Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Sezon ferii zimowych 2021 - kiedy i gdzie wyjeżdżają Polacy?

Wiele rodzin ferie spędza na stoku, ciesząc się urokami zimy. Warto się jednak zastanowić: czy w czasie beztroskiego wypoczynku lub zabawy pamiętamy o swoim bezpieczeństwie? Przed każdym wyjazdem w trakcie ferii - i nie tylko - powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią polisę.

Polskie miejscowości narciarskie, takie jak m.in. Zakopane czy Szczyrk, w trakcie sezonu ferii zimowych przeżywają najgorętszy okres w roku. Przy okazji wolnego czasu, rodziny z dziećmi mogą sobie pozwolić nie tylko na weekendowy wyjazd. Sprawdzamy, kto i kiedy skorzysta z uroków zimy oraz gdzie warto pojechać - w Polsce i za granicą.

Dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

W tym roku województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, i zachodniopomorskie rozpoczynają ferie. Uczniowie z tych województw jako pierwsi będą mogli beztrosko cieszyć się urokami zimy. Ferie potrwają od 18 stycznia do 31 stycznia.

Podlaskie, warmińsko-mazurskie

Uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego rozpoczną ferie zimowe 2021 r. w dniu 21 stycznia. Zakończą je 7 lutego.

Lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Liczna grupa uczniów, bo aż z 5 województw, rozpocznie ferie 1 lutego. Zakończy je standardowo, dwa tygodnie później, 14 lutego.

Kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

15 lutego rozpocznie swój zimowy wypoczynek równie liczna grupa dzieci i  młodzieży. Ferie dla uczniów z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, zakończą się 28 lutego.

Gdzie na ferie w Polsce? Najpopularniejsze miejsca na ferie zimowe w Polsce

Polskie góry fanom aktywnego wypoczynku mają do zaoferowania naprawdę dużo. Najchętniej wybierane zimowe ośrodki to:

 1. Zakopane. Położony tam Kasprowy Wierch nie bez przyczyny cieszy się niesłabnącą popularnością. Ten ośrodek narciarski szczególnie polecany jest zarówno rodzinom z dziećmi, jak i zaawansowanym narciarzom. Do użytku oddane są trzy trasy i wygodna kolejka kabinowa. Skipassy można nabyć korzystając z licznych zniżek i promocji, na miejscu dostępne są także wypożyczalnie i szkółki narciarskie. Po szaleństwie na stoku można zrelaksować się w Termach Bukovina oraz skorzystać z oferty jednej z licznych góralskich restauracji.
 2. Szczyrk. Nowoczesna infrastruktura i świetne warunki zarówno dla najmłodszych, jak i bardziej doświadczonych narciarzy - tak w skrócie można określić ośrodek w Szczyrku. Narciarze mogą skorzystać z kilkunastu tras, wyciągów krzesełkowych i orczykowych. Na miejscu dostępne są liczne restauracje, wypożyczalnia sprzętu i wysoko oceniana szkółka narciarska.
 3. Zieleniec. Ośrodek położony w Dusznikach Zdroju znany z tego, że śnieg zalega tam ponadprzeciętnie długo - nawet do 5 miesięcy w roku. Zieleniec Ski Arena oferuje dobre warunki zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Do dyspozycji jest ponad 30 tras, z czego większość jest doświetlana.
 4. Szklarska Poręba. To jeden z największych i najbardziej lubianych przez turystów ośrodków narciarskich w Karkonoszach. Ośrodek Ski Arena Szrenica oferuje 5 tras, z czego jedna, zgodnie z homologacją FIS, uznawana jest za bardzo trudną. Na pozostałych poradzą sobie także amatorzy. Wszystkie szlaki są dośnieżane.
 5. Białka Tatrzańska. Podhalański ośrodek to ponad 20 tras o różnym stopniu trudności i trzy stacje narciarskie - Bania, Kaniówka i Kotelnica. Ośrodek dysponuje nowoczesnym systemem naśnieżania tras. To doskonała baza dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Na miejscu jest m.in. doskonale zaopatrzona wypożyczalnia, a po zakończeniu jazdy można udać się do Term Białka.

Gdzie na ferie za granicą? Najpopularniejsze miejsca na ferie zimowe za granicą

Ferie na stoku można spędzić także poza granicami Polski - m.in. w Austrii, Włoszech, czy sąsiednich Czechach. Ośrodki zagraniczne, które najczęściej wybierają Polacy, to w szczególności:

 1. Harrachov. Bezapelacyjnie ulubiony ośrodek Polaków położony w imponujących Karkonoszach. Ze względu na znakomite warunki naturalne sezon trwa tu dłużej niż w innych ośrodkach. Na miejscu można skorzystać z 5 tras zjazdowych, snowparku, czy lodowiska. Infrastruktura nie odbiega przesadnie od standardów zachodnich, za to ceny nie powinny zrujnować większości portfeli.
 2. Schladming Planet Planai. Austriacki ośrodek, w którym w szczycie sezonu bez problemu spotkamy naszych rodaków. To zaledwie 8 godzin jazdy z Krakowa, a na miejscu cieszyć się możemy prawdziwie alpejskimi warunkami. Schladming Planet Planai to ponad 100 km tras, bardzo nowoczesna infrastruktura i liczne atrakcje - SPA, kryte baseny, restauracje. Co ciekawe, na miejscu znajduje się też polska szkółka narciarska z polskimi instruktorami.
 3. Ski Arlberg. Bardzo duży ośrodek, także położony w Austrii. Ski Arlberg to ponad 300 kilometrów tras, prawie 100 wyciągów i warunki naturalne, które przez wielu uznawane są za najlepsze w całej Austrii. Na miejscu znajdują się liczne szkółki i dodatkowe atrakcje dla najmłodszych.
 4. Madonna di Camiglio. Włoski, bajecznie położony ośrodek - położony u podnóża Dolomitów z jednej strony, u podnóży lodowca z drugiej. Madonna di Camiglio to ponad 150 kilometrów tras. Blisko 50% z nich uchodzi za bardzo łatwą, dlatego to świetny wybór nawet na wyjazd z dziećmi, które jazdy na nartach spróbują po raz pierwszy.
 5. Val Thorens. Bardzo popularny ośrodek francuski, w którym narciarze mogą skorzystać z blisko 150 km tras zjazdowych. Wyróżnia się nowoczesną infrastrukturą, świetnie dostosowaną do potrzeb początkujących. To najwyżej położony ośrodek w Europie, a jednocześnie znany kurort, w którym nie zabraknie atrakcji dla dzieci.Śnieg utrzymuje się tam aż do późnej wiosny.

Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd za granicę - co zapewnia, ile kosztuje, jak wybrać?

Planowanie wyjazdu na ferie warto rozpocząć od wyboru dobrej polisy narciarskiej. Narciarstwo jest wspaniałym sportem, ale niestety w trakcie białego szaleństwa nietrudno o urazy (szczególnie kolan, kostek i rąk). Ubezpieczenie uchroni przed nieprzyjemnymi, finansowymi skutkami nieszczęśliwego wypadku.

Dobre ubezpieczenie narciarskie na wyjazd za granicę powinno zapewniać narciarzowi co najmniej:

l   ubezpieczenie kosztów leczenia - w przypadku wyjazdów zagranicznych warto zadbać, aby suma KL wynosiła co najmniej 30 000 EUR,

l   ubezpieczenie kosztów ratownictwa i poszukiwania,

l   OC w życiu prywatnym,

l   NNW,

l   Assistance.

Każdy narciarz na inne potrzeby - wybierając polisę dla siebie, nie zawsze trzeba kierować się ceną. Warto natomiast dostosować zakres ubezpieczenia do charakteru wyjazdu. Wielu ubezpieczycieli oferuje ciekawe rozszerzenia, jak np. ubezpieczenie od braku śniegu, czy klauzula alkoholowa. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się, jakiego typu ochrony tak naprawdę potrzebujemy (pamiętając jednak, że koszty leczenia i ratownictwa, NNW oraz OC to absolutne minimum).

Co ciekawe, cena dobrego ubezpieczenia narciarskiego nie musi być wcale wysoka. Dobre oferty, zapewniające narciarzowi bezpieczeństwo za granicą, można znaleźć już za ok. 4 zł za dzień ochrony.

Polisa narciarska - także na wyjazd w Polsce

Jeśli ferie zamierzamy spędzić w Polsce, nie oznacza to, że ubezpieczenie nie jest niezbędne. Wręcz przeciwnie - jeśli w planach mamy szusowanie, bez względu na miejsce, ubezpieczenie wręcz obowiązkowe.

Najważniejszym elementem ubezpieczenia narciarskiego na wypoczynek w polskich górach jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dzięki niemu, jeżeli w trakcie szusowania doznamy uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo wypłaci nam odszkodowaniew określonej kwocie. Polisa na wyjazd w Polsce powinna zawierać również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które uchroni nas przed skutkami finansowymi wyrządzenia szkody innej osobie.

Cena ubezpieczenia narciarskiego na weekendowy wyjazd w Polsce rozpoczyna się już od kilku złotych. To naprawdę niewielki koszt w stosunku do ceny całego wyjazdu. Nie warto ryzykować własnym bezpieczeństwem.

Wyjazd na ferie zimowe 2021 - o czym trzeba pamiętać?

 1. Polskie ośrodki narciarskie dysponują coraz nowocześniejszą infrastrukturą i w większości przypadków są świetnie dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi.
 2. Ze względu na bliskość polskiej granicy i przystępne ceny warto zainteresować się także stokami czeskimi. Stoki alpejskie (m.in. Francja, Austria) spełnią natomiast oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy.
 3. Przygotowania do wyjazdu za granicę trzeba rozpocząć od zakupu ubezpieczenia. Polisa powinna zawierać co najmniej ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa, NNW oraz OC w życiu prywatnym.
 4. Narciarze wypoczywający w Polsce także powinni pamiętać o ubezpieczeniu! Jego najważniejszym elementem jest NNW.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa