Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Szpindlerowy Młyn - co warto wiedzieć przed wyjazdem na narty?

Narty w Szpindlerowym Młynie

Szpindlerowy Młyn jest uznawany za stolicę sportów zimowych w Czechach i często bywa porównywany z Zakopanem. Chętnie odwiedzają go polscy narciarze, którzy mogą szusować na ponad 20 km tras zjazdowych i 91,5 km szlaków biegowych. Snowboardziści świetne warunki znajdą natomiast w snowparku.

Dużym atutem Szpindlerowego Młyna jest dobra infrastruktura. W razie potrzeby trasy są sztucznie naśnieżane na odcinkach o długości 13 km, a także oświetlane. Umożliwia jazdę na nartach również po zapadnięciu zmroku. Do dyspozycji gości oddano też darmowy skibus i parking oraz bezpłatne wyciągi dla dzieci do 6.  roku  życia. Sprawdziliśmy, ile w kurorcie trzeba zapłacić za skipassy, noclegi, czy naukę jazdy na nartach.

Jak dojechać do Szpindlerowego Młyna w Czechach?

Najwygodniej do Szpindlerowego Młyna jest dojechać samochodem. Najpopularniejsza trasa dojazdowa prowadzi przez dawne przejście graniczne w Jakuszycach główną drogą nr 10. Następnie za Harrachovem trzeba skręcić w lewo w drogę nr 14, która prowadzi do Vrchlabí. Tam należy skręcić w lewo w drogę nr 295, która po przejechaniu kilkunastu krętych kilometrów doprowadzi nas do centrum kurortu.

W ten sposób od polskiej granicy musimy pokonać dystans około 53 km. Koszty dojazdu zależą od spalania konkrentego pojazdu, a także rodzaju paliwa. W poniższej tabeli prezentujemy potencjalne koszty podróży samochodem w przypadku tankowania w pobliżu Jakuszyc, a następnie jazdy do Szpindlerowego Młyna na terenie Czech. Najtaniej zapłacą posiadacze aut LPG (poniżej 10 zł), a najdrożej Pb 98 (od około 17 zł do blisko 20 zł). Oczywiście do wydatków należy również doliczyć koszt zakupu paliwa potrzebny do dotarcia z miejsca zamieszkania do Jakuszyc.

Potencjalne koszty dojazdu z Jakuszyc do Szpindlerowego Młyna

Rodzaj paliwa

Średnie spalanie 6l/100km

Średnie spalanie 7l/100km

Średnie spalanie 8l/100km

Pb 98 (4,59 zł za litr)

14,59 zł

17,02 zł zł

19,46 zł

Pb 95 (4,30 zł za litr)

13,67 zł

15,95 zł

18,23 zł

ON (4,26 zł za litr)

13,55 zł

15,80 zł

18,06 zł

LPG (2,06 zł za litr)

5,55 zł

7,64 zł

8,73 zł

Źródło: Średnie ceny paliw w Polsce na podstawie danych e-petrol.pl z 08.10.2020 r.

Trasy narciarskie w Szpindlerowym Młynie

Szpindlerowy Młyn posiada 24,4 km tras zjazdowych oraz aż 91,5 km biegowych. Kurort jest podzielony na dwa oddzielne kompleksy – Medvědín i Svaty Petr, pomiędzy którymi kursuje bezpłatny skibus. Wygodnym rozwiązaniem dla narciarzy jest wspólny skipass, który obowiązuje w obydwu częściach ośrodka.

W Svaty Petr znajduje się najdłuższa trasa zjazdowa w Szpindlerowym Młynie –  Turistická o długości 2700 m oznaczona kolorem niebieskim (łatwa). W tej części kurortu położony jest również najtrudniejszy szlak w ośrodku oznaczony kolorem czarnym. Ma 1875 m długości i 450 m różnicy wzniesień. Natomiast w Medvědín narciarze mogą jeździć po stokach ukrytych w lesie. Najbardziej odważni z nich mogą spróbować swoich umiejętności na trasie czerwonej (trudnej) i czarnej.

Szpindlerowy Młyn to jednak nie tylko Svaty Petr i Medvědín. Narciarze mają również do swojej dyspozycji Hromovkę, czyli nartostradę o licznych rozgałęzieniach. Dużą popularnością cieszy się ona wśród doświadczonych miłośników szusowania i snowboardzistów. Sztuczne oświetlenie umożliwia na niej jazdę do późnych godzin wieczornych.

Początkujący narciarze i rodziny z dziećmi świetnie będą się czuć na łagodnym stoku Mísečky. Niedawno tę część ośrodka wyposażono w nową kolej linową, co znacznie skróciło czas dojazdu na szczyt. Přední Labská to natomiast zaciszne miejsce, które jest idealne dla osób stawiających pierwsze kroki na deskach. Naukę jazdy ułatwia łagodnie położona nartostrada w lesie, a także szeroki stok ukryty między drzewami. Dotarcie na wszystkie stoki ułatwia 17 wyciągów.

Ile wynosi cena skipassów w Szpindlerowym Młynie?

W Szpindlerowym Młynie ceny skipassów są podobne do tych w polskich ośrodkach. Osoba dorosła w sezonie zimowym za jednodniowy karnet musi zapłacić ok. 100 zł, a dziecko – kilkanaście złotych mniej. Warto wiedzieć, że wejściówki obejmują trasy w całym kurorcie, niezależnie od jego części.

Ceny skipassów w sezonie wysokim

 

Karnet normalny

Karnet ulgowy

Cena 6-dniowego karnetu

928,14 zł

568,11 zł

Ceny skipassów w sezonie niskim

 

Karnet normalny

Karnet ulgowy

Cena 6-dniowego karnetu

417, 83 zł

293,97 zł

Źródło: narty.pl

Szpindlerowy Młyn oferuje również opcję tzw. Sprytnej Sezonówki. To ciekawe rozwiązanie, które umożliwia umożliwia jazdę na nartach na wszystkich trasach w Szpindlerowym Młynie bez dodatkowych dopłat. Zapewnia także liczne zniżki, m.in. do szkółek narciarskich czy restauracji. Polega ona na zakupie karnetu sezonowego wiosną (online) i uiszczeniu odpowiedniej dopłaty jesienią. Ceny zmieniają się w zależności od momentu zakupu i wynoszą od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Pozostając w temacie szkółek narciarskich, Szpindlerowy Młyn to także idealne miejsce dla początkujących. Z usług profesjonalnych instruktorów można skorzystać  np. w szkole Skol Max. Za 50 minut nauki jazdy trzeba zapłacić 170 zł. Cenę można obniżyć o połowę, ucząc się w parze.

Najlepsze i najtańsze noclegi w Szpindlerowym Młynie

Szpindlerowy Młyn dysponuje bogatą bazą noclegową dostosowaną do różnej zasobności portfela. Tani nocleg można znaleźć np. w schronisku górskim Dvorakova Bouda położonym na wysokości 1235 m n.p.m. Dostępne są pokoje dwuosobowe z łazienką i wieloosobowe sale. Doba ze śniadaniem kosztuje ok. 150. Goście mogą również skorzystać z sauny lub basenu zlokalizowanego za zewnątrz.

W pensjonacie Borůvka można znaleźć pokoje 2 i 3-osobowe. To również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Do ich dyspozycji oddano duży pokój zabaw. Ceny noclegu wynoszą od ok.160 za dobę. Natomiast atutem pensjonatu Aspen jest świetna lokalizacja. Pokoje z balkonami i tarasami umożliwiają podziwianie krajobrazu Karkonoszy, a w pobliżu znajduje się również centrum wellness, wyciąg narciarski i aquapark. Za trzyosobowy pokój trzeba tutaj zapłacić ok. 260 zł.

Osoby poszukujące noclegu o wyższym standardzie, mogą skorzystać z oferty Apartamentów Horni Miskecky&Apertamenty Dalibor. Ośrodek posiada apartamenty 4,5 i 8-osobowe. Ich ceny zaczynają się od ok. 260 złdo 350 zł za dobę.

Szpindlerowy Młyn dla rodzin z dziećmi

Szpindlerowy Młyn to świetne miejsce do aktywnego wypoczynku dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Poza doskonałymi warunkami do jazdy na nartach czy snowboardzie, turyści mogą przyjemnie spędzić czas w stadninach koni, bądź grając w minigolfa lub kręgle. Poza tym można dobrze się bawić na wielkiej huśtawce w parku linowym, placu zabaw Svozu przy Białej Łabie czy w Małpim Gaju. Wieczorami warto wyjść na miasto i zaczerpnąć lokalnego klimatu. Kurort jest pełen restauracji czy barów, w których można odpocząć po całodziennym szusowaniu – przy lampce wina czy wybornego czeskiego piwa.

Szpindlerowy Młyn – wady i zalety

Bez wątpienia do zalet Szpindlerowego Młyna należy zaliczyć długie trasy narciarskie o zróżnicowanym poziomie trudności. W efekcie dobre warunki do jazdy znajdą tutaj narciarze zjazdowi i biegowi, a także snowboardziści. Rodziny z dziećmi dzięki bogatej infrastrukturze i bazie noclegowej, świetnie powinni czuć się nie tylko na stoku, lecz również podczas wielu innych zabaw i rozrywek.

Warto jednak liczyć się z tym, że w sezonie zimowym w Szpindlerowym Młynie była tłoczno. Ceny skipassów mogą być również nieznacznie wyższe niż w większości polskich ośrodków. Wyższe ceny rekompensuje jednak standard lepszyniż w wielu kurortach w naszym kraju.

Szpindlerowy Młyn – bezpieczeństwo w dobie COVID-19

W sezonie 2019/2020 oraz 2020/20201 narciarze powinni zachowywać szczególną ostrożność ze względu na pandemię koronawirusa. W tym celu należy nie tylko dbać o higienę osobistą jeszcze bardziej niż zwykle, ale również unikać tłumów. Być może warto przemyśleć termin wyjazdu i wybrać ten mniej popularny niż np. Święta Bożego Narodzenia lub Sylwester. Ponadto w przypadku wyjazdu do Czech znacznie bezpieczniej będzie jechać autem niż korzystać ze środków transportu publicznego. Ze względu na bliskość czeskiej granicy powinno to być możliwe z każdego niemal zakątku Polski. Należy także szczególną ochroną objąć seniorów.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują polisy narciarskie, zapewnia aktualnie pokrycie kosztów leczenia także w przypadku zachorowania na COVID-19. Dodatkowo oferuje również niezbędną pomoc w ramach ubezpieczenia assistance. Należy jednak zachowywać szczególną ostrożność i nie narażać się na potencjalnie niebezpieczne sytuacje.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Szpindlerowego Młyna wybrać?

Na terenie Czech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W przypadku narciarzy i snowboardzistów jej zakres może jednak okazać się niewystarczający. W odróżnieniu od Polski, gdzie pomoc GOPR czy TOPR jest bezpłatna, za naszą południową granicą koszty akcji ratowniczej w górach pokrywa poszkodowany z własnych środków. Zwiezienie ze stoku helikopterem ratunkowym czy transport medyczny śmigłowcem do kraju może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przed tak dużymi wydatkami może uchronić polisa narciarska. Jej najważniejszym elementem jest wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia, która w przypadku wyjazdu na narty do Czech powinna wynosić co najmniej 30 000 Euro. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem ubezpieczenia są koszty ratownictwa górskiego, które powinny wynosić przynajmniej 5000 Euro.

Bardzo przydatne może być również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Jeżeli z naszej winy na stoku urazu dozna osoba trzecia i nas pozwie, a sąd przyzna jej rację, to odszkodowanie wypłaci jej ubezpieczyciel do wysokości zawartej w umowie. Podobnie ważnym elementem polisy jest również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam rekompensatę w wysokości określonej procentowo w tabeli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Dodatkowo można również ubezpieczyć bagaż i sprzęt sportowy. O konieczności rozszerzenia zakresu ochrony polisy narciarskiej muszą pamiętać osoby jeżdżące poza wyznaczonymi trasami. Inaczej w razie wypadku ubezpieczyciel odmówi im wypłaty odszkodowania.

Optymalną polisę narciarską do Czech dla osoby dorosłej można kupić już za ok. 11 zł dziennie – tę i wiele innych ofert można odnaleźć, korzystając zkalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Ubezpieczenie posiada sumy gwarantowane kosztów leczenia w wysokości 268 979 zł, a ratownictwa na kwotę 26 898 zł. Zapewnia również pokrycie kosztów pomocy medycznej w przypadku zachorowania COVID-19. Pełną wysokość świadczeń przedstawia poniższa tabela.

Zakres ochrony dobrej polisy narciarskiej do Czech, która zapewni narciarzowi pełne poczucie bezpieczeństwa:

Zakres ochrony

Suma gwarantowana

Koszty leczenia, także w przypadku zachorowania na COVID-19

268 979 zł

KR

26 889 zł

OC w życiu prywatnym

448 299 zł

OC sportowe

224 150 zł

NNW

30 000 zł

Ubezpieczenie bagażu

2 000 zł

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

3 000 zł

Cena polisy na 5-dniowy wyjazd

56,74 zł

Szpindlerowy Młyn – o tym pamiętaj

  1. Szpindlerowy Młyn to jeden z najpopularniejszych czeskich kurortów, w pełni dostosowany do potrzeb rodzin z dziećmi.
  2. Na wyjazd do Czech bezwzględnie należy zakupić polisę narciarską.
  3. Przy zakupie polisy narciarskiej szczególną uwagę warto zwrócić na sumę kosztów leczenia – nie powinna być niższa niż 30 000 Euro, czyli ok. 135 000 zł.
  4. Większość dostępnych aktualnie polis narciarskich zapewnia pokrycie kosztów leczenia także w przypadku zachorowania na COVID-19.

 

Średnia ocena: 3.40

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa