Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Szusować bezpiecznie, czyli jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd narciarski

Narciarstwo i snowboarding nie należą do sportów szczególnie niebezpiecznych, tzw. ekstremalnych. Niemniej jednak narciarze i snowboardziści są bardzo narażeni na różne kontuzje i wypadki na stoku. Mogą wyrządzić krzywdę sobie i innym miłośnikom sportów zimowych. Do tego dochodzą jeszcze zagrożenia naturalne, tj. lawiny. W konsekwencji ucierpieć może nie tylko nasze zdrowie, ale także portfel.

jak szusować bezpiecznie z ubezpieczeniemźródło: pixabay.com

Oprócz kłopotów ze zdrowiem, mogą spotkać nas także inne przykre niespodzianki. Strata bagażu, dokumentów, pieniędzy, zniszczenie sprzętu narciarskiego, spowodowanie wypadku, w którym ucierpią inni ludzie i ich sprzęt.

Skutki takich nieprzyjemnych zdarzeń pokryje odpowiednio dobrana polisa turystyczna. 

Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy jak ją dobrać. 

Na co należy zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie na narty?


Planując aktywny wypoczynek na nartach proponujemy rozejrzeć się za specjalną ofertą dedykowaną narciarzom i snowboardzistom.

Planując odpoczynek w polskich górach warto wykupić polisę obejmującą zakresem:

 • następstwa nieszczęśliwych wypadków,
 • odpowiedzialność cywilną
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego zawierającego sprzęt sportowy w tym m.in. narty, deska snowboardowa wraz z niezbędnym osprzętem

Mając taką polisę otrzymamy odszkodowanie np. za złamaną rękę, czy zniszczone narty, a kosztów związanych z roszczeniami osób trzecich nie będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Polisa ubezpieczeniowa dla wyjeżdżających za granicę powinna obejmować:

 • koszty leczenia – zwrot kosztów leczenia związanych z pobytem i operacjami w szpitalu, lekarstwami przepisanymi przez lekarza, badań, zabiegów, wizyt lekarskich


Jeśli wyjeżdżamy za granicę ubezpieczenie kosztów leczenia jest najważniejsze. Wprawdzie w krajach Unii Europejskiej Polacy mogą korzystać z usług pomocy medycznej, ale wyłącznie w publicznych placówkach i na zasadach obowiązujących w danym państwie na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), czyli często współuczestnicząc w kosztach leczenia.

Posiadając polisę ubezpieczeniową WARTA TRAVEL nie musimy ograniczać się do korzystania jedynie ze świadczeń publicznych placówek medycznych. W razie nagłego wypadku gwarantuje ona szeroki dostęp do placówek medycznych i lekarzy prywatnych. To bardzo ważne, zwłaszcza że w niektórych kurortach nie ma publicznych placówek medycznych.

 • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) - to inaczej gwarancja wypłaty pieniędzy w sytuacji, gdy doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie pozwoli opłacić dodatkowe zabiegi rehabilitacyjne, zasili budżet w przypadku ograniczenia możliwości wykonywania pracy. 
 • usługi assistance– np. doraźna pomoc medyczna, transport ubezpieczonego z miejsca nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania do szpitala lub ambulatorium transportem medycznym. Za transport medyczny uważa się również transport udzielony przez wyspecjalizowane służby w górach, na lądzie i na wodzie o ile znana jest lokalizacja osoby poszkodowanej, transport Ubezpieczonego do RP, wcześniejszy powrót ubezpieczonego do Polski, pomoc prawna. Tak szeroki zakres assistance WARTA dołącza bezpłatnie do każdej polisy turystycznej.
 • koszty poszukiwania i ratownictwa - zorganizowanie i pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa Ubezpieczonego w górach, na lądzie i na wodzie, prowadzonych przez wyspecjalizowane służby ratownictwa, o ile Ubezpieczony zaginał w czasie podróży zagranicznej. Za ratownictwo uznaje się udzielenie doraźnej pomocy  medycznej, świadczonej od chwili odnalezienia Ubezpieczonego do czasu przewiezienia go do punktu opieki medycznej.


Weźmy na przykład Słowację. Za najczęściej udzielaną przez ratowników pomoc, jaką jest zwiezienie poszkodowanych do doliny, trzeba zapłacić ok. 400 zł.

Koszty drastycznie wzrastają, gdy mamy do czynienia z akcją poszukiwawczą po zejściu lawiny – wydatki te są często wyższe niż 10 tys. zł. Jeszcze droższa jest interwencja służb, gdy w akcji ratowniczej bierze udział helikopter – koszty mogą dojść nawet do 50 tys. zł.

 • odpowiedzialność cywilną (OC) – m.in. pokrycie kosztów związanych z np. zniszczeniem sprzętu, kosztami leczenia i rehabilitacji poszkodowanego przez nas innego użytkownika stoku.


Bardzo częstym zjawiskiem na stoku jest najechanie na kogoś lub zajechanie komuś drogi. W efekcie może dojść do uszkodzenia ciała (np. złamana noga, ręka, uraz czaszki itp.) lub uszkodzenia, czy zniszczenia mienia (np. złamana narta, uszkodzone wiązanie, rozdarta kurtka). W każdym przypadku na sprawcy ciąży obowiązek naprawienia szkody. I w takiej sytuacji przyda się OC.

 • ubezpieczenie sprzętu- odszkodowanie za utratę, uszkodzenie lub zniszczenie sprzętu narciarskiego (narty biegowe i zjazdowe, deski do snowboardu wraz z osprzętem i ekwipunkiem) w ramach ubezpieczenia bagażu podróżnego.


Planując wyjazd warto ubezpieczyć sprzęt: narty zjazdowe, biegowe, deskę snowboardową oraz cały  ekwipunek narciarski. Nawet ten średniej klasy kosztuje sporo pieniędzy. Jeśli nam go ukradną, albo stracimy go w podróży (zorganizowanej przez zawodowego przewoźnika) lub zniszczymy w wypadku, łatwiej będzie kupić nowy.

 • Kontynuacja leczenia powypadkowego w RP  czyli pokrycie kosztów kontynuacji rozpoczętego za granicą  leczenia.

Oferty większości towarzystw ubezpieczeniowych są bardzo podobne. Koniecznie jednak szukajmy szczegółów, które je różnią. Tym co dodatkowo wyróżnia WARTĘ jest pakiet SKI PLUS. Przyda się on w trzech przypadkach:

 • po pierwsze – zapewni klientowi zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego, gdy jego własny zostanie uszkodzony lub skradziony,
 • po drugie – pokryje koszt niewykorzystanego karnetu narciarskiego, jeśli stan zdrowia nie pozwoli klientowi korzystać z planowanej formy wypoczynku,
 • i po trzecie – zrekompensuje brak możliwości korzystania z narciarskich tras zjazdowych, gdy zostaną zamknięte z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Warto wybrać rozsądnie. Szkoda kosztuje więcej niż ubezpieczenie !!!

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa