Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Narciarstwo biegowe - jak jeździć?

narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe jest co raz bardziej popularnym w Polsce sportem zimowym. Jego największą zaletą jest to, że możemy go uprawiać w każdym rejonie naszego kraju. Potrzebujemy tylko nart, śniegu i trochę zapału.

Narciarstwo biegowe jest przeznaczone dla osób w każdym wieku, ponieważ jest to sport bezpieczny, w którym rzadko dochodzi do kontuzji. Mogą go uprawiać też osoby w starszym wieku. Nie musimy odznaczać się szczególnie dobrą kondycją. Na początku możemy biegać rekreacyjnie, po płaskim terenie.  Aby poczuć się pewniej, przed rozpoczęciem biegu na nartach warto potrenować chodzenie z kijkami stylem nordic walking. Taki spacer będzie angażował wszystkie mięśnie kończyn górnych, mięśnie grzbietu, brzucha i nóg, czyli wszystkie te, które będą nam potrzebne w trakcie biegu na nartach. 

biegi narciarskie
źródło: materiały własne

    Znajdź najlepsze ubezpieczenie 


Ubranie
Żeby czuć się komfortowo i z radością uprawiać narciarstwo biegowe, powinniśmy zwrócić uwagę na nasz ubiór. Ubranie powinno być dość dopasowane. Zarówno zbyt luźne, jak i zbyt dopasowane może utrudniać nam ruchy. Musi ono dobrze odprowadzać wilgoć oraz izolować od wiatru i zimna. Najlepiej, aby było one wykonane z nowoczesnych tkanin, z których szyje się ubrania sportowe np. Windstopper, Termodrytex. Najodpowiedniejszym strojem dla początkującego biegacza, będą spodnie z tzw. karczkiem z tyłu i szelkami oraz kurtka z lekko przedłużonym tyłem.

Sprzęt
Narty biegowe są długie i cienkie. Początkujący powinni jeździć na tzw. nartach śladowych, które dodatkowo są wyposażone w tzw. łuskę w środkowej części ślizgu (nart tych nie trzeba już dodatkowo smarować). Narty powinny być o 10-15 cm wyższe od wzrostu biegacza. W zależności od tego jaki rodzaj aktywności chcemy uprawiać, wybieramy kije przeznaczone do biegania lub spacerowania na nartach. Kijki powinny być lekkie i dość sztywne, powinny sięgać nam do wysokości ramienia. Dobrze, aby buty miały osłonięte sznurowanie. W odróżnieniu od wiązań używanych w narciarstwie zjazdowym, w biegach wiązanie przymocowane jest to czubka buta, co umożliwia swobodny ruch pięty.

Styl jazdy
Podstawowy krok biegowy jest bardzo zbliżony do naturalnego poruszania się człowieka. Polega ona na równoległym prowadzeniu nart, lekko odbijając się i ślizgając. Dzięki temu ślizgowi pokonujemy szybciej trasę. Pierwsze kroki i ślizgi będą niewielkie, jednak z czasem nabiera się niezbędnych nawyków i z co raz większą łatwością pokonuje trasę. 


Życzymy udanej zabawy!

Redakcja portalu:

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa