Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Jak wybrać ubezpieczenie uprawiając sporty zimowe?

Sporty zimowe zaliczane są przez towarzystwa jako wysokiego ryzyka bądź ekstremalne. Dlatego jeżdżąc na nartach czy snowboardzie przed zakupem ubezpieczenia turystycznego należy sprawdzić czy posiada tego typu zakres ochrony. Jeżeli nie, to w razie wypadku na stoku za granicą będziemy musieli zapłacić za leczenie bądź koszty powrotu do kraju z własnej kieszeni.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje wyłącznie podstawowe świadczenia w państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak karta nie pokrywa kosztów przewozu do szpitala ze stoku czy wydatków związanych ze specjalistycznym transportem medycznym śmigłowcem do Polski. Na jakie więc elementy w zakresie ochrony szczególnie warto zwrócić uwagę przed zakupem ubezpieczenia na narty lub snowboard?

Ubezpieczenie sporty zimowe koszt zakupu?

 

Oczywiście wpływ na cenę polisy narciarskiej ma zakres ochrony oferowany przez towarzystwo. Duże znaczenie ma również miejsce i długość wyjazdu. Najtańsze ubezpieczenie tygodniowego wyjazdu dla jednej osoby do któregoś z najchętniej odwiedzanych przez polskich narciarzy oraz snowboardzistów krajów, jak Austria, Czechy, Słowacja bądź Włochy trzeba zapłacić zaledwie 30 zł. Jednak uprawiając sporty zimowe nie warto przesadnie oszczędzać przy wyborze pakietu.

    Sprawdź cenę ubezpieczenia na narty

Wybierając ubezpieczenie sporty zimowe oprócz sprawdzenia, czy pakiet zakresem ochrony obejmuje uprawianie sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych, jest posiadanie odpowiedniej sumy gwarantowanej. W przypadku wyjazdu na narty lub snowboard za granicę powinna pokrywać koszty ratownictwa powyżej 10 tys. euro, ponieważ tyle zazwyczaj w Europie wynosi koszt transportu medycznego ze stoku z użyciem helikoptera ratunkowego.

Kosztowny może być również powrót do kraju po zakończeniu leczenia za granicą za pomocą specjalistycznego śmigłowca lub karetki. Z danych przygotowanych przez towarzystwo Mondial Assistance dla porównywarki rankomat.pl wynika, że w ubiegłym sezonie zimowym średni koszt transportu do Polski z następujących krajów kształtował się następująco:

 • z Włoch – 40 tys. zł,
 • z Norwegii – 37 tys. zł,
 • z Austrii – 25 tys. zł,
 • z Francji – 22 tys. zł,
 • ze Słowenii – 11 tys. zł.

 

Ponadto warto zadbać, aby nasza polisa narciarska bądź snowboardowa zawierała ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). To pierwsze będzie przydatne, gdy na stoku z naszej winy szkody poniesie osoba trzecia, której odszkodowanie zostanie wypłacone w ramach pakietu. Druga opcja pomoże nam, kiedy sami nabawimy się urazu, ponieważ towarzystwo pokryje wydatki związane z naszym leczeniem czy rehabilitacją do kwoty zawartej w umowie. Tego rodzaju ochronę tygodniowego wyjazdu za granicę posiadają oferty za około 40-50 zł.

 

Ubezpieczenie sporty zimowe porównanie cen

 

Najtańsze ubezpieczenie siedmiodniowego wyjazdu na narty lub snowboard do najpopularniejszych wśród Polaków krajów alpejskich bądź położonych za naszą południową granicą kosztuje około 30 zł. Pakiet ochroną obejmuje:

 • OC w życiu prywatnym do 30 tys. euro (125 150,47 zł),
 • OC sportowe do 15 tys. euro (62 575,23 zł)
 • koszty leczenia i assistance do 20 tys. euro ((83 433,64 zł),
 • koszty ratownictwa do 6 tys. euro (25 030,09 zł),
 • NNW w razie uszczerbku na zdrowiu do 15 tys. zł.

 

Co ważne, jednak ta oferta posiada bardzo niski koszt ratownictwa, który wynosi tylko 6 tys. euro. W wielu przypadkach może okazać się on niewystarczający. Warto więc dokładnie przeanalizować propozycje co najmniej kilku towarzystw. Nieco droższa w kwocie 41 zł pokrywa wydatki związane z akcją ratunkową do aż 200 tys. zł, czyli około 48 tys. euro. Ponadto w pakiecie znajdziemy:

 • koszty leczenia i assistance do 200 tys. zł,
 • NNW do 20 tys. zł.

 

Jednak jej dużym minusem jest brak OC w życiu prywatnym oraz sportowego. Jak więc wybrać odpowiednie ubezpieczenie obejmujące sporty zimowe?

    Kup tanie ubezpieczenie na narty

Ubezpieczenie na sporty zimowe wybierz online

 

Jak więc widać z powyższej analizy dwóch ofert, zakres ochrony proponowany przez towarzystwa pomimo niewielkiej różnicy w cenach bywa bardzo zróżnicowany. Dlatego osoby uprawiające sporty zimowe powinny dostosować polisę do własnych potrzeb. Jeżeli np. nie posiadają własnego sprzętu, to ubezpieczenie nart czy deski nie jest im potrzebne.

Wygodnie można porównać ze sobą oferty nawet kilkunastu towarzystw online za pomocą naszego kalkulatora. Na ekranie komputera bądź urządzenia mobilnego w domowym zaciszu można dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), który w pliku dołączony jest do każdej propozycji. Dokładna analiza warunków polisy pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań. Gdy już dokonamy wyboru, umowa zostanie nam dostarczona w kilka minut na skrzynkę mailową. Wystarczy ją wydrukować i bezpiecznie udać się na stok.

 

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa