Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Narty w Turcji - doskonała alternatywa dla europejskich kurortów

Narty w Turcji

Turcja większości kojarzy się drinkiem pod palmą, słonecznym żarem, który zwiastuje wysokie temperatury i  typowo letnimi rozrywkami. I oczywiście nie ma w tym nic mylnego, ale to państwo położone w Azji Zachodniej ma również drugie, równie interesujące oblicze. Doskonale wyposażone ośrodki narciarskie, stoki dostosowane do potrzeb i umiejętności przyjezdnych, różnoraki atrakcje i ceny w zasięgu każdego. Tak, Turcja to raj dla turystów, którzy od wylegiwania się nad basenem zdecydowanie wolą narty czy snowboard.

Okazuje się, że szusowanie poza Europą może być tańsze i równie przyjemne, co wyjazd do systematycznie obleganych kurortów narciarskich. Aby jednak zimowy urlop móc zaliczyć do udanych, należy uwzględnić w organizacji kilka najważniejszych czynników. O czym nie zapomnieć, na co się nastawić i czego spodziewać się po tureckich stokach? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie!

Ubezpieczenie narciarskie – czy potrzebne do Turcji?

Wielu turystów wybierając się na wyjazd narciarski, postanawia zawierzyć możliwościom, jakie zapewnia Karta EKUZ. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, ale pozostając na terenie Europy, gwarantuje minimalną pomoc w sytuacji problematycznej. Wyruszając poza granice Starego Kontynentu sytuacja nieco się komplikuje. Karta EKUZ nie działa na terenie Turcji, dlatego jedynym sposobem na zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa, pomocy i niezbankrutowania w sytuacji problematycznej, jest wykupienie polisy narciarskiej. Po co konkretnie?

Zacznijmy od tego, że usługi medyczne w Turcji nie należą do najtańszych. Ceny wizyty lekarskiej oscylują w granicach 100 $, a za zabieg medyczny trzeba zapłacić od 500 zł do 1000 zł. W przypadku tak niebezpiecznego sportu, jak narciarstwo o wypadek, czy kontuzje nie trudno, a to może być dopiero początek ogromnych problemów.

Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie do Turcji?

Sam zakup ubezpieczenia narciarskiego nie wystarczy. Przymierzając się do wyboru polisy narciarskiej, warto zwróci uwagę przede wszystkim na koszty leczenia. Zakres oraz sumy kosztów leczenia w podróży są ustalane indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Dlaczego to tak ważne? Koszty hospitalizacji w niektórych państwach mogą wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet więcej. Decydując się na odpowiednią kwotę kosztów leczenia, możemy być pewni, że do wysokości tej sumy, to ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty związane z usługą medyczną. Dlatego ważne jest, aby koszty leczenia dostosować do kierunku, jaki wybieramy na urlop.

Ponadto, w dobie pandemii koniecznie trzeba posiadać ubezpieczanie, które pokryje również koszty związane z zachorowaniem na Covid-19. Możemy być pewni, że posiadając takie ubezpieczenie, mamy zapewnione:

  • Leczenia i hospitalizację,
  • organizację powrotu do kraju po przedłużającym się pobycie z powodu choroby,
  • pokrycie kosztów wykonania testu,
  • organizację wyżywienia i zakwaterowania a czas kwarantanny lub izolacji po pozytywnym wyniku,
  • organizacje pobytu dla rodziców/opiekunów dziecka, które zachorowało na Covid-19.

Wybierz ubezpieczenie

W przypadku ubezpieczycieli dostępnych na polisanarciarska.pl, ubezpieczenie od COVID-19 jest standardem.

Wszystkim podróżnikom, a szczególnie tym, którzy planują wyjazd z dużym wyprzedzeniem, może przydać się także ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.  Wariant taki zapewnia możliwość ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych na wyjazd, gdy okaże się, że turysta nie może jednak wziąć udziału w wyjeździe. W ramach ubezpieczenia od kosztów rezygnacji można ubiegać o zwrot kosztów takich jak m.in.: noclegi, bilety lotnicze, czy wyjazdy zorganizowane zakupione w biurach podróży. 

Jak znaleźć najlepszą polisę narciarską?

Kiedy planujemy urlop, kwestie organizacyjne z bardzo przyjemnych, mogą szybko przerodzić się w uciążliwe. Dlatego niewątpliwym ułatwieniem całego procesu przygotowawczego będzie kalkulator ubezpieczeń na narty, dostępny w serwisie polisanarciarska.pl. Wygodne i intuicyjne w obsłudze narzędzie pozwala w kilka sekund znaleźć ubezpieczenie narciarskie dla siebie.

Niełatwo jest znaleźć polisę dopasowaną do indywidualnych oczekiwań, kiedy na rynku mamy tyle możliwości. Prześcigające się w reklamach oferty wciąż zaskakują ulepszeniami, ale tak naprawdę nikt nie ma czasu na analizowanie rynku na tyle wnikliwe, żeby być w stu procentach pewnym wyboru. Dlatego kalkulator ubezpieczeń na polisanarciarska.pl to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie szybkie i skuteczne rozwiązania. Wystarczy kilka kliknięć i mamy dostęp do całej listy ubezpieczeń dedykowanych konkretnej osobie i konkretnemu wyjazdowi. Taka kalkulacja w zaciszu własnego domu to komfort i możliwość dokładnego przemyślenia decyzji zakupowej – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.

Ubezpieczenie narciarskie mozna mieć już 3,29 zł, za jeden dzień. 

Turcja w czasie pandemii – o czym pamiętać, na co się przygotować?

Kiedy już zadbamy o odpowiednią ochronę sprawdźmy, co czeka nas w Turcji, ogarniętej pandemiczną rzeczywistością.

W Turcji uznawane są wszystkie szczepionki certyfikowane w Unii Europejskiej (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i Johnson&Johnson) oraz dodatkowo Sinovac. Od szczepienia drugą dawką (lub jedną w przypadku Johnson&Johnson) musi upłynąć przynajmniej 14 dni.

Przedstawiane na granicy świadectwa szczepień/paszporty covidowe powinny być w języku angielskim lub tureckim.

Od osób w pełni zaszczepionych nie wymaga się wykonywania testu przed przyjazdem. Jeśli u osoby podróżującej występują objawy chorobowe (kaszel,  podwyższona temperatura itp.) może ona zostać poddana testowi PCR na miejscu przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji. Po pobraniu próbek podróżni będą mogli udać się do miejsca docelowego, ale w przypadku pozytywnego wyniku testu, zostaną poddani leczeniu zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dot. COVID-19.

Osoby niezaszczepione są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na maksymalnie 72-godziny przed przylotem. Oprócz testów PCR akceptowane są również testy RNA i kwasów nukleinowych, wykonane na 48 godzin przed wjazdem. Niezaszczepione osoby wjeżdżające do Turcji we wszystkich punktach przejść granicznych będą mogły zostać poddane testowi PCR na podstawie pobrania próbek na miejscu przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji. Po pobraniu próbek podróżni będą mogli udać się do miejsca docelowego, ale w przypadku pozytywnego wyniku testu, zostaną poddani leczeniu zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dot. COVID-19.

Kwarantanna w Turcji

Osoby zaszczepione:

Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu oraz osoby, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi, zostaną poddane kwarantannie przez okres 14 dni we wskazanym przez siebie miejscu pobytu. W przypadku gdy wynik testu, który zostanie wykonany w 10. dniu kwarantanny, będzie negatywny, kwarantanna zostanie zakończona. A w przypadku stwierdzenia wariantu koronawirusa delta, kwarantanna zostanie przerwana z końcem 14 dnia bez konieczności wykonania testu PCR.

Osoby niezaszczepione:

Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu oraz osoby które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi, zostaną poddane kwarantannie przez okres 14 dni we wskazanym przez siebie miejscu pobytu. W przypadku gdy wynik testu, który zostanie wykonany w 10. dniu kwarantanny, będzie negatywny, kwarantanna zostanie zakończona. A w przypadku stwierdzenia wariantu koronawirusa delta, kwarantanna zostanie przerwana z końcem 14. dnia bez konieczności wykonania testu PCR.

Wszystkie osoby podróżujące do Turcji są również zobowiązane do wypełnienia internetowego formularza lokalizacyjnego na stronie https://register.health.gov.tr/ na maksymalnie 72 godziny przed podróżą.

Po wypełnieniu formularza, system generuje tzw. kod HES, który należy okazywać przy wejściu do większości miejsc publicznych w tym centrów handlowych, sal koncertowych, restauracji itp. Kod HES pozwala również na zakup biletów lotniczych, kolejowych oraz autobusowych w tureckim transporcie krajowym.

Ercİyes Ski Resort

Prezentacje narciarskiego oblicza Turcji warto zacząć od najbardziej popularnego kurortu.

Ośrodek narciarski Erciyes – Kayseri znajduje się w Centralnej Anatolii. Do jazdy na nartach i snowboardzie dostępnych jest 55,1 km tras, a przyjezdni mają do dyspozycji 14 wind. Teren sportów zimowych znajduje się pomiędzy wzniesieniami 2088 i 3346 m n.p.m.

Keyseri w liczbach:

 • 2088 m - 3346 m (różnica 1258 m)
 • 55,1 km stoków narciarskich, a w tym:
  • 19,8 km trasy łatwej (36%)
  • 23 km trasy Medium (42%)
  • 12,3 km trasy Trudnej (22%)
 • Sztuczne naśnieżanie 82 Armatki śnieżne
 • Dostępna trasa doliny

W Keyseri nie doświadczymy niestety snowparków, co może być niemiłym zaskoczeniem dla najmłodszych.

Godziny otwarcia Keyseri: 09:00 – 16:00

✔ Są to godziny otwarcia podawane przez ośrodek narciarski Erciyes – Kayseri i mogą się różnić w zależności od warunków zewnętrznych, dnia tygodnia, wakacji szkolnych i dni ustawowo wolnych od pracy.

Keyseri to jeden z najstarszych ośrodków narciarskich w Kapadocji. Wyjazdy do tego miejsca na narty zyskały sporą popularność już kilka lat temu i są doskonałą propozycją zarówno dla miłośników wyjazdów w pojedynkę, jak i całych rodzin. Rozwinięta i prężnie działająca infrastruktura hotelowa i gastronomiczna jest dużym udogodnieniem podczas takiego wyjazdu.  Przy głównych stacjach wyciągów znajdują się restauracje i sklepy, a osoby podróżujące z dziećmi lub początkujący narciarze mogą skorzystać z usług szkółek narciarskich. Dla bardziej zaawansowanych miłośników zimowych sportów dostępne są trasy off-pise. Nad bezpieczeństwem wszystkich szusujących czuwają patrole narciarskie wraz z wyszkolonymi ratownikami.

Uludag – odpowiedź na potrzeby współczesnego turysty

Uludag oferuje wszystko, czego tylko turysta może zapragnąć: wspaniałą przyrodę, piękne lasy, wzgórza, a przede wszystkim doskonałe ośrodki do uprawiania sportów zimowych, gdzie można zapisać się na lekcje jazdy na nartach, czy snowboardzie. Ośrodek położony w południowo-zachodniej części miasta Bursa co roku gości tysiące turystów z całego świata. Centrum narciarskie zaczyna się na wysokości 1800 metrów, gdzie znajdują się również hotele przyjmujące gości przez 12 miesięcy w roku.

Ceny karnetów narciarskich w Uludag

Dostępne karnety narciarskie można wykorzystywać jedynie w następujących po sobie dniach, a dzienny limit dotyczy biletów sprzedawanych on-line. Każdy karnet można zakupić w sieci, a także w kasach fiskalnych na miejscu czy w hotelu.

 

Sprzedaż on-line

Sprzedaż w kasie

Bilet dla dziecka w przedziale wiekowym, 0 – 7 lat*

1 dzień

200 TL **

250 TL

70 TL

1,5 dnia

-

350 TL

-

2 dni

370 TL

450 TL

-

2,5 dnia

-

550 TL

-

3 dni

500 TL

650 TL

-

Źródło: uludag.info

*osoby urodzone w grudniu 2014 r. lub później

** Lira Turecka na dzień 20.12.2021 r. wynosi 0,23 zł.

Katalkaya – raj dla snowboardzistów

Snowboard tuż obok nart systematycznie zdobywa serca miłośników sportów zimowych. Dostępny na terenie ośrodka śnieg do wysokości 3 metrów zapewnia efektywnie spędzony czas na uprawianiu sportu, a przeważające w okolicy lasy sosnowe stwarzają doskonałą scenerię do udanego urlopu zimowego. To tę właśnie okolicę szczególnie ukochali sobie snowboardziści, znajdując tutaj wszystko, czego desce do szczęścia potrzebne.

To jeden z najpopularniejszych ośrodków w Turcji, leżący na zachód od regionu Blacksea na południe od prowincji Bolu, w Górach Köroglu. Ośrodek narciarski Kartalkaya ma odpowiednie warunki do uprawiania narciarstwa alphine Style i Tour Skiing, co szczególnie powinno zadowolić doświadczonych narciarzy. Teren narciarski Kartalkaya obejmuje od1850 do 2200 metrów wysokości. Dominuje tu wiatr z zachodu na północy-zachód, a na narty można wybierać się tutaj już z początkiem grudnia, aż do końca marca.

Palandoken Ski Resort – coś dla lubiących wygodę

Ośrodek narciarski  w Turcji u podnóża góry Palandöken położony 4 km od centrum Erzurum. Wybudowany w 2010 roku na Zimową Uniwersjadę. Najwyższy punkt w Turcji, w którym klimat jest wyjątkowo chłodny, a jednocześnie idealny do uprawiania sportów zimowych.

To, co przede wszystkim można powiedzieć o Palandoken to wielofunkcyjność. Ośrodek charakteryzuje się 3 125 metrami trasy narciarskiej, a także tym, że może pomieścić 32 000 osób. Wszystkich entuzjastów nart z pewnością ucieszy fakt, że można przejechać na nartach odcinek od 3125 do 2100 metrów bez zatrzymywania się.

Dla przyjezdnych dostępne są hotele 4 i 5-gwiazdkowe.

Tania polisa narciarska

Jak widać Turcja stanowi doskonałą przestrzeń do uprawiania narciarstwa i snowboardu dla każdego turysty. Dostępność tras różnych długości i poziomów trudności, a także rozwinięta infrastruktura pozwalają spędzić urlop zimowy w niezapomnianych okolicznościach. Aby jednak pozostał on w pamięci, jako ten udany – niezbędne jest odpowiednie ubezpieczenie. Tylko wtedy, kiedy jesteśmy bezpieczni możemy w pełni korzystać z uroków wolnego czasu.

Podsumowanie:

 1. Doskonale wyposażone ośrodki narciarskie, stoki dostosowane do potrzeb i umiejętności przyjezdnych, różnoraki atrakcje i ceny w zasięgu każdego to zimowe oblicze Turcji.
 2. Przed wyjazdem na narty do Turcji należy sprawdzić dokładnie jak wyglądają obostrzenia.
 3. Dostępne ośrodki narciarskie w Turcji to między innymi najpopularniejsze  Ercİyes Ski Resort oraz Uludag, Katalkaya, a także Palandoken Ski Resort.
 4. Podczas wyjazdu narciarskiego niezbędna jest polisa narciarska, podczas kupna której należy zwrócić uwagę na koszty leczenia, ubezpieczenie od COVID-19 oraz ubezpieczenie od rezygnacji podróży.
 5. Ubezpieczenie narciarskie można mieć już od 3,29 za dzień.
 6. Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej polisy narciarskiej jest wykonanie kalkulacji na polisanarciarska.pl.

Narty w Turcji – pytania i odpowiedzi

 1. Czy w Turcji ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe?
  Nie jest wymagane, ale jest zalecane. W Turcji Kart5a EKUZ nie zadziała, dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, zaopatrując się w polisę narciarską.

 2. Czy podczas kalkulacji muszę podać dużo informacji, żeby zobaczyć propozycje ubezpieczenia dla mnie? Nie, korzystając z kalkulatora na polisanarciarska.pl wystarczy kilka sekund i takie informacje jak kierunek wyjazdu, czas oraz data urodzenia.

 3. Czy jeśli jestem ozdrowieńcem, muszę odbyć kwarantannę? Osoby, które przedstawią dokument wydany przez odpowiednie władze państwowe stwierdzający, że chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, licząc od 28. dnia pierwszego pozytywnego wyniku testu PCR, również będą zwolnione z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego oraz z obowiązku kwarantanny.

 4. Czy kupując ubezpieczenie znajdę w cenie również ubezpieczenie bagażu? Jak najbardziej. Wystarczy rozwinąć ofertę danego towarzystwa ubezpieczeniowego i znaleźć informacje na ten temat. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych, ubezpieczenie bagażu oferuje już w cenie, a w przypadku niektórych wymagana jest dopłata. Przed zawarciem każdej umowy należy zapoznać się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których zawarte są wszystkie informacje dotyczące zakresu ochrony.

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Patrycja Pałka
Patrycja Pałka
Zawodowo specjalista w zakresie content marketingu, prywatnie entuzjastka podróży pociągiem i tych za pośrednictwem Internetu. Uwielbia leśne wycieczki, wspinaczki górskie i spacery brzegiem morza. Miłośniczka dzikiej natury, która z równym zachwytem potrafi docenić zalety aglomeracji miejskiej. Tłumaczy zawiły język ubezpieczycieli, doskonale wie gdzie szukać noclegu i jak latać tanio.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa