Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie na narty dla dziecka za granicą?

Rodzice wysyłający dziecko na obóz narciarski za granicę muszą pamiętać, że szkolna polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) najczęściej posiada niską sumę gwarantowaną. W efekcie nie będzie ona w stanie pokryć kosztów leczenia czy rehabilitacji w razie wypadku poza Polską.

 

Jazda na nartach lub snowboardzie, czy uprawianie innego sportu zimowego wiąże się z ryzykiem odniesienia kontuzji. Do najczęstszych urazów należą stłuczenia, skręcenia lub złamania nóg, stawów, palców, rąk, nadgarstków, obojczyków, barków bądź kręgosłupa. W wyniku zderzeń na stoku dochodzi też do wstrząśnień mózgu. Czym więc powinni kierować się rodzice przy doborze ochrony ubezpieczeniowej dla swojego dziecka?

Szkolne NNW nie wystarczy za granicą

 

Oczywiście warto wykupić szkolne NNW, które najczęściej jest polisą całoroczną obowiązującą nie tylko na terenie szkoły, lecz także gdy uczeń przebywa w domu czy na wakacjach. Jednak najczęściej jest to wyłącznie podstawowe ubezpieczenie z niską sumą gwarantowaną. Przykładowo przy polisie na kwotę 10 tys. zł, gdy dziecko złamie nogę podczas jazdy na nartach za granicą, to towarzystwo określi stały uszczerbek na zdrowiu na około 2-5 proc. Oznacza to, że wypłaci rodzicom odszkodowanie w wysokości zaledwie około 200-500 zł.

    Porównaj cenę ubezpieczenia na narty

Ponadto, przed podpisaniem umowy na zakup szkolnego NNW należy dokładnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Towarzystwa często w tego rodzaju polisach z zakresu ochrony wyłączają uprawianie niektórych sportów, w tym np. jazdę na nartach.

Jakie jest dobre ubezpieczenie na narty dla dziecka?

 

Skoro więc NNW nie zapewni naszemu dziecku wystarczającej ochrony, jakimi kryteriami należy kierować się przed zakupem ubezpieczenia turystycznego na narty? Po pierwsze warto wiedzieć, że jeżeli obóz narciarski organizuje biuro podróży, to ma obowiązek ubezpieczyć swojego klienta w zakresie NNW oraz kosztów leczenia za granicą.

Jednak nie powinno to uśpić czujności rodziców. Touroperatorzy podobnie jak szkoły, często zapewniają niskie sumy gwarantowane ubezpieczenia. Dlatego warto zapewnić dodatkową ochronę ubezpieczeniową dziecku i samodzielnie zakupić odpowiedni pakiet.

Należy pamiętać, że nawet posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystawianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), nie zapewni nam całkowicie dostępu do bezpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiej Wspólnocie Wolnego Handlu (EFTA). Członkami tej drugiej organizacji są Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria.

Karta uprawnia wyłącznie do bezpłatnego korzystania z wizyt lekarskich oraz porad specjalistów w nagłych wypadkach i konieczności wszczęcia leczenia w placówkach, z którymi NFZ ma zawarte umowy ze swoim odpowiednikiem w poszczególnym kraju. Ponadto refundowane są tylko podstawowe świadczenia. Dodatkowo np. we Francji czy Belgii opieka medyczna jest całkowicie odpłatna. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule pt. „Czy EKUZ dla narciarza jest wystarczające?”. EKUZ we wszystkich przypadkach nie pokrywa kosztu transportu powrotnego do kraju (a są to naprawdę wysokie sumy, sięgające kilkunastu tysięcy euro) oraz kosztów ratownictwa.

Porównanie zakresu ochrony ubezpieczeniowej w EKUZ i dodatkowym ubezpieczeniu narciarskim

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Dodatkowe nieobowiązkowe ubezpieczenie turystyczne

Koszty leczenia za granicą

Bezpłatny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w krajach UE oraz EFTA.

+

Koszty ratownictwa

+

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC)

+

NNW

+

Usługi Assistance

+

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

+

Źródło: Opracowanie własne (w ramach dodatkowego ubezpieczenia towarzystwo wypłaca sumę gwarantowaną w zależności od zakresu ochrony do wysokości określonej w umowie).

Jaki jest koszt dobrego ubezpieczenia na narty?

 

Głównym powodem, dla którego warto przeanalizować zakres ubezpieczenia przed zakupem są wysokie koszty leczenia za granicą, o czym na własnej skórze przekonało się kilku naszych rodaków. Dobrym przykładem będzie tu Austria, czyli jeden z najczęściej odwiedzanych przez polskich narciarzy kraj. Jeden z nich doznał na stoku złamania trzonu kości udowej. Efekt? Koszty ratownictwa, oraz opieki zdrowotnej wraz z transportem medycznym helikopterem do Polski wyniosły 35 000 zł, które pokryło towarzystwo. Na tak wysoką kwotę wpłynęły następujące świadczenia:

 • pierwsza pomoc na stoku około 400 zł,
 • transport helikopterem do szpitala około 11 000 zł,
 • hospitalizacja około 5 500. zł,
 • transport do Polski w pozycji leżącej około 18 000. zł.

 

Jak więc widać, naprawdę nie warto ryzykować zdrowia własnego dziecka. Szczególnie, że najtańsza oferta ubezpieczenia tygodniowego wyjazdu na narty lub snowboard do Austrii dla 10-letniego dziecka zaczyna się już od 18 zł. Jednak rodzice nie powinni ograniczać swojego wyboru do jednej oferty, a zawsze porównać propozycje kilku towarzystw, aby wybrać pakiet zapewniający pełną ochronę ich dziecku w atrakcyjnej cenie. Szczególnie, że towarzystwa oferują dla osób poniżej 18. roku życia atrakcyjne zniżki. Optymalna polisa narciarska dla dziecka wybierającego się za granicę powinna zawierać:

 • koszty leczenia w kwocie co najmniej 30 tys. euro,
 • koszty ratownictwa w kwocie co najmniej 5 tys. euro,
 • ubezpieczenie NNW,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności w życiu prywatnym (OC),
 • OC sportowe,
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego,
 • usługi Assistance.

 

W poniższych dwóch tabelach przeanalizowaliśmy oferty 2 towarzystw oferujących ubezpieczenie turystyczne tygodniowego wyjazdu na narty do Austrii dla 10-letniego dziecka. Jak widać z porównania, nie zawsze wyższa cena polisy oznacza wyższą sumę gwarantowaną.

Oferta AXA Assistance

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

AXA Assistance

Koszty leczenia za granicą

600 000 zł (ok. 144 000 euro)

Koszty ratownictwa

600 000 zł (około 144 000 euro)

OC w życiu prywatnym i OC sportowe

150 000 zł 

NNW

50 000 zł

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

1 500 zł

Cena pakietu:

36,33 zł

Źródło: Opracowanie własne

W pakiecie za 36,33 zł koszty leczenia oraz ratownictwa (około 144 000 euro) są wyższe niż w propozycji za 60 zł, w której wynoszą odpowiednio 40 000 oraz 6 000 euro. Dlatego każdorazowo należy porównać ze sobą propozycje co najmniej kilku ubezpieczycieli, a następnie wybrać spełniającą nasze oczekiwania.

Oferta Gothaer

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Gothaer

Koszty leczenia za granicą

167 507 zł (ok. 40 000 euro)

Koszty ratownictwa

25 126 zł (około 6 000 euro)

OC w życiu prywatnym i OC sportowe

104 692 zł (brak OC sportowego)

NNW

15 000 zł

Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego

2 000 zł

Cena pakietu:

60 zł

Źródło: Opracowanie własne

W prosty sposób ceny ubezpieczeń turystycznych można porównać ze sobą przez internet za pomocą naszego kalkulatora. Znajdują się w nim oferty kilkunastu towarzystw, do których dołączony jest plik z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W efekcie przed zakupem jednego z pakietów, możemy dokładnie przeanalizować jego zapisy. Po dokonaniu wyboru, na naszą skrzynkę mailową zostanie wysłana umowa. Wystarczy ją wydrukować i cieszyć się urokami wyjazdu.

   Porównaj ceny polis narciarskich

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa