Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Klauzula alkoholowa a ubezpieczenie narciarskie

napoje alkoholowe a jazda na nartach i ubezpieczenie narciarskie

Jazda na nartach po spożyciu alkoholu to problem równie poważny, co siadanie za kółkiem w stanie nietrzeźwości. Uprawianie sportów zimowych, kiedy w naszej krwi znajduje się alkohol, może pociągać za sobą nie tylko zdrowotne, ale i prawne konsekwencje. Co zrobić, aby uchronić się przed niepotrzebnymi kosztami? Jak uniknąć przykrych konsekwencji wypadków spowodowanych pod wpływem? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Co grozi za jazdę na nartach po alkoholu?

Jazda na nartach czy snowboardzie to sport wymagający, który często prowadzi do kontuzji i urazów. Dlatego tak ważne jest, aby podczas jego uprawiania zachowywać dużą rozwagę i ostrożność. Spożywanie alkoholu przed wyruszeniem na stok w wielu krajach jest niedopuszczalne, a spowodowanie narciarskiego wypadku po pijanemu może mieć poważne konsekwencje.  

Nie we wszystkich krajach dopuszczalna dawka alkoholu we krwi podczas przebywania na stoku jest taka sama. W miejscach najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów, poziom ten jest różny. Przykładowo:

Polska

Mniej niż 0,5 promila alkoholu we krwi

Austria

Mniej niż 0,5 promila alkoholu we krwi

Francja

Mniej niż 0,5 promila alkoholu we krwi

Niemcy

Brak wyznaczonego limitu

Czechy

Brak wyznaczonego limitu

Szwajcaria

Brak wyznaczonego limitu

 Źródło: opracowanie własne

Jazda na nartach lub snowboardzie po uprzednim spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających, może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Poza oczywistym narażeniem siebie i innych na poważne kontuzje i utratę zdrowia, jazda pod wpływem może obciążyć nas sporymi kosztami.

Oddawanie się zimowym aktywnościom na stoku, kiedy poziom alkoholu w naszej krwi przekracza dopuszczalne 0,5 promila, może skutkować karnym mandatem w wysokości od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych. Kwota ta wzrośnie, jeśli odmówimy przyjęcia mandatu. W takiej sytuacji wniosek o ukaranie kierowany jest do sądu, który może nałożyć na nas karę sięgającą nawet 5 tysięcy złotych.

Dodatkowo, jeśli okaże się, że pozostając pod wpływem będziemy stwarzać zagrożenie dla innych narciarzy, obsługa ośrodka może odebrać nam wykupiony skipass. 

 Nie każdy z nas wie, ale na narciarskich stokach spotkać można specjalnie wyszkolonych policjantów, którzy pełnią patrole na trasach. Mają oni prawo skontrolować narciarzy, między innymi poprzez badanie alkomatem.

OWU a jazda na nartach po alkoholu

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdy ubezpieczyciel określa zasady oraz zakres własnej odpowiedzialności w sytuacji, kiedy poszkodowany w chwili wypadku znajduje się pod wpływem alkoholu. W OWU znajdziemy między innymi uznawaną przez ubezpieczyciela definicję stanu nietrzeźwości, która nie zawsze jest taka sama.

Na przykład Axa w OWU za stan po spożyciu alkoholu uznaje stan, w którym stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 ‰ lub więcej albo obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,1 mg lub więcej w 1 dm3, a już Signal Iduna stan „gdy zawartość alkoholu w organizmie jest wyższa niż 0,5‰ stężenia alkoholu we krwi lub gdy zawartość alkoholu jest powyżej 0,25 mg alko-holu na 1 dm³ wydychanego powietrza”.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziemy również informacje na temat samej klauzuli alkoholowej oraz dotyczących jej wyłączeń.

Dokładne zapoznanie się z warunkami i zakresem odpowiedzialności konkretnego ubezpieczyciela jest podstawowym krokiem przed wyborem odpowiedniej polisy. Uchroni nas bowiem przed podjęciem niewłaściwej decyzji oraz ewentualnymi, niepotrzebnymi kosztami.

Czym jest klauzula alkoholowa?

Decydując się na zakup polisy ubezpieczeniowej, możemy wykupić dodatkowe rozszerzenie. Ochroni nas ono przed finansowymi konsekwencjami wypadków, do których dojdzie, kiedy przebywamy pod wpływem alkoholu.

Klauzula alkoholowa zwiększa zakres standardowego ubezpieczenia turystycznego, zapewniając dodatkową ochronę w konkretnych sytuacjach. Swoim zakresem obejmuje ona dwa główne elementy podstawowej polisy:

  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz
  • Koszty leczenia.

 

W pierwszym przypadku ubezpieczyciel pokryje wszelkie wydatki, które pojawią się w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, do których dojdzie na stoku, kiedy będziemy nietrzeźwi. Dotyczy to także sytuacji, w której raport medyczny sporządzony przez lekarza będzie zawierał adnotację o stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

Przykład: W trakcie zimowego urlopu młoda kobieta złamała nogę na skutek wypadku podczas jazdy na nartach. Kiedy dotarła do szpitala, okazało się, że w jej krwi wykryto 0,6 promili alkoholu. Dzięki klauzuli turystka otrzyma zwrot kosztów leczenia oraz odszkodowanie za wypadek i jego konsekwencje.

W drugim przypadku firma ubezpieczeniowa weźmie odpowiedzialność za koszty naszego leczenia, niezależnie od poziomu alkoholu w naszej krwi.

Przykład: Starszy mężczyzna podczas przebywania na stoku doznaje udaru. Niedługo przed tym spożył alkohol (w jego krwi stwierdzono około 0,8 promila). Niezależnie od tego faktu, ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty leczenia poszkodowanego. Gdyby jednak turysta nie wykupił odpowiedniego rozszerzenia, firma ubezpieczeniowa odmówiłaby wzięcia odpowiedzialności za konsekwencje zdarzenia, ponieważ mogłaby uznać problemy zdrowotne za następstwo spożywania alkoholu.

Czego nie obejmuje klauzula alkoholowa?

Jazda na nartach pod wpływem alkoholu jest jednak na tyle niebezpieczna, że nawet wykupienie odpowiedniego rozszerzenia nie zagwarantuje nam pełnej ochrony. Istnieją przypadki, w których klauzula nie obowiązuje, a ubezpieczyciel może odmówić wzięcia odpowiedzialności za spowodowane pod wpływem alkoholu szkody.

Do głównych wyłączeń takiej odpowiedzialności należą: rażące zaniedbanie oraz działanie niezgodne z prawem.

Turyści, którzy po spożyciu większej ilości alkoholu narażą się na niebezpieczeństwo i doznają uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieodpowiedzialnego lub brawurowego zachowania, będą musieli pokryć wszelkie związane z tym koszty samodzielnie.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku, kiedy do nieszczęśliwego zdarzenia pod wpływem dojdzie na skutek złamania prawa.

Przykład: Turysta spędzający zimowy urlop w Austrii, po wypiciu dużej ilości alkoholu zdecydował się na jazdę ze stromego stoku, znajdującego się poza wyznaczoną trasą narciarską. Podczas zjazdu z dużą prędkością uległ wypadkowi, w wyniku którego złamał nogę. W takim przypadku ubezpieczyciel może stwierdzić rażące zaniedbanie i odmówić pokrycia kosztów leczenia czy ratownictwa.

W większości przypadków klauzula alkoholowa nie obejmuje również ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Takie wyłączenie oznacza, że jeśli w stanie nietrzeźwości spowodujemy wypadek, w którym ucierpią osoby trzeci, z własnej kieszeni będziemy musieli pokryć wszelkie koszty będące następstwem takiego zdarzenia.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty?

Ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów nie jest tym samym, co zwykłe ubezpieczenie turystyczne. Swoim zakresem obejmuje podstawową polisę dla turystów oraz dodatkowe rozszerzenie, które gwarantuje ochronę w czasie uprawiania sportów zimowych. Wybierając odpowiednią dla siebie opcję ubezpieczenia, należy zapoznać się z dostępnymi ofertami, zwracając uwagę na kilka najważniejszych elementów.

  • Podstawowym punktem, o którym powinniśmy pamiętać, jest zakres polisy oraz gwarantowane sumy ubezpieczenia. Im wyższa kwota, jaką ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić w razie nieszczęśliwego wypadku, tym lepiej. W przypadku zimowego urlopu nie powinno być to jednak mniej niż 40 tysięcy złotych.
  • Warto również zwrócić uwagę, czy w zakres polisy wchodzi OC oraz NNW. pierwsze ubezpieczenie pokryje szkody wypadków, do których dojdzie z naszej winy, także jeśli ucierpią osoby trzecie. Drugie zabezpieczy przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, w których ucierpimy my sami.
  • Niezwykle istotne są także koszty leczenia, ratownictwa oraz transportu medycznego. Kwoty, jakie trzeba zapłacić za hospitalizację, przejazd karetką, zabiegi medyczny czy specjalistyczne leki, bywają bardzo wysokie. element ten jest szczególnie ważny, jeśli zimowy urlop spędzamy zagranicą. Wysokość kosztów leczenia poza Polską wzrasta bowiem kilku, a nawet kilkunastokrotnie i może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.
  • Podobnie rzecz wygląda w przypadku kosztów ratownictwa górskiego. Praktycznie wszędzie poza Polską trzeba pokryć je samodzielnie, a ich wysokość może sięgać kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych.
  • Wybierając polisę, warto wykupić odpowiednie rozszerzenia, które zapewnią nam ochronę w dodatkowych okolicznościach. Klauzula alkoholowa to tylko jeden z przykładów. Wybierając się na narty, trzeba pamiętać także o ubezpieczeniu sprzętu sportowego oraz - jeśli wymaga tego nasza aktywność - rozszerzeniu o sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka.

 

Aby porównać oferty i wybrać najlepszą dla siebie polisę, skorzystaj z naszej porównywarki. Dzięki niej poznasz oferty wielu ubezpieczycieli i będziesz mógł dostosować ubezpieczenie do własnych potrzeb bez konieczności.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Axa