Wiele osób wybierając się na wakacje postanawia skorzystać z usług biura podróży. Dzięki temu nie jest konieczne planowanie noclegów, trasy podróży czy miejsc, które można odwiedzić. Co się stanie, jeśli z jakiś powodów będziemy zmuszeni zrezygnować z zaplanowanej i opłaconej wycieczki? Przy tej opcji warto wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.
źródło: pixabay.com
Jeżeli przed wyjazdem dojdzie do nieoczekiwanych zdarzeń, w wyniku których będzie trzeba zrezygnować z wakacji, towarzystwo ubezpieczeniowe przyjdzie z pomocą. Polisa zapewnia bowiem zwrot kosztów poniesionych z tytułu odwołania przez ubezpieczonego uczestnictwa w podróży.
W tego rodzaju ubezpieczeniach bardzo ważny jest termin zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Jeżeli chcemy z niego skorzystać najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie polisy kilka dni po zakupie wakacji w biurze podróży. Poszczególne towarzystwa określają własne terminy, jest to jednak zazwyczaj 7 dni od daty podpisania umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej.
Towarzystwo w ramach ubezpieczenia może zwrócić nawet 100% kosztów poniesionych na wyjazd, z którego zrezygnowaliśmy. Do podstawowych zdarzeń umożliwiających taką wypłatę należą:
Tak jak każda polisa, tak i ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży posiada określoną sumę gwarancyjną. Właśnie do niej ponosi odpowiedzialność towarzystwo, z którym została zawarta umowa. Przykładowo TU Europa zapewnia pokrycie kosztów do poniższych wartości.
Zakres ubezpieczenia | Suma ubezpieczenia |
Koszty rezygnacji z imprezy turystycznej (podróży) | 35 tys. zł |
Koszty przerwania podróży | 35 tys. zł |
źródło: opracowanie własne
Bardzo ważnym elementem w ogólnych warunkach ubezpieczenia są wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których nawet jeśli dojdzie do zdarzenia będącego podstawą do wypłaty, ubezpieczyciel jej odmówi. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli impreza turystyczna została odwołana z powodu działań wojennych, czy aktów terroru, jak również z winy organizatora, przewoźnika czy podmiotu oferującego miejsca noclegowe. Może tak się stać też z naszej winy, jeżeli pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających wydarzy jakiś wypadek, trafimy do szpitala i nie będziemy mogli skorzystać z wycieczki.
Porównaj ubezpieczenia kosztów rezygnacji
Zanim wybierzemy ofertę konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego powinniśmy szczegółowo zapoznać się z OWU. Pozwoli to na świadomy wybór i uniknięcie nieporozumień związanych z wypłatą ubezpieczenia.
Redakcja portalu:
Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Pierwsza tura uczniów rozpocznie przysługujący im dwutygodniowy odpoczynek już niebawem. Dla części z nich rodzice zaplanowali już obozy zimowe lub wspólny, rodzinny wyjazd w góry. Mając na względzie dobro i bezpieczeństwo naszych pociech, trzeba wziąć pod uwagę zagrożenia, na jakie będą...
Południowy wschód Francji najczęściej odwiedzamy w jednym celu - narciarskie szaleństwo. Górskie tereny kraju mogą pochwalić się najwyższym alpejskim szczytem, jakim jest Mont Blanc. To właśnie w tej części kraju znajduje się najwięcej ośrodków narciarskich. Francja nosi miano kraju, w którym zimowe kurorty bywają najbardziej imponujące....
Słowenia jest jednym z najmniej popularnych alpejskich krajów narciarskich, aczkolwiek wartym naszej uwagi. Mała liczba odwiedzających tym bardziej powinna zachęcić Cię do sprawdzenia, co może zaoferować ten mały kraj, po części nawiązujący do każdej z kultur sąsiadujących z nim państw. Jak się okazuje w Słowenii również można...
Polskie góry są idealnym miejscem na weekendowy wypad na narty. Taki wyjazd można zaplanować nawet kilka dni wcześniej. Podróż zajmuje maksymalnie kilka godzin, więc bez problemu można poświęcić na niego weekend - bez konieczności wykorzystywania urlopu. Przed wyjazdem warto się jednak odpowiednio przygotować. Jednym z ważnych etapów...