Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak wybrać ubezpieczenie uprawiając sporty zimowe?

ubezpieczenie wyjazdu na narty

Większość ubezpieczycieli zalicza narciarstwo i snowboarding do sportów wysokiego ryzyka, które wymagają osobnego rozszerzenia przy wykupie ubezpieczenia. Zakres ochrony zawsze należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Nieuwzględnienie rodzaju aktywności może się bowiem wiązać z odmową pokrycia kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania.

 

Znajdź najlepsze ubezpieczenie narciarskie dla siebie i rodziny

 

W potocznym znaczeniu nazw „sporty ekstremalne” i „sporty wysokiego ryzyka” zazwyczaj używa się wymiennie, nazywając te dyscypliny sportowe, które wymagają szczególnych umiejętności, przygotowania, a także obarczone są podwyższonych ryzykiem w stosunku do innych dyscyplin.

W kontekście zakupu ubezpieczenia, nazewnictwo to zostanie rozgraniczone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU) – i tam właśnie należy szukać szczegółowych informacji. Poszczególni ubezpieczyciele mogą odmiennie definiować te dwa określenia i klasyfikować do nich inne sporty, czasami używany jest jeden z tych zwrotów (najczęściej sporty wysokiego ryzyka).

Co to są sporty wysokiego ryzyka?

Sporty wysokiego ryzyka określane są przez ubezpieczycieli jako te dyscypliny, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem utraty zdrowia i naraża na kontuzje oraz wypadki.

Dla przykładu AXA wymienia w OWU wyłącznie sporty wysokiego ryzyka i tak je definiuje:

Sporty wysokiego ryzyka – wyczynowe uprawianie sportów oraz uczestniczenie w wyprawach do miejsc o ekstremalnych warunkach klimatycznych; a także dyscypliny sportowe, których uprawienie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka i/lub zawierają elementy akrobacji, w szczególności: downhill, dyscypliny związane z przemieszczaniem się w przestrzeni powietrznej, freedive, gokarty, futbol, kajakarstwo i rafting stopnia trudności WW3– WW5, kitesurfing i wszystkie jego odmiany, kolarstwo górskie, łucznictwo, maraton (w tym półmaraton i ultramaraton), jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, nurkowanie z aparatem oddechowym powyżej 10 m (z instruktorem lub wymaganym certyfikatem), rugby, speleologia, sporty motorowe (oprócz quadów i skuterów), sztuki i sporty walki, trekking z użyciem sprzętu specjalistycznego lub na wysokości powyżej 3 500 m n.p.m., via ferrata stopnia trudności B do E, wieloboje, wspinaczka, żeglarstwo powyżej 12 mil morskich od brzegu.

Dlatego, choć Ogólne Warunki Ubezpieczenia to długi dokument, zdecydowanie warto się z nim zapoznać – chociaż z najważniejszymi elementami. Planując wyjazd w góry, wiemy jakie aktywności będą nam towarzyszyć, na jakim terenie i wysokości, i do takich warunków dobierzmy właśnie ubezpieczenie, sprawdzając w OWU, czy niezbędne jest rozszerzenie do polisy.

Co to są sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne zazwyczaj określane są jako jeszcze bardziej ryzykowane niż sporty wysokiego ryzyka i wiążą się z wyjazdem do miejsc wyjątkowo… ekstremalnych właśnie, np. ekspedycja na pustynię, lodowiec, do dżungli, na tereny śnieżne z wykorzystaniem sprzętu asekuracyjnego.

Uczestniczenie w takiej wyprawie wymaga od uczestnika niebywałej odwagi, kondycji, zdecydowanego działania, hartu ducha, a także wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Ekspedycja może być obarczona znacznym ryzykiem nawet utraty życia, więc wymaga gruntownych i długich przygotowań.

Ci ubezpieczyciele, którzy rozróżniają sporty wysokiego ryzyka od sportów ekstremalnych, do tej drugiej grupy zaliczają przede wszystkim: alpinizm, himalaizm, wspinaczka lodowa, skoki narciarskie, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, szybownictwo, ale także kolarstwo górskie, motocross, bobsleje.

Gdzie ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe?

Do tej pory zakup ubezpieczenia był dla narciarzy i snowboardzistów fakultatywny i każdy decydował w zależności od własnych potrzeb.

UWAGA! Od stycznia 2022 r. we Włoszech został wprowadzony obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Osobom nieposiadającym OC grozi mandat w wysokości od 100 do 150 euro oraz zarekwirowanie karnetu (bez znaczenia na jaki okres został wykupiony).

Przy okazji uregulowano we Włoszech aspekt trzeźwości na stoku. Picie aromatycznych grzańców nie pozostaje już bezkarne, a osoby będące po spożyciu alkoholu otrzymają mandat w wysokości od 250 do nawet 1000 euro.

Warto pamiętać, że oprócz mandatu, grożą też inne konsekwencje spożywania alkoholu na stoku. Jeśli dojdzie do wypadku na stoku, a poszkodowany turysta okaże się być pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel ma prawo do domowy wszelkich świadczeń, pokrycia kosztów leczenia, wypłaty odszkodowania itp. Wyjątkiem jest wykupienie klauzuli alkoholowej, która zapewnia trwałość ochrony do określonego stężenia alkoholu we krwi – konkretne wartości są uzależnione od danego ubezpieczyciela. Dodatkowo każdy użytkownik stoku poniżej 18. roku życia jest zobowiązany posiadać kask na głowie.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Narty to nie jest sport ekstremalny, jednak ryzyko kontuzji jest znaczne. Zaawansowane umiejętności jazdy i wieloletnie doświadczenie nie muszą być gwarantem bezpieczeństwa. Wystarczy, że w takiego narciarza wjedzie z dużą prędkością ktoś o znacznie mniejszych umiejętnościach, a większej brawurze. A czasami zaważy ludzki błąd czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Dlatego nie tylko ubezpieczyciele, ale również Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia rekomendują wykupienie ubezpieczenia na narty dla każdego, a szczególnie osób wyjeżdżających za granicę.

❄ Leczenie, koszty ratownictwa i powrotu transportem medycznym do kraju są na tyle wysokie, a ilość usług refundowanych w ramach karty EKUZ tak podstawowa, że ubezpieczenie na narty to najlepsze rozwiązanie.

Koszt ubezpieczenia turystycznego na narty wynosi od 3,92 zł do 27,26 zł za dzień ochrony. W porównywarce kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych przedstawionych jest kilkanaście różnych ofert, które mają odmienny zakres ochrony i sumy gwarantowane, stąd tak duża przepaść w kwotach. Warto jednak pamiętać, że nawet najdroższe ubezpieczenie stanowi minimalny koszt w porównaniu z opłatą za leczenie, transport medyczny, karetkę czy ratownictwo górskie, które poszkodowany turysta będzie musiał ponieść samodzielnie w sytuacji braku polisy.

Poniżej przedstawimy przykładowe ubezpieczenia na narty. Łatwo dostrzec, ze najdroższe ubezpieczenie nie zapewnia w tym przypadku najlepszej ochrony i najwyższych sum gwarantowanych. Jedynie 12,45 zł dziennie wystarczy, aby otrzymać Koszty Leczenia w wysokości 40 000 000 zł.

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC

   

OC Sportowe

Sprzęt sportowy

COV-

ID-19

Klauzula alkoholowa

AXA Assistance

3,92 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

-

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Signal Iduna

9,04 zł

90 697,17 zł

31 744,01 zł

15 000 zł

275 191 zł

137 595 zł

-

TAK

NIE

Generali

10,00 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

-

TAK

TAK

AXA Assistance

12,45 zł

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

1 500 000 zł

3000 zł

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Nationale Nederlanden

14,11 zł

500 000 zł

100 000 zł

25 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

-

TAK

TAK

Generali

26 zł

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

1000 zł

TAK

TAK

Allianz

27,26 zł

500 000 zł

50 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

4000 zł

TAK

NIE

źródło: polisanarciarska.pl

Uprawiasz sporty zimowe? Wybierz najtańsze ubezpieczenie

Ubezpieczenie narciarskie on line - łatwy i skuteczny wybór

W czasie ostatnich lat pandemii przyzwyczailiśmy się do wykonywania możliwie wielu rzeczy przez internet. Nie inaczej może być w przypadku zakupu ubezpieczenia na narty. Wykupienie polisy online za pomocą kalkulatora ubezpieczeń narciarskich to wygoda i łatwość transakcji. Rozwiązanie szczególnie polecane dla osób, które lubią w ciszy i spokoju zapoznać się z warunkami umowy – nie pod czujnym okiem przedstawiciela, ale samodzielnie we własnym tempie. Na rankomat.pl do każdej polisy dołączone są Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Gdy któreś z ubezpieczeń wyda się szczególnie interesujące, kupujący może najpierw dokładnie przeczytać OWU, aby nic podczas wyjazdu go nie zaskoczyło.

Polisy widniejące na polisanarciarska.pl, przedstawione zostały w formie przejrzystych tabel, które łatwo ze sobą porównać.

Zakresy ochrony, sumy gwarantowane i koszt polisy są jawne i podane dla każdego użytkownika serwisu. Niepotrzebne jest logowanie, wypełnianie skomplikowanych formularzy, wykonywanie telefonów do konsultantów – wystarczy wpisać podstawowe dane o wyjeździe i porównać kilkanaście ofert. Po wybraniu najlepszej dla siebie, klient ma szybki dostęp do OWU, a po zapoznaniu się z nimi, może zakupić ubezpieczenie na narty przez internet. Polisa zostanie przesłana drogą mailową. Co ważne, zakupu można dokonać nawet w dniu wyjazdu, ponieważ jest aktywna od razu od momentu zakupu. To doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich turystów, którym w ferworze przygotowań umknęło wykupienie polisy na wyjazd.

Co powinna zawierać polisa narciarska?

 • Koszty leczenia – to najważniejsza składowa ubezpieczenia turystycznego dla narciarza. Koszty leczenia za granicą zwykle bywają znacznie większe niż w Polsce, a bywa że EKUZ i ubezpieczenie w ramach kasy chorych pokrywa je tylko częściowo. EKUZ umożliwia bowiem otrzymanie podstawowej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie dotyczą obywateli danego kraju. We Francji pacjenci pokrywają ok. 30% kosztów wizyty u specjalisty, w Austrii przyjazd karetki jest pełnopłatny (z wyjątkiem kilku przypadków), a w większości krajów górskich ratownictwo jest także płatne. KL w ubezpieczeniu powinny opiewać co najmniej na 30 000 euro.
 • Ratownictwo górskie – w Polsce GOPR i TOPR świadczą swoje usługi bezpłatnie, pod warunkiem że poszkodowany był ubezpieczony w kasie chorych. Nie ważne, jaki był powód zdarzenia, turysta otrzyma pomoc nieodpłatnie. Tymczasem w Austrii, Szwajcarii, we Włoszech czy nawet na Słowacji koszt pracy ratowników górskich i wykorzystania sprzętu specjalistycznego, np. helikoptera, ponosi poszkodowany turysta. Godzina pracy helikoptera to co najmniej 1500 euro. Dlatego rekomenduje się, aby ubezpieczenie w tym zakresie wynosiło min. 5 000 euro, a idealnie 10 000 euro. 
 • Transport medyczny do kraju – wystarczy niefortunnie złamana noga i już może być niezbędny transport medyczny do domu, a usługi tej nie pokrywa NFZ. Im dalej od domu, tym suma gwarantowana powinna być wyższa, gdyż i sam transport wyniesie znacznie więcej.
 • Assistance – to niezwykle pomocna składowa ubezpieczenia, która zapewnia taką pomoc jak m.in.: przyjazd bliskiej osoby, zapewnienie opieki nad dzieckiem w razie choroby/wypadku rodziców, dodatkowy nocleg, pomoc tłumacza i prawnika.
 • Ubezpieczenie OC – kolizja na stoku nie należy do rzadkości, jeśli jednak w jej wyniku przyczynisz się do utraty zdrowia drugiej osoby, to możesz być sądownie pociągnięty do rekompensaty finansowej, a nawet wypłaty renty, jeśli doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, uniemożliwiającego wykonywanie pracy.
 • Ubezpieczenie NNW – ten rodzaj ubezpieczenia zapewni wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu oraz pokryje koszty rehabilitacji.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – przydatne, gdy posiadamy drogi profesjonalny sprzęt i chcemy go odpowiednio zabezpieczyć.
 • Rozszerzenia – wykupując ubezpieczenie na narty, nie można zapomnieć o niezbędnych rozszerzeniach. Przede wszystkim o sporty wysokiego ryzyka, jeśli ubezpieczyciel wlicza w nie narty i snowboard. Kolejnym istotnym jest klauzula alkoholowa, która do pewnego stężenia alkoholu we krwi podczas zdarzenia, nie zwalnia z ochrony ubezpieczenia. Jeśli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, to także koniecznie wykup rozszerzenie, aby ubezpieczenie było skuteczne. 
   

❄ Warto przede wszystkim pamiętać, że co kraj, to odmienne zasady finansowania opieki medycznej. Nie należy tu przywiązywać się do tego, co mamy zapewnione w Polsce, gdyż placówki za granicą działają według własnych zasad.

Nieubezpieczona osoba, która dozna urazu podczas jazdy na nartach w Austrii lub we Włoszech, musi samodzielnie pokryć koszty przewozu ze stoku do szpitala. Z własnych środków musi zapłacić także za transport medyczny do Polski. Koszty tego rodzaju pomocy medycznej mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. – komentuje Patrycja Pałka, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie na narty za granicę to niezbędny element zabezpieczenia zdrowia i życia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia wyłącznie do bezpłatnej tylko podstawowej pomocy medycznej  w krajach UE i EFTA i to w takim zakresie, jak dotyczy obywateli danego kraju.
 2. EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju, transportu karetką ze stoku do szpitala czy odszkodowania w razie doznania uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku. Co najważniejsze dla narciarza: EKUZ nie zapewnia finansowania akcji ratowniczej, która stanowi niezwykle wysoki koszt.
 3. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na narty kosztuje 3,92 zł, a optymalne, świetnie zabezpieczające – 12,45 zł za dzień ochrony.
 4. Narty zazwyczaj traktowane są jako sport wysokiego ryzyka, jednak jest to indywidualna klasyfikacja ubezpieczyciela, którą należy sprawdzić w OWU. Cześć ubezpieczycieli będzie wymagała dokupienia rozszerzenia na narty, niektóre polisy jako sport wysokiego ryzyka określają dopiero jazdę poza wyznaczonym szlakiem.
 5. Na rankomat.pl możesz zakupić ubezpieczenie nawet w dzień podróży. Zapewnia ochronę od razu od momentu nabycia.

Jak wybrać ubezpieczenie uprawiając sporty zimowe? - PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Czy na rankomat.pl mogę indywidualnie stworzyć ubezpieczenie dla siebie, czy są tylko gotowe polisy?

Odpowiedź: W porównywarce ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl wpisujesz w formularzu konkretne informacje dotyczące Twojej podróży, jej celu i planowanych aktywności oraz opisujesz swój stan zdrowia. Po przekazaniu informacji, system zaproponuje najlepsze ubezpieczenia dla Ciebie. Każde z nich możesz rozszerzyć o wybrane, istotne dla Ciebie aspekty. Możesz więc częściowo zmodyfikować ubezpieczenie pod swoje indywidualne preferencje.

 1. Nie lubię załatwiać spraw przez telefon. Czy na rankomat.pl mogę kupić ubezpieczenie bez rozmowy z przedstawicielem itp.?

Odpowiedź: Oczywiście! System zakupu ubezpieczeń na rankomat.pl został tak opracowany, aby wszystkie informacje znajdowały się na stronie, a zakup polisy możliwy był w pełni zdalnie, bez konieczności kontaktu z pracownikami.

 1. Czy ubezpieczenia posiadają ochronę COVID-19?

Odpowiedź: Na rankomat.pl znajduje się kilkanaście ofert ubezpieczeń na narty, jednak to, czy obejmują one także COVID-19 uzależnione jest od konkretnego ubezpieczyciela. Większość posiada taką składową, jednak nie wszystkie. Co więcej, każdy z ubezpieczycieli inaczej określa zakres pomocy w razie zachorowania. Dlatego jak rekomendujemy dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia konkretnej polisy, którą jesteśmy zainteresowani.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa