Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Narty Czarnogóra - raj dla początkujących narciarzy

Narty w Czarnogórze

Europa to raj dla narciarzy. Stary kontynent ma do zaoferowania tyle, że niezależnie od poziomu umiejętności, każdy znajdzie idealne miejsce dla siebie. I chociaż od lat takie państwa jak Szwajcaria, Włochy czy Francja wiodą prym w zestawieniach najlepszych kurortów narciarskich, to istnieją miejsca, o których wiedzą nieliczni. Czarnogóra to najlepszy na to przykład. 

Doskonałe warunki, stale rozbudowywana infrastruktura i niepowtarzalny krajobraz. Czarnogóra to na mapie narciarskiej Europy zawodnik o ogromnym potencjale.

Jak go wykorzystać, gdzie pojechać na narty do Czarnogóry i o czym nie zapomnieć pod żadnym pozorem – analizujemy temat w dzisiejszym artykule i zapraszamy na stok.

Narty Czarnogóra – krótka historia długiej już tradycji

Narciarstwo w Czarnogórze zaistniało już pod koniec XIX wieku. Niejaki kapitan Henryk  Angel – po zaspokojeniu apetytu na przygody, na stokach skandynawskich - postanowił wyruszyć w świat w poszukiwaniu nowych, nieodkrytych jeszcze lokalizacji i tak trafił do Czarnogóry. W efekcie splotu kolejnych wydarzeń Angel zaszczepił w czarnogórskim księciu – Mikołaju -  miłość do nart i eksplorowania obszarów narciarskich na terenie Czarnogóry. 

Władcy nie trzeba było długo namawiać, a wraz z nim, zimowy sport pokochali jego podwładni. Dość szybko powstało Towarzystwo Narciarskie Cetini - pierwsza czarnogórska organizacja zrzeszająca narciarzy, a samo szusowanie na stokach zaczęło rozkochiwać w sobie coraz więcej osób.

Dziś narty w Czarnogórze to wciąż temat zasługujący na większą uwagę. To niewielkie państwo europejskie spokojnie może konkurować z najpopularniejszymi resortami w Europie. Ogólna koncepcja rozwoju ośrodków narciarskich w Czarnogórze znajduje odzwierciedlenie przede wszystkim w waloryzacji istniejących aktywnych ośrodków narciarskich oraz budowie nowych w rejonie Bjelasica i Komovi, Durmitor i Hajla. Jest więc gdzie pojeździć!

O czym pamiętać, ruszając na narty do Czarnogóry?

Wyjazd na narty to spore przedsięwzięcie pod względem logistycznym i organizacyjnym. Wyruszając na zimowy urlop, o pewnych aspektach należy pamiętać szczególnie, mając na uwadze chęć zaczerpnięcia jak najwięcej relaksu w górskim otoczeniu.

O czym pamiętać, ruszając na narty do Czarnogóry?. Zebraliśmy 5 najważniejszych kwestii:

Ubezpieczenie – każdy narciarz, bez względu na obrany kierunek zimowego urlopu powinien posiadać polisę narciarską. Taki dokument jest szczególnie ważny za granicą, ponieważ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w wielu przypadkach okazuje się po prostu niewystarczająca. Chociaż w Polsce koszty akcji atowniczych w górach przeprowadzonej przez GOPR lub TOPR są bezpłatne, to za granicą pokrywa się je z własnej kieszeni. Jeśli więc dojdzie do wypadku, poszkodowany zmuszony jest opłacić każdą usługę samodzielnie. Należy jednocześnie pamiętać, że takie opłaty na terenie Europy, czy reszty świata są znacznie bardziej kosztowne, niż w Polsce. Zakup polisy narciarskiej za pomocą kalkulatora ubezpieczeń narciarskich to najlepsze w tym przypadku rozwiązanie, które jest jednocześnie bardzo wygodne. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby w zaciszu własnego domu porównać oferty kilku ubezpieczycieli i dobrać najlepszą ofertę dla siebie.

Ubezpieczenie narciarskie to bez wątpienia jedna z najważniejszych części ekwipunku odpowiedzialnego narciarza. Pozwala ono nie tylko poczuć się bezpiecznie w miejscu, gdzie potencjalnie jesteśmy narażeni na poważne urazy, ale uniknąć też w związku z tym wydatków sięgających nawet kilkuset tysięcy złotych - mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

Znajdź najtańsze ubezpieczenie dla siebie i bliskich

Sprzęt – bez odpowiedniego sprzętu nie ma wyjazdu narciarskiego. Kiedy przed sezonem zimowym buty i odzież narciarska czeka na swoją kolej w piwnicy, warto zapewnić jej odpowiednie warunki. Suche, ciepłe miejsce z pewnością dobrze wpłynie na stan rzeczy, umożliwiając bezpieczne i wygodne korzystanie z nich na stoku. Warto pamiętać również o dokładnym sprawdzeniu sprzętu umożliwiającego szusowanie. Naostrzenie, wyregulowanie i nasmarowanie wiązań to podstawa, równie ważna co pielęgnacja ślizgu. Ta część nart wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza kiedy, po poprzednim sezonie została nieco zaniedbana. Jeśli ubytki nie zostały uzupełnione, obowiązkowo trzeba zrobić to przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.

Dokumenty – zwłaszcza kiedy wybieramy się na narty za granicę. Jadąc na narty do Czarnogóry, należy pamiętać o kilku najważniejszych aspektach:

  • Obywatele Polski mogą przekraczać granicę Czarnogóry, przejeżdżać przez kraj lub przebywać w nim do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego. Jeśli chcemy zostać w Czarnogórze dłużej niż 30 dni, ale krócej niż 90 dni, potrzebujemy ważnego paszportu (bez czarnogórskiej wizy). Wiza jest obowiązkowa dla osób, które przebywają w Czarnogórze dłużej niż 90 dni.
  • Osoby, które nie ukończyły 18 lat (małoletnie) i podróżują do Czarnogóry bez rodziców (opiekuna prawnego), muszą mieć ich pisemną zgodę. Dokument trzeba potwierdzić notarialnie i przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego na język serbski lub czarnogórski i musi on zawierać: termin pobytu małoletniego w Czarnogórze, jego dane osobowe, numer paszportu oraz dane osoby pełnoletniej, która opiekuje się dzieckiem w trakcie podróży. Bez tak przygotowanej zgody małoletni nie może przekroczyć granicy Czarnogóry.
  • Obywateli Polski obejmuje w Czarnogórze obowiązek meldunkowy. W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy trzeba zameldować się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy.

 

Kondycja – szusowanie na stoku nie wymaga co prawda wydolności olimpijczyka, ale nagła zmiana otoczenia, poziomu wysiłku fizycznego i środowiska może być dla organizmu nieco problematyczna.Wkroczenie na stok bez przygotowania pod kątem ondycji organizmu może oznaczać potworne zmęczenie, brak satysfakcji z jazdy, ale i niebezpieczeństwo. Wiele wypadków, kontuzji i stłuczeń powstaje właśnie na skutek zastanych mięśni. Dlatego poza wcześniejszym przygotowaniem organizmu do aktywności fizycznej, warto pamiętać, żeby przed zaożeniem nart wykonać krótką rozgrzewkę.

Kosmetyki – w warunkach górskich szczególnie ważna jest ochrona przed ostrym słońcem, mrozem i wiatrem. Warto również pamiętać, że za granicą zazwyczaj kosmetyki są droższe, dlatego zakup tuż przed wyjazdem, pozwoli zabezpieczyć się nie tylko przed podrażnieniami, ale i sporym wydatkiem.

Gdzie na narty do Czarnogóry?

Kiedy już wiemy, o co koniecznie należy zadbać, możemy rozpocząć przyjemniejszą część wyjazdu, czyli planowanie. 

Już w tym miejscu warto zaznaczyć, że przede wszystkim segment turystyki narciarskiej w Czarnogórze wciąż jest rozwijany, zatem infrastruktura nie będzie dokładnie taka jak w Alpach. Jednak pomimo tego, że nie znajdziemy tam wygód na miarę światowych luksusów, to Czarnogóra wciąż nie ma czego się wstydzić.

Co prawda, oferta stoków jest kierowana do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szusowaniem, czy snowboardem, więc wprawieni narciarze mogą momentami się nudzić. Ale jeśli poszukujesz idealnej (i tańszej) alternatywy na zimowy wyjazd rodzinny, to Czarnogóra z pewnością okaże się miejscem idealnym.

Bjelašnica

Będąc na nartach w Czarnogórze, po prostu nie  można odmówić sobie wizyty w Bjelašnicy. Pasmo górskie znajdujące się w środkowej części Czarnogóry na terenie Parku Narodowego Biogradska Gora. Jest to od lat miejsce uważane za wprost stworzone dla entuzjastów wędrówek pieszych i górskich. Otoczone przez pięć miast: Kolašin, Mojkovac, Bijelo Polje, Berane i Andrijevica stanowi również raj dla narciarzy i snowboardzistów.

W południowo-wschodniej części Czarnogóry rozciąga się region Komovi, pasmo górskie w Górach Dynarskich. Znajduje się ono pomiędzy rzekami Lim, Tara i Drcka, oraz pasmem Prokjetije. Jest to jeden z najwyższych rejonów Gór Dynarskich. Przyjezdni cenią sobie tę lokalizację ze względu na niezapomniane widoki i doskonałe naturalne warunki zarówno do odwiedzania zimą, jak i latem. Masyw górski Komovi nazywany jest przez turystów „małymi Alpami”.

Najwyższe szczyty w Bjalešnicy to: Crna glava 2139 m n.p.m., Zekova glava 2117 m n.p.m i Troglava 2072 m n.p.m. Ponadto, rejon ten obfituje w naturalne źródła i gęste lasy.

Kolašin 1600 Ski Center

Kolašin ze względu na swoje położenie (od 1450 do 1973 m n.p.m.) i otoczenie uważany jest za rejon uzdrowiskowy.

Dzięki licznym inwestycjom i stałej rozbudowie infrastruktury ośrodek Kolašin 1600 Ski Centre powoli staje się centrum zimowym Czarnogóry. Z geograficznego punktu widzenia, znajduje się on 91 km od stolicy Podgoricy, 12 km od miasta Kolašin i 2,4 km od ośrodka narciarskiego Kolašin 1450 . 

Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów dostępnych jest 45 km tras i 7 wyciągów. Teren, z którego korzystają zimowi sportowcy, znajduje się pomiędzy wzniesieniami od 1420 do 2035 m n.p.m.

Kolašin  1600 Ski Center to:

  • 8 tras zjazdowych, a w tym:
  • dwie niebieskie,
  • cztery czerwone,
  • dwie czarne.

Dla najmłodszych gości przygotowany jest również bezpieczny wyciąg narciarski, a dla śmiałków trasa umożliwiająca zjazd do doliny.

Godziny otwarcia ośrodka narciarskiego Kolašin 1600:

  • Restauracja Troglava 5 *: 9: 00 - 17: 00
  • Kolejka linowa: 9:30 - 16:00.

 

Ceny wyciągu narciarskiego w Czarnogórze Kolašin 1600

 

Dni

Osoba dorosła (euro)

Dziecko (euro)

1

15

10

2

25

17

3

35

24

5

50

37

6

60

42

7

70

48

źródło: opracowanie polisanarciarska.pl. Ceny w sezonie narciarskim 2021 r.

Dla gości ośrodka narciarskiego Kolašin 1600 przygotowany jest parking dla samochodów osobowych na 200 miejsc.

Kolašin 1450

Równie atrakcyjna lokalizacja to Kolašin 1450 Ski Resort.

Na narciarzy i snowboardzistów czekają tutaj:

  • sześcioosobowy wyciąg kanapowy,
  • dwuosobowy wyciąg krzesełkowy,
  • orczyki,
  • całkowita pojemność: 5500 narciarzy na godzinę
  • 16,5 km tras spełniających najwyższe standardy europejskie

 

W najbliższych latach planowane jest połączenie obu ośrodków, dzięki czemu region będzie dysponował 40 km tras narciarskich. W ofercie dostępna jest również wypożyczalnia sprzętu oraz szkółka jazdy dla najmłodszych, gdzie wykwalifikowani instruktorzy pomogą opanować pierwsze kroki na stoku.

Doskonałym udogodnieniem jest możliwość podglądu Kolasin Ski Resort live na stronie internetowej – można w ten sposób na bieżąco śledzić warunki na stoku.

Ceny wyciągu narciarskiego w Czarnogórze Kolašin 1450

 

Dni

Osoba dorosła (euro)

Dziecko (euro)

1

15

11

2

30

22

3

45

33

5

70

50

6

84

60

7

98

70

źródło: opracowanie polisanarciarska.pl. Ceny w sezonie narciarskim 2021 r.

Žabljak – witajcie w górach Durmitor

Durmitor to piękne pasmo górskie, które należy do Gór Dynarskich. Najwyższym szczytem jest Bobotov Kuk, który wznosi się na wysokość 2523 metrów n.p.m.

Miasteczko Žabljak, zwane również „drzwiami Durmitoru”, to najwyżej położona zamieszkana (około 4500 mieszkańców) miejscowość na Bałkanach (1450 m n.p.m.), która poza bazą wypadową jest również wyjątkowo pięknym punktem na mapie. I to tutaj co roku przybywa tysiące turystów głodnych zimowych przygód.

Urokliwe lokalizacje to z pewnością ogromna wartość dodana każdego wyjazdu na narty do Czarnogóry. Na terenie miasteczka Zabljak czekają nie tylko rozrywki dedykowane narciarzom i snowboardzistom, ale też każdemu, kto na łonie natury odpoczywa najlepiej.

W Zabljak został doskonale wykorzystany narciarski potencjał, a szlaki stanowią doskonałą przestrzeń dla entuzjastów sportów zimowych.

Najbardziej atrakcyjne szlaki narciarskie w Durmitorze, to:

  • Savin kuk o długości około 3500 m,
  • Javorovača na samym wejściu do miasta o długości około 400 m,
  • Štuoc - 1780 m.

 

Savin Kuk

Najpopularniejszy ośrodek w Czarnogórze. Modernizacja i stałe ulepszanie kurortu zaowocowały rozsławieniem Savin Kuk, który szybko zdobył serca turystów, stając się jednocześnie corocznie odwiedzanym miejscem na narciarskiej mapie Czarnogóry.

Znajduje się on w odległości 6 kilometrów od miasta Žabljak. Jest tu rozwinięta na  wysokim poziomie infrastruktura, dzięki czemu przyjezdni nie muszą martwić się o miejsce noclegowe, punkty gastronomiczne, szkółki narciarskie, czy wypożyczalnię sprzętu. Jest to resort, który zdecydowane nie słynie z długich tras narciarskich, ale bez problemu zarówno doświadczeni sportowcy, jak i ci świeżo upieczeni znajdą tu coś dla siebie.

Savin Kuk oferuje:

  • niższy wyciąg „Savin Kuk I” prowadzący na wysokość 1907 m,
  • wyższy wyciąg „Savin Kuk II” zawozi narciarzy na 2213 m.

 

Warto pamiętać, że na terenie centrum narciarskiego Javorovača znajdują się łatwiejsze trasy o długości łącznie 400 m z wyciągiem talerzykowym oraz wyciągiem taśmowym dla dzieci.

Ceny wyciągu narciarskiego w Czarnogórze Savin Kuk

 

Dni

Osoba dorosła (euro)

Dziecko (euro)

1

10

6

2

18

11

3

25

15

5

40

23

6

45

27

7

50

30

źródło: opracowanie polisanarciarska.pl. Ceny w sezonie narciarskim 2021 r.

Hajla – dziki i piękny zakątek Czarnogóry

Na sam koniec zostawiamy dość skromny kawałek Czarnogóry, który szczególnie mocno powinien przypaść do gustu początkującym i najmłodszym narciarzom.

Hajla to szczyt w Górach Dynarskich, znajdujący się na granicy Czarnogóry i Kosowa. Jest to jedna z najbardziej czarujących i najmniej znanych części Czarnogóry. Leży między źródłem rzeki Ibar a wąwozem Rugova, będąc jednocześnie częścią masywu Prokletije.

Najwyższy szczyt - 2403 m n.p.m. jest również najwyższą górą w czarnogórskiej części Prokletije. Za nim ciągnie się długi grzbiet w kształcie łagodnie zaokrąglonej litery „S”, poniżej którego zlokalizowany jest pas górskich łąk, a niżej bory iglaste i mieszane. Północna strona grzbietu poniżej najwyższego szczytu Hajli jest dosyć skalista i pionowa. Ze szczytu grzbietu prezentuje się piękny widok na Bjelasicę, Komovi, Durmitor i Karanfile.

Teren sportów zimowych znajduje się w ośrodku narciarskim Hajla–Rozaje, pomiędzy wzniesieniami 1158 i 1385 m n.p.m. Ośrodek narciarski Hajla Rožaje, który nie działał od 13 lat, został oficjalnie otwarty w 2017 roku i ponownie staje się celem turystycznym.

Entuzjaści szusowania znajdą tu dla siebie 1,2 km trasy narciarskiej (oznaczonej kolorem niebieskim, jako łatwa) oraz 1 wyciąg narciarski z przepustowością 840 pasażerów/godzinę.

Czarnogóra w dobie pandemii

Wjazd do Czarnogóry jest dozwolony, gdy spełniony zostanie jeden z poniższych warunków:

  • posiada się potwierdzenie przyjęcia dwóch dawek szczepionki dwudawkowej lub jednej jednodawkowej;
  • posiada się negatywny wynik testu PCR na Covid-19, który nie jest starszy niż 72 godziny lub pozytywny test PCR, który jest starszy niż 10 i nie starszy niż 180 dni;
  • posiada się negatywny szybki test antygenowy, który nie jest starszy niż 48 godzin

Bezwarunkowo wjeżdżają do Czarnogóry osoby poniżej 18 roku życia – zarówno obywatele Czarnogóry, jak i obcokrajowcy.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie

Podsumowanie

  1. Przed podróżą na narty do czarnogóry należy zorientować się jak wygląda sytuacja epidemiologiczna. 
  2. Wyjeżdżając na narty należy zadbać o odpwoeidnie ubezpieczenie narciarskie.
  3. Czarnogóra stanowi doskonałą przestrzeń do szusowania dla początkujących narciarzy, ale również Ci doświadczenia znajdą tu stoki dla siebie.
  4. Ubezpieczenie narciarskie można nabyć już od 3,29 zł/dzień.

Pytania i odpowiedzi

  1. Czy ubezpieczenie narciarskie zapewnia ochronę od COVID-19?
    Wszystkie ubezpieczenia narciarskie dostępne w kalkulatorze na polisanarciarska.pl, zawierają ochronę na wypadek COVID-19. Korzystając z usług innych ubezpieczycieli należy przede wszystkim zapoznać się z OWU, w których zawarte są zasady i zakres ochrony, jakie gwarantuje ubezpieczenie, również w przypadku COVID-19. 
  2. Jakie zasady obowiązują ozdrowieńców na wjeździe do Czarnogóry? 
    Ozdrowieńcy powinni posiadać zaświadczenie o przebyciu choroby 9zaświadczenie powinno zawierać informację, że minęło nie mniej niż 10 i nie więcej niż 180 dni od pozytywnego testu PCR lub szybkiego testu antygenowego). Osoba musi posiadać negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godziny lub szybki antygenowy test nie starszy niż 48 godzin. Oznacza to, że nie można już wjechać do Czarnogóry tylko z negatywnym testem.
  3. Czy mogę wjechać do czarnogóry na tymczasowym paszporcie?
    Tak.
  4. Czy muszę mieć wizę?
    Pobyt poniżej 90 dni nie wymaga wizy.
  5. Czy usługi medyczne w Czarnogórze są drogie?
    Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 30 do 50 EUR (bez kosztów dodatkowych badań diagnostycznych i zabiegów). Zwrot kosztów opieki medycznej przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie, tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zabiegi ratujące życie). Najlepszym rozwiązaniem, które zapewnia pełen wachlarz ochrony podczas urlopu ziowego, jest odpowiednie ubezpieczenie narciarskie. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa