Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

Oferty biur turystycznych First Minute często kuszą nas swoją atrakcyjnością. Ze względu na korzystną cenę kupujemy wycieczkę już kilka miesięcy wcześniej. Jeśli jednak przed wyjazdem dojdzie do zdarzenia uniemożliwiającego nam wyjazd, stracimy pieniądze? Niekoniecznie. Aby się uchronić, przed takim wyjazdem warto kupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Czym właściwie ono jest, kiedy je nabyć i co możemy zyskać?

ubezpieczenie koszty rezygnacjifot: pixabay.com

    Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Istota ubezpieczenia kosztów odwołania

Mówiąc o ubezpieczeniu rezygnacji, warto wspomnieć czym właściwie jest impreza turystyczna. Każdy może inaczej rozumieć to pojęcie, powinniśmy więc zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Te określają ją jako przynajmniej dwie usługi turystyczne połączone w jednym programie, za które obowiązuje jedna cena. Musi ona trwać minimum 24 godziny lub przewidywać zmianę miejsca pobytu.

Towarzystwo może zapewnić wypłatę świadczenia w wysokości ceny imprezy turystycznej, biletu czy noclegów o ile nie przekracza ona maksymalnej sumy gwarancyjnej określonej w OWU. Przykładowe sumy ubezpieczenia (podane w zł) znajdują się poniżej.

Sumy ubezpieczenia
TU Europa - Koszty Rezygnacji
Koszty rezygnacji z podróży 35 000
Koszty przerwania podróży 35 000
SIGNAL IDUNA - Koszty imprezy turystycznej
Rezygnacja z imprezy turystycznej 17 000
Przerwanie uczestnictwa w imprezie turystycznej 17 000
Anulacja biletu lotniczego, autokarowego, promowego 10 000
Anulacja rezerwacji noclegów 3 000

źródło: materiały własne

Kiedy kupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?

W OWU jednego z produktów dotyczących kosztów odwołania możemy przeczytać, że ubezpieczenie należy zakupić najpóźniej do 7 dnia od zawarcia umowy z  biurem turystycznym. Jeżeli jednak powyższa nastąpi w terminie krótszym niż 30 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy turystycznej, polisę (w niektórych wariantach) musimy zakupić w ciągu 3 dni po zawarciu umowy uczestnictwa. Warto o tym pamiętać i zapoznać się z warunkami konkretnego towarzystwa, gdyż terminy te są ustalane przez ubezpieczycieli. Z reguły wynoszą od 3 do 7 dni od zawarcia umowy z organizatorem imprezy.

Od 1 września 2016 roku TU Europa wprowadziła zmiany w swoim produkcie i jako jedyny na rynku oferuje możliwość zakupu ubezpieczenia kosztów rezygnacji w dowolnym terminie, o ile do rozpoczęcia podróży zostało więcej niż 60 dni.

Zakres polisy

Ubezpieczenie kosztów odwołania dotyczy nie tylko rezygnacji z imprezy turystycznej, ale również jej przerwania, anulowania biletu podróży czy anulowania noclegów. Od tych ryzyk nas chroni, ale w jakich przypadkach? Dotyczy to sytuacji, gdy to my odwołamy uczestnictwo. Poniżej znajduje się wyszczególnienie przykładowych zdarzeń, w których możemy, bądź musimy, zrezygnować z podróży.

zakres ubezpieczenia kosztów odwołaniaźródło: materiały własne

    Ubezpiecz koszty rezygnacji z imprezy turystycznej

W tych przykładowych oraz innych określonych przez ubezpieczyciela zdarzeniach, mamy możliwość odzyskania kosztów odwołania uczestnictwa w wyjeździe turystycznym. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel nie zwróci nam kosztów jeżeli do rezygnacji doszło z winy biura podróży bądź przewoźnika.

Redakcja portalu:

polisa narciarska

Średnia ocena: 4.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa