Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Klauzula alkoholowa a ubezpieczenie narciarskie

alkohol a jazda na nartach

Brak ubezpieczenia turystycznego podczas wyjazdu na narty, szczególnie za granicę, może pociągnąć za sobą ogromne koszty w sytuacji wypadku lub choroby. Jeszcze większe problemy wynikną, jeśli zdarzenie zajdzie pod wpływem alkoholu. Aby tego uniknąć warto wykupić do ubezpieczenia tzw. klauzulę alkoholową.

Porównaj najtańsze ubezpieczenia

Czym jest klauzula alkoholowa?

Klauzula alkoholowa to rozszerzenie do ubezpieczenia, które obejmuje zdarzenia wynikłe po spożyciu alkoholu i gwarantuje wypłatę odszkodowania oraz pokrycie kosztów leczenia także wtedy, gdy kontuzja/wypadek/choroba miały miejsce w stanie nietrzeźwości. Polisa bez klauzuli alkoholowej może okazać się nieprzydatna w sytuacji, gdy ubezpieczony będzie miał wypadek po spożyciu alkoholu. Ubezpieczyciel ma wtedy prawo do odmowy wypłaty środków.

Pamiętaj! Ubezpieczyciel może odmówić realizacji świadczeń z ubezpieczenia nie tylko gdy po alkoholu zdarzył się wypadek, ale też choroba, np. udar, zawał serca, zator itp. Ubezpieczyciel może podejrzewać, że do takiego stanu chorobowego przyczynił się spożyty alkohol.

Czego nie obejmuje klauzula alkoholowa?

Decydując się na wykup klauzuli alkoholowej, należy zwrócić uwagę na to, jakie ma maksymalne limity spożycia alkoholu. Nie jest to bez znaczenia i może mieć wpływ na odmowę wypłaty odszkodowania bądź pokrycia kosztów leczenia. Ubezpieczyciele zazwyczaj rozróżniają zdarzenia w stanie nietrzeźwości od zdarzeń po spożyciu alkoholu.

 • Stan nietrzeźwości – zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. W 1 dm sześciennym wydychanego powietrza: 0,25 mg lub więcej.
 • Stan wskazujący na spożycie alkoholu - zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Jeśli zakres odpowiedzialności nie jest jasno sprecyzowany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, to koniecznie należy go uściślić, gdyż może się okazać, że jeden grzaniec więcej zrobi diametralną różnicę i mimo wykupienia polisy alkoholowej ubezpieczony i tak straci jakąkolwiek ochronę ubezpieczenia.

Kolejny ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, to fakt, czy polisa ubezpieczeniowa oprócz wykupionej klauzuli alkoholowej posiada także ubezpieczenie OC. Spora część ubezpieczycieli nie łączy tych dwóch aspektów, wiec należy zwrócić na to szczególną uwagę. Dlaczego? W sytuacji wypadku, w którym ucierpi druga osoba, sprawca może zostać obciążony kosztami leczenia.

Przykład: Pan Sebastian spożywał na stoku alkoholu, ale że miał wykupioną klauzulę alkoholową, czuł się zabezpieczony pod względem finansowym. Podczas jednego ze zjazdów z własnej winy wpadł na inną narciarkę i spowodował wypadek. Kobieta doznała wstrząśnienia mózgu i złamała rękę. Niestety Pan Sebastian nie miał wykupionego OC, więc koszty rehabilitacji i odszkodowania dla pokrzywdzonej kobiety musiał pokryć z własnej kieszeni.

Co grozi za jazdę na nartach po alkoholu?

Jazda na nartach po spożyciu alkoholu prowadzi do konsekwencji karnych, cywilnych oraz ewentualnej wypłaty odszkodowania dla osoby, która ucierpiała w zdarzeniu. Policjanci, szczególnie w sezonie wysokim i podczas ferii zimowych, kontrolują stoki i wystawiają mandaty narciarzom, którzy raczą się grzańcami, herbatkami z prądem czy czymś mocniejszym.

„Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.” (Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 roku, Art. 45 punkt 1). Mandat może wynieść do 500 zł.

W Polsce, ale też np. w Austrii czy Francji, jazda na nartach po spożyciu alkoholu dozwolona jest do granicy 0,5 promila alkoholu we krwi. W Niemczech, Szwajcarii czy Czechach nie ma górnej granicy, ale pracownicy stoku mogą odebrać skipass osobie nietrzeźwej, jeśli uznają, że jej stan zagraża innym użytkownikom stoku.

Warto mieć na uwadze, że klauzula alkoholowa zabezpiecza wyłącznie w zakresie kosztów leczenia i ubezpieczenia NNW, a także ewentualnego OC, o ile polisa je zawiera. Nie chroni przed konsekwencjami prawnymi w sytuacji kontroli przez policję na stoku - mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń podróżnych w rankomat.pl

OWU a jazda na nartach po alkoholu

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) to dokument, który koniecznie trzeba przeczytać przed wykupieniem polisy. To w nim znajdują się wszystkie szczegóły odnośnie zakresu ubezpieczenia. Większość ubezpieczycieli – bez wykupienia klauzuli alkoholowej – wyłącza spod ochrony zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu. Jak zostało wspomniane, należy szczególnie doprecyzować, czy ubezpieczyciel ma na myśli stan nietrzeźwości czy po spożyciu alkoholu.

W standardowej polisie podróżnej: jeździsz po alkoholu – masz wypadek – tracisz ochronę.

Jak wybrać ubezpieczenie na narty?

Na wstępie należy wyraźnie podkreślić, że wyjazd na narty bez ubezpieczenia, szczególnie za granicę, to wielkie ryzyko, a często też nieodpowiedzialność. Narty i snowboard to jedne z bardziej kontuzyjnych i niebezpiecznych sportów, a wypadki dotyczą głównie uszkodzenia kończyn oraz urazów głowy.

Za granicą brak ubezpieczenia może skończyć się ogromnymi kosztami. Jeśli do akcji ratowniczej zostanie zaangażowana ekipa ratowników górskich, dodatkowo użyje helikoptera, skuterów śnieżnych, a pobyt skończy się hospitalizacją i zabiegiem, to koszty mogą być więcej niż dotkliwe.

Przykład: Pani Joanna nie wykupiła ubezpieczenia za granicę, bo – jak sądziła – Czechy są na tyle blisko, że co się może stać... Nie odczuwała zagrożenia, nie miała też świadomości, że u naszych sąsiadów pomoc ratowników górskich i ratownictwo są pełnopłatne i niepokrywane przez kasę chorych. Gdy złamała nogę na stoku, nie była w stanie samodzielnie przedostać nawet do kas w celu wezwania pogotowia. Konieczna była pomoc ratowników górskich, którzy sprowadzili Panią Joannę skuterami śnieżnymi, a następnie karetka zabrała narciarkę do szpitala. Pani Joanna została obciążona kosztami akcji ratowniczej, lekami, założeniem gipsu oraz hospitalizacją.

A na jakie aspekty ubezpieczenia zwrócić uwagę? Czym droższa polisa, tym lepsza?

 • Najważniejszy czynnik to suma gwarantowana kosztów leczenia – za granicą powinny wynosić co najmniej 120 tysięcy złotych. Jednak bez trudu znajdziemy polisy, które zawierają KL na poziomie 800 tysięcy zł, a nawet ponad 1 mln zł. Zasada jest prosta: im dalej wyjeżdżamy i im droższa jest opieka medyczna w tym kraju, tym większe powinny być koszty leczenia.
 • Ratownictwo – Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym ratownictwo górskie refundowane jest przez kasę chorych. Bez znaczenia, czy wypadek był rezultatem pecha, czy braku wyobraźni i nieodpowiedzialności, ratownicy pomagają za darmo. Na Słowacji, w Czechach, Francji czy Włoszech za usługę ratownictwa przyjdzie zapłacić i to sporo. Suma gwarantowana kosztów ratownictwa powinna wynosić min. 25 tysięcy złotych.
 • OC i OC sportowe – pozwoli pokryć koszty zniszczonego lub ukradzionego sprzętu narciarskiego, zniszczonego mienia lub uchroni przed wypłatą odszkodowania dla pokrzywdzonego użytkownika stoku.
 • NNW – zapewni pokrycie kosztów rehabilitacji i wypłatę odszkodowania.
 • Assistance samochodowy – jeśli na narty wybieramy się własnym samochodem to taka pomoc może okazać się niezbędna i niejednokrotnie uratować wyjazd. Zapewni naprawę auta, auto zastępcze czy holowanie.
 • COVID-19 – obecnie podróż za granicę nie może wręcz odbyć się bez tego zabezpieczenia. Ochrona COVID-19 pokryje koszty testów, przedłużonego pobytu związanego z koniecznością izolacji czy zachorowania dziecka.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty z rozszerzeniem o klauzulę alkoholową?

Wykupienie klauzuli alkoholowej zazwyczaj związane jest z uiszczeniem określonych procentów od całości ubezpieczenia, np. AXA Assistance jest to 15% od ceny składki. Jeśli za tygodniowy wyjazd płacimy 87 zł, to klauzula alkoholowa będzie nas kosztować dodatkowe ok. 13 zł.

Wybór ubezpieczenia na narty powinien być oczywiście podyktowany znacznie szerszymi kryteriami. Dlatego przygotowaliśmy propozycję kilku ubezpieczeń.

W sporządzonej symulacji przedstawione zostały oferty ubezpieczeń na narty do Włoch. Nie każda z polis zawiera klauzulę alkoholową, więc warto wziąć pod uwagę ten aspekt i dokładnie przeanalizować Ogólne Warunku Ubezpieczenia.

Porównanie została przygotowane z użyciem kalkulatora ubezpieczeń narciarskich.Jest to wygodne i intuicyjne narzędzie, które szybko pozwoli porównać dostępne ubezpieczenia, a także zakupić je przez internet.

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC

   

OC Sportowe

Sprzęt sportowy

COV-

ID-19

Klauzula alkoholowa

AXA Assistance

3,92 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

-

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Signal Iduna

9,04 zł

90 697,17 zł

31 744,01 zł

15 000 zł

275 191 zł

137 595 zł

-

TAK

NIE

Generali

10,00 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

-

TAK

TAK

AXA Assistance

12,45 zł

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

1 500 000 zł

3000 zł

TAK

za dopłatą w wysokości 15% składki

Nationale Nederlanden

14,11 zł

500 000 zł

100 000 zł

25 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

-

TAK

TAK

Generali

26 zł

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

1000 zł

TAK

TAK

Allianz

27,26 zł

500 000 zł

50 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

4000 zł

TAK

NIE

źródło: polisanarciarska.pl

Kup najlepsze ubezpieczenie z klauzulą alkoholową

Jak pokazuje tabela nie każde ubezpieczenie posiada klauzulę alkoholową – w porównaniu widać, że najdroższa oferta nie uwzględnia takiego rozszerzenia, a każde zdarzenie po wpływem alkoholu może być potratowane jako niedochowanie warunków umowy ubezpieczenia. W związku z tym ubezpieczyciel ma prawo do odmowy wypłaty, nawet wówczas, gdy w wyniku zdarzenia doszło do utraty zdrowia i potrzebna była hospitalizacja, operacja czy jeszcze inne interwencje.

Rozgrzewający grzaniec na stoku może być powodem nie tylko problemów zdrowotnych wynikłych w konsekwencji wypadku, ale też ogromnego obciążenia finansowego.

Dlatego, jeśli tylko nie planuje się zachowania 100% abstynencji, warto wykupić ubezpieczenie, które posiada rozszerzenie o zdarzenia wynikłe pod wpływem alkoholu.

Klauzula alkoholowa - PODSUMOWANIE 

 1. Brak ubezpieczenia turystycznego podczas wyjazdu na narty, szczególnie za granicę, może pociągnąć za sobą ogromne koszty w sytuacji wypadku lub choroby. Jeszcze większe problemy wynikną, jeśli zdarzenie zajdzie pod wpływem alkoholu. 
 2. Klauzula alkoholowa to rozszerzenie do ubezpieczenia, które obejmuje zdarzenia wynikłe po spożyciu alkoholu i gwarantuje wypłatę odszkodowania oraz pokrycie kosztów leczenia także wtedy, gdy kontuzja/wypadek/choroba miały miejsce w stanie nietrzeźwości. 
 3. Decydując się na wykup klauzuli alkoholowej, należy zwrócić uwagę na to, jakie ma maksymalne limity spożycia alkoholu. 
 4. Warto zwrócić także uwagę, czy polisa gwarantuje ubezpieczenie OC. 
 5. W standardowej polisie podróżnej: jeździsz po alkoholu – masz wypadek – tracisz ochronę.

 Klauzula alkoholowa - PYTANIA I ODPOWIEDZI

 1. Czy kaluzulę alkoholową mozna "dokupić" już po zakupie polisy?
  Nie ma takiej możliwości. Dodatek dostępny jest tylko przy zakupie ubezpieczenia jako całości pakietu. Nie da się "dokupić" kaluzuli osobno już po zakończeniu transkacji.
 2. Ile kosztuje klauzula alkoholowa?
  Cena zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale także czasu trwania wyjazdu czy miejsca, do którego się wybieramy. Zasadniczo ubezpieczenie zaopatrzone w klauzulę alkoholową jest droższe o ok. 20%-30%.
 3. Na jakie jeszcze rozszerzenia warto zwrócić uwagę w ubezpieczeniu turystycznym?
  Warto również pomysleć nad ubezpieczeniem NNW, OC w zyciu prywatnym, a także koniecznie pamiętać, aby polisa gwarantowała pomoc w przypadku zachorowania na COVID-19. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa