać w Internecie lub zapytać w miejscu zakwaterowania o numery alarmowe.

 

Zgłoszenie wypadku 

Nie bez znaczenia jest kolejność podawanych podczas zgłaszania wypadku informacji. Najważniejsze i niezbędne podajemy na samym początku. Telefon bowiem może stracić zasięg lub rozładować się. Wówczas, gdy na pierwszym miejscu poinformujemy o miejscu, w którym się znajdujemy, ratownicy bez dalszych informacji będą wiedzieli, gdzie udać się na akcję. Przyjęta kolejność informowania ratowników:

1 Miejsce wypadku
2 Co się stało?
3 Liczba poszkodowanych
4 Stan poszkodowanych
5 Nasze dane osobowe i kontaktowe
(imię, nazwisko oraz numer telefonu)

źródło: materialy własne

Pamiętajmy także, żeby nie rozłączać się jako pierwszy. Dyżurny przyjmujący zgłoszenie może mieć dodatkowe pytania. A jeśli rozłączymy się przed podaniem numeru telefonu, ratownicy nie będą mieli możliwość oddzwonienia, gdy przykładowo nie będą mogli znaleźć miejsca naszego położenia.

    Kup polisę narciarską

Jeżeli poszkodowany posiada polisę turystyczną należy również zgłosić niezwłocznie szkodę do Ubezpieczyciela. Numer centrum alarmowego znajduje się na polisie.

 

Warto wiedzieć, że spowodowana przez nas szkoda na stoku może skończyć się roszczeniami ze strony poszkodowanego. Ma on prawo domagać się odszkodowania za zniszczony sprzęt, zwrot kosztów leczenia, a także rekompensaty za ból, cierpienie oraz nieudany urlop. Wówczas możemy spodziewać się wysokiego rachunku do zapłaty. Przed tego typu dodatkowymi kosztami ochroni nas ubezpieczenie OC, dzięki któremu odpowiedzialność finansowa przechodzi na ubezpieczyciela.

Redakcja portalu:

polisa narciarska

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa