Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Narty w Szczyrku - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

278 km od Łodzi, 273 km od Wrocławia, 77 km od Katowic, 142 km od Krakowa i 392 km od Warszawy. Tyle kilometrów dzieli Szczyrk od dużych miast w Polsce. Warto wybrać ośrodek np. na spędzenie ferii zimowych. Podpowiadamy którą trasę wybrać, a także jakie są ceny zakupu karnetów, wypożyczenia sprzętu, noclegów czy ubezpieczenia narciarskiego.

Narty w Szczyrku – trasy, warunki do jazdy, wyciągi

W 2017 roku ośrodek Szczyrk Mountain Resort nawiązał współpracę z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena. Dzięki temu turyści mają do dyspozycji wspólny skipass na łącznie ponad 40 km tras narciarskich, z czego 22 km należy do Szczyrk Mountain Resort. Najkrótsza trasa Młaki – liczy 240 m, a najdłuższa FIS COS – 2800 m.

Atutem ośrodka jest duża różnorodność tras. Dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów doskonale sprawdzą się czarna trasa FIS COS, Bieńkula czy stroma Golgota. Mniej doświadczeni mogą skorzystać z krótszych i łagodniejszych tras Juliany czy Suche.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Narciarze mają do dyspozycji 12 wyciągów, m.in. 10-osobową kolej gondolową, dwie 6-osobowe koleje kanapowe, a od sezonu 2018/2019 udostępniona będzie kolejna 6-osobowa kanapa na Zbójnicką Kopę.

Minusem ośrodka jest niewiele oświetlonych tras – na 22 km tras tylko 5 km jest oświetlonych. Oznacza to, że w szczycie sezonu na większości stoków jeździć można do godziny 16. Jednak szczególnie po ostatnich modernizacjach, z roku na rok warunki do jazdy poprawiają się.

Niewątpliwą zaletą jest bliskość tras z bazą noclegową i wprowadzenie darmowych busów, które dowożą niemal w każdą narciarską lokalizację. A jeśli ktoś woli dostać się na stok własnym autem, to może zaparkować na jednym z 1400 bezpłatnych miejsc parkingowych. Są tutaj 4 parkingi, z czego 3 są bezpłatne.

Szczyrk – narty do wypożyczenia: za ile, gdzie i jak?

Jak w niemal każdym ośrodku narciarskim, tak i w Szczyrku działa wiele wypożyczalni sprzętu. Skorzystać można z usług m.in.: Szkoły Narciarskiej Ski Town, SKI RENT Szczyrk, Szwagier TEAM, Iglo Ski Serwis, Fisher Demo Satation, Anapurna czy Motion Rent.

Przykładowe ceny za wypożyczenie sprzętu narciarskiego:

  • Cały zestaw dla dorosłych (narty, buty, kijki) – 49 zł/dzień, 216 zł/5 dni.
  • Cały zestaw dla dzieci (narty, buty, kijki) – 44 zł/dzień, 194 zł/5 dni.
  • Kijki: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni.
  • Kask: 15 zł/dzień, 66 zł/5 dni.

Warto także pamiętać o opcji ubezpieczenia sprzętu, jaką daje wiele wypożyczalni. Na stoku zdarzają się różne przygody, a mniej zaawansowani narciarze są narażeni na zniszczenie sprzętu nawet nie w wyniku kolizji z innym narciarzem na stoku, ale niewłaściwego upadku czy zjazdu. Warto się zabezpieczyć na tę okoliczność.

Do Szczyrku warto jechać nawet wtedy, gdy umiejętności nie pozwalają na wiele – funkcjonują tu liczne szkółki narciarskie, które pozwolą poczuć się pewniej na stoku. Najbardziej znane to Szczyrk Ski School, Maxiland czy Winterpassion. Z kolei Burton Riglet Park to szkółka, która dedykowana jest wyłącznie przyszłym snowboardzistom. Mogą z niej skorzystać zarówno dzieci, jak i zaawansowani narciarze, którzy chcą spróbować jazdy na desce.

Narty Szczyrk  – gdzie szukać najlepszych baz noclegowych?

Szczyrk oferuje wiele atrakcyjnych miejsc noclegowych. Należą do nich kwatery prywatne z miejscami do przechowywania nart i parkingami, komfortowe apartamenty, pensjonaty oferujące darmowe dowozy na stoki, apartamenty ze strefą wellness&spa, czy wille i hotele. Kilka najciekawszych propozycji to m.in.: Willa Beskidek, Ośrodek wczasowy Centrum Natury Beskid, Apartamenty Malinowa Chata, Hotel Meta, Willa Skalite, Hotel Skalny czy Apartament Szczyrk-Czyrna.

Przykładowe ceny noclegów w Szczyrku:

  • Hotel Meta usytuowany 20 m od wyciągu narciarskiego oferuje noclegi z wyżywieniem w cenie ok. 250 zł/noc.
  • Malinowa Chata udostępnia apartamenty dwuosobowe w cenie 175 zł.
  • Ośrodek wczasowy Centrum Natury Beskid – 200 zł/pokój dwuosobowy.

Mimo dużej bazy noclegowej, najlepiej rezerwować noclegi na długo przed rozpoczęciem sezonu. Popularność Szczyrku sprawia, że zimą może być problem ze znalezieniem atrakcyjnego miejsca.

Skippasy Szczyrk – jakie ceny?

Dzięki łączonemu karnetowi, ceny za zjazdy są dużo bardziej korzystne niż w przeszłości. W połączeniu z większą dostępnością tras, oferta dla narciarzy w Szczyrku jest bardzo korzystna.

Ceny karnetów w Szczyrku w sezonie niskim

Sezon niski (do 23.12.2018 i od 25.02.2018)  
Karnety Normalny Ulgowy
1 jazda 39 zł 27 zł
1 dzień 79 zł 55 zł
2 dni 146 zł 102 zł
3 dni 219 zł 153 zł
4 dni 292 zł 204 zł
5 dni 365 zł 256 zł
6 dni 438 zł 307 zł
Jazda wieczorna 49 zł* 34 zł*

Źródło: Szczyrkowski.pl

*Wszystkie powyższe ceny skipassów są cenami online. Przy zakupie stacjonarnym ceny są wyższe.

Ceny karnetów w Szczyrku w sezonie wysokim

Sezon wysoki (24.12.2018 - 24.02.2018)

Karnety

Normalny

Ulgowy

1 jazda

39 zł

27 zł

1 dzień

99 zł

69 zł

2 dni

196 zł

137 zł

3 dni

344 zł

241 zł

4 dni

447 zł

313 zł

5 dni

540 zł

378 zł

6 dni

438 zł

307 zł

Jazda wieczorna

49 zł*

34 zł*

Źródło: Szczyrkowski.pl

*Wszystkie powyższe ceny skipassów są cenami online. Przy zakupie stacjonarnym ceny są wyższe.

Wyjazd na narty a ubezpieczenie narciarskie

Na koniec nie można nie wspomnieć o najważniejszym elemencie podczas szusowania, czyli bezpieczeństwie. Każdy odpowiedzialny narciarz i snowboardzista powinien dla własnego spokoju zaopatrzyć się w ubezpieczenie narciarskie. Nawet, jak wyjazd trwa tylko dzień czy dwa.

Doskonałe umiejętności nas nie uratują – nieszczęśliwy wypadek może być splotem niezależnych od nas okoliczności lub winą mniej doświadczonego narciarza. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego mamy pewność, że wszelkie koszty leczenia pokryje ubezpieczyciel.

Na razie w Polsce ratownictwo jest usługą refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak nikt nie przewidzi, jakie konsekwencje może mieć wypadek na stoku. Ubezpieczenie narciarskie wypłacone przez ubezpieczyciela może pokryć koszty prywatnego leczenia czy rehabilitacji.

Wchodząc na kalkulator ubezpieczeń narciarskich na polisanarciarska.pl, łatwo można sprawdzić, że polisa zdrowotna na narty to koszt zaledwie kilku złotych dziennie. Najtańszy pakiet dla osoby dorosłej kosztuje 3,70 zł dziennie. W porównaniu  do cen skipassów i noclegów to jest symboliczny wydatek, a pozwala zaoszczędzić majątek w przypadku nieszczęśliwego wypadku.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Średnia ocena: 5.00

Twoja ocena: 5

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - ihi Bupa Ubezpieczenie narciarskie - Axa