Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Szpindlerowy Młyn - co warto wiedzieć przed wyjazdem na narty?

Szpindlerowy Młyn jest uznawany za stolicę sportów zimowych w Czechach i często bywa porównywany z Zakopanem. Chętnie odwiedzają go polscy narciarze, którzy mogą szusować na ponad 20 km tras zjazdowych i 91,5 km szlaków biegowych. Natomiast snowboardziści świetne warunki znajdą w snowparku.

Dużym atutem Szpindlerowego Młyna jest dobra infrastruktura. W razie potrzeby trasy są sztucznie naśnieżane na odcinkach o długości 13 km, a także oświetlane, co umożliwia jazdę na nartach również po zapadnięciu zmroku. Do dyspozycji gości oddano też darmowy skibus i parking oraz bezpłatne wyciągi dla dzieci do 6. roku życia. Sprawdziliśmy, ile w kurorcie trzeba zapłacić za skipassy, noclegi, czy naukę jazdy na nartach.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Jak dojechać do Szpindlerowego Młyna?

Najwygodniej do Szpindlerowego Młyna jest dojechać samochodem. Najpopularniejsza trasa dojazdowa prowadzi przez dawne przejście graniczne w Jakuszycach główną drogą nr 10. Następnie za Harrachovem trzeba skręcić w lewo w drogę nr 14, która prowadzi do Vrchlabí. Tam należy skręcić w lewo w drogę nr 295, która po przejechaniu kilkunastu krętych kilometrów doprowadzi nas do centrum kurortu.

W ten sposób od polskiej granicy musimy pokonać dystans około 53 km. Koszty dojazdu zależą od spalania pojazdu, a także rodzaju paliwa. My w poniższej tabeli prezentujemy potencjalne koszty podróży samochodem w przypadku tankowania w pobliżu Jakuszyc, a następnie jazdy do Szpindlerowego Młyna na terenie Czech. Najtaniej zapłacą posiadacze aut LPG (poniżej 10 zł), a najdrożej Pb 98 (od około 16 do powyżej 20 zł). Oczywiście do wydatków należy również doliczyć koszt zakupu paliwa potrzebny do dotarcia z miejsca zamieszkania do Jakuszyc.

Potencjalne koszty dojazdu z Jakuszyc do Szpindlerowego Młyna

Rodzaj paliwa

Średnie spalanie 6l/100km

Średnie spalanie 7l/100km

Średnie spalanie 8l/100km

Pb 98 (5,05 zł za litr)

16,06 zł

18,74 zł

21,41 zł

Pb 95 (4,71 zł za litr)

14,98 zł

17,47 zł

19,97 zł

ON (4,97 zł za litr)

15,81 zł

18,44 zł

21,07 zł

LPG (2,12 zł za litr)

6,74 zł

7,87 zł

8,99 zł

Źródło: Średnie ceny paliw w Polsce na podstawie danych e-petrol.pl z 27.02.2019 r.

Trasy narciarskie w Szpindlerowym Młynie

Szpindlerowy Młyn posiada 24,4 km tras zjazdowych oraz aż 91,5 km biegowych. Kurort jest podzielony na dwa oddzielne kompleksy – Medvědín i Svaty Petr, pomiędzy którymi kursuje bezpłatny skibus. Wygodnym rozwiązaniem dla narciarzy jest wspólny skipass, który obowiązuje w obydwu częściach ośrodka.

W Svaty Petr znajduje się najdłuższa trasa zjazdowa w Szpindlerowym Młynie –  Turistická o długości 2700 m oznaczona kolorem niebieskim (łatwa). W tej części kurortu położony jest również najtrudniejszy szlak w ośrodku oznaczony kolorem czarnym, który ma 1875 m długości i 450 m różnicy wzniesień. Natomiast w Medvědín narciarze mogą jeździć po stokach ukrytych w lesie. Najbardziej odważni z nich mogą spróbować swoich umiejętności na trasie czerwonej (trudnej) i czarnej.

Jednak Szpindlerowy Młyn to nie tylko Svaty Petr i Medvědín. Narciarze mają również do swojej dyspozycji Hromovkę, czyli nartostradę o licznych rozgałęzieniach. Dużą popularnością cieszy się ona wśród doświadczonych miłośników szusowania i snowboardzistów. Sztuczne oświetlenie umożliwia na niej jazdę do późnych godzin wieczornych.

Początkujący narciarze i rodziny z dziećmi świetnie będą się czuć na łagodnym stoku Mísečky. Niedawno tę część ośrodka wyposażono w nową kolej linową, co znacznie skróciło czas dojazdu na szczyt. Natomiast Přední Labská to zaciszne miejsce, które jest idealne dla osób stawiających pierwsze kroki na deskach. Naukę jazdy ułatwia łagodnie położona nartostrada w lesie, a także szeroki stok ukryty między drzewami. Dotarcie na wszystkie stoki ułatwia 17 wyciągów.

Ile wynosi cena skipassów w Szpindlerowym Młynie?

W Szpindlerowym Młynie ceny skipassów są podobne do tych w polskich ośrodkach. Osoba dorosła w sezonie zimowym za jednodniowy karnet musi zapłacić 136,45 zł, a dziecko 94,85 zł za dzień szusowania. Warto wiedzieć, że wejściówki obejmują trasy w całym kurorcie, niezależnie od jego części.

Ceny skipassów w sezonie wysokim (od 25.12.2018 do 31.03.2019 r.)

 

Dorośli

Dzieci

1 dzień

136,45 zł

94,85 zł

2 dni

269,58 zł

188,04 zł

3 dni

397,71 zł

277,90 zł

4 dni

514,20 zł

359,44 zł

5 dni

622,36 zł

435,98 zł

6 dni

683,93 zł

479,25 zł

1 jazda

38,27 zł

26,62 zł

Źródło: www.skiareal.cz

W Szpindlerowym Młynie można również skorzystać z usług profesjonalnych instruktorów, np. w szkole Skol Max. Za 50 minut nauki jazdy trzeba zapłacić 165 zł. Cenę można obniżyć o połowę ucząc się w parze.

Najlepsze i najtańsze noclegi w Szpindlerowym Młynie

Szpindlerowy Młyn dysponuje bogatą bazą noclegową dostosowaną do różnej zasobności portfela. Tani nocleg można znaleźć np. w schronisku górskim Dvorakova Bouda położonym na wysokości 1235 m n.p.m. Dostępne są pokoje dwuosobowe z łazienką i wieloosobowe sale. Doba ze śniadaniem kosztuje 99 zł. Goście mogą również skorzystać z sauny lub basenu zlokalizowanego za zewnątrz.

W pensjonacie Borůvka można znaleźć pokoje 2- i 3-osobowe. To również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Do ich dyspozycji oddano duży pokój zabaw. Ceny noclegu wynoszą od 115 zł za dobę. Natomiast atutem pensjonatu Aspen jest świetna lokalizacja. Pokoje z balkonami i tarasami umożliwiają podziwianie krajobrazu Karkonoszy, a w pobliżu znajduje się również centrum wellness, wyciąg narciarski i aquapark. Za trzyosobowy pokój trzeba tutaj zapłacić około 200 zł.

Osoby poszukujące noclegu o wyższym standardzie, mogą skorzystać z oferty Apartamentów Horni Miskecky&Apertamenty Dalibor. Ośrodek posiada apartamenty 4-,5- i 8-osobowe. Ich ceny zaczynają się od 175 do 350 zł za dobę.

Szpindlerowy Młyn dla rodzin z dziećmi

Szpindlerowy Młyn to świetne miejsce do aktywnego wypoczynku dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. Poza doskonałymi warunkami do jazdy na nartach czy snowboardzie, turyści mogą przyjemnie spędzić czas w stadninach koni, bądź grając w minigolfa lub kręgle. Poza tym można dobrze się bawić na wielkiej huśtawce w parku linowym, placu zabaw Svozu przy Białej Łabie czy w Małpim Gaju. Wieczorami warto wyjść na miasto i zaczerpnąć lokalnego klimatu. Kurort jest pełen restauracji czy barów, w których można odpocząć po całodziennym szusowaniu przy lampce wina czy wybornego czeskiego piwa.

Szpindlerowy Młyn – wady i zalety

Bez wątpienia do zalet Szpindlerowego Młyna należy zaliczyć długie trasy narciarskie o zróżnicowanym poziomie trudności. W efekcie dobre warunki do jazdy znajdą tutaj narciarze zjazdowi i biegowi, a także snowboardziści. Rodziny z dziećmi dzięki bogatej infrastrukturze i bazie noclegowej świetnie powinni czuć się nie tylko na stoku, lecz również podczas wielu innych zabaw i rozrywek.

Jednak w sezionie zimowym w Szpindlerowym Młynie była tłoczno. Ceny skipassów są również wyższe niż w większości polskich ośrodków. Za dzień szusowania dziecko zapłaci niemal 100 zł, a osoba dorosła około 140 zł. Wyższe ceny rekompensuje za to wyższy standard niż w wielu kurortach w naszym kraju.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Szpindlerowego Młyna wybrać?

Na terenie Czech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak w przypadku narciarzy i snowboardzistów jej zakres ochrony może okazać się niewystarczający. W odróżnieniu od Polski, gdzie pomoc GOPR czy TOPR jest bezpłatna, za naszą południową granicą koszty akcji ratowniczej w górach pokrywa poszkodowany z własnych środków. Zwiezienie ze stoku helikopterem ratunkowym czy transport medyczny śmigłowcem do kraju może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przed tak dużymi wydatkami może uchronić polisa narciarska. Jej najważniejszym elementem jest wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia, która w przypadku wyjazdu na narty do Czech powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem ubezpieczenia są koszty ratownictwa górskiego, które powinny wynosić przynajmniej 5000 euro.

Bardzo przydatne może być również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC). Jeżeli z naszej winy na stoku urazu dozna osoba trzecia i nas pozwie, a sąd przyzna jej rację, to odszkodowanie wypłaci jej ubezpieczyciel do wysokości zawartej w umowie. Podobnie ważnym elementem polisy jest również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam rekompensatę w wysokości określonej procentowo w tabeli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Dodatkowo można również ubezpieczyć bagaż i sprzęt sportowy. O konieczności rozszerzenia zakresu ochrony polisy narciarskiej muszą pamiętać osoby jeżdżące poza wyznaczonymi trasami. Inaczej w razie wypadku ubezpieczyciel odmówi im wypłaty odszkodowania. Optymalną polisę narciarską do Czech można kupić już za 8,63 zł dziennie dla osoby dorosłej w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisanarciarska.pl. Posiada sumy gwarantowane kosztów leczenia w wysokości 30 000 euro, a ratownictwa na kwotę 5000 euro. Pełną wysokość świadczeń przedstawia poniższa tabela.

Zakres ochrony optymalnej polisy narciarskiej do Czech

Zakres ochrony

Suma gwarantowana

Koszty leczenia

30 000 euro (129 457 zł)

Koszty ratownictwa

5000 euro (21 576 zł)

OC w życiu prywatnym

50 000 euro (215 763 zł)

OC sportowe

10 000 euro (43 152 zł)

NNW

4 000 euro (17 261 zł)

Ubezpieczenie bagażu

400 euro (1 726 zł)

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

700 euro (3010 zł)

Cena polisy

8,63 zł dziennie

Źródło: rankomat.pl

Średnia ocena: 5.00

Twoja ocena: 5

Wróć Porównaj oferty!
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Aviva Ubezpieczenie narciarskie - ihi Bupa Ubezpieczenie narciarskie - Axa