Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjazd autem w góry. Jak się przygotować na wyjazd narciarski autem?

wyjazd autem w góry

Powoli zaczynamy sezon narciarski. Pierwsze kurorty będą gotowe na narciarzy już w drugiej połowie listopada. To dobry moment, aby zaplanować swoją podróż, a także przygotować się do wyjazdu. Sprawdźmy, o czym nie można zapomnieć, wybierając się samochodem wysoko w góry oraz ile może kosztować wyjazd za granicę.

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

Niskie temperatury, a także oblodzona nawierzchnia to najtrudniejszy test dla samochodu oraz jego kierowcy. Wybierając się w stronę dowolnego ośrodka narciarskiego (niezależnie czy mieści się on w Polsce czy za granicą), trzeba odpowiednio przygotować swój samochód. Od czego zacząć?

 • serwisu – wykonujesz przegląd roczny do dowodu rejestracyjnego? Świetnie! Jednak to nie jest wystarczające. Udaj się do autoryzowanego serwisu swojego dealera lub skorzystaj z rekomendowanego miejsca w swoim mieście. Zalecane jest sprawdzenie płynów eksploatacyjnych, olejów (w silniku czy automatycznej skrzyni biegów), nie można zapomnieć o wymianie filtrów. Istotny jest także serwis podzespołów – układu hamulcowego, amortyzatorów i innych. Warto wymienić zużyte i zniszczone części na nowe,
 • akumulator – to on odpowiada za rozruch auta. Jeżeli będzie stary, nienaładowany – auto może po prostu nie odpalić. Na nowy wymień taki, który już służy więcej jak 4 lata. Dla pewności, w bagażniku powinny znaleźć się także kable rozruchowe,
 • pakiet awaryjny – pogoda w górach potrafi dynamicznie się zmienić. Gdy jeszcze rano drogi były przejezdne, może się okazać, że chwilę później nie można wrócić do hotelu. Dlatego warto na taką „okazję” zaopatrzyć się w ciepłe koce, suchą żywność, napoje – nigdy nie wiadomo, jak długo trzeba oczekiwać na pomoc. Nie zapomnij o latarce (w tym także czołowej) oraz dodatkowych bateriach,
 • opony – nie ryzykuj podróży na oponach wielosezonowych. Górskie szlaki są bardzo trudne, szczególnie, gdy na drodze jest śnieg i lód. Nie zapomnij o łańcuchach, które powinny być idealnie dobrane pod rozmiar opon (średnica obręczy powinna pasować do szerokości i profilu opony). Przed wyjazdem poćwicz zakładanie – na śniegu będzie trudniej. Warto też wspomnieć, że prędkość poruszania się na łańcuchach nie powinna przekraczać 50 km/h, naucz się też hamować silnikiem. Gdy wjedziesz na asfalt – ściągnij je,
 • ubezpieczenie – o czym będzie mowa na końcu.

Poza właściwym przygotowaniem auta, kluczem do bezpiecznego podróżowania jest ergonomiczne rozmieszczenie bagaży. Można skorzystać z prostej zasady – równomiernego rozkładania obciążenia, układając ciężkie walizki najbliżej podłogi oraz zapełnieniu wolnych przestrzeni, aby bagaż się nie przesuwał przy pokonywaniu ostrych zakrętów. A jak przewozić narty?

Sposób na narty – zobacz jak je bezpiecznie przewozić?

Jest wiele sposobów na przewożenie nart. O tym, który wybrać, powinno decydować się na podstawie dystansu do pokonania, jak i możliwości samego samochodu.

 • uchwyty narciarskie – montowane na relingi. Pozwalają przewozić od 4 do 6 par nart (lub desek snowboardowych). Zaletą jest łatwy montaż i niska cena, jednak to rozwiązanie ma wiele wad – sprawdzi się tylko na krótkich dystansach, nie chroni przed zabrudzeniami, a także powoduje hałas w kabinie,
 • wnętrze auta – można wykorzystać przestrzeń bagażową, a także otwór między siedzeniami pasażerów. Rozwiązanie sprawdzi się, gdy autem podróżują maksymalnie 4 osoby, ale zabiera jednocześnie dużo miejsca. Poza tym, w niektórych krajach nie można w ten sposób przewozić nart (np. w Austrii), za co grozi mandat,
 • box dachowy – montowany na relingach. Najpopularniejsze to boxy marki Thule, pozwalają zapakować nie tylko narty, ale cały sprzęt oraz odzież. Aerodynamiczny kształt pozwala na szybką jazdę. Niestety koszt takiego boxa zaczyna się od 500 złotych, jednak te warte uwagi to dwa razy większy wydatek,
 • bagażnik magnetyczny – alternatywa dla samochodów, które nie posiadają relingów. Box jest montowany za pomocą przyssawek w płycie magnetycznej.

Ile kosztuje podróż do zagranicznych kurortów narciarskich?

Wybierając się autem, musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami. Poza paliwem, europejskie trasy obejmują płatne odcinki (np. w Czechach, Włoszech czy w Austrii). Koszt podróży będzie też uzależniony od dobranej trasy czy średniej spalania auta, przykładowo:

Koszt podróży z Warszawy do Czech (Nad Jezerkou – jeden z popularniejszych regionów dla narciarzy) przy podróży średniej klasy autem, spalającym 10 l benzyny na 100 km to około 450 zł za samo paliwo w jedną stronę. Czeska winieta na odcinki płatne to 53 złote – dokument jest ważny 10 dni.

Podróże do Austrii, Słowacji, Włoch, Francji czy Szwajcarii będą droższe (dwu – trzykrotnie), ponieważ zwiększa się dystans. Winiety na odcinki płatne kosztują kolejno:

 • Francja – 5,20 EUR / 10 dni
 • Włochy – około 0,10 EUR za kilometr
 • Austria – 9 EUR / 10 dni
 • Słowacja – 10 EUR / 10 dni
 • Szwajcaria - 40 CHF(ok. 152 PLN) / rok (sprzedawane są wyłącznie winiety ważne przez cały rok kalendarzowy)

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń narciarskich

 

Jakie dobrać ubezpieczenie w podróż w góry?

Dobrą praktyką jest zakup dodatkowego ubezpieczenia w każdą podróż. Wysokie kwoty gwarantowane, opcja ratownictwa oraz OC + NNW to gwarancja bezpieczeństwa. W przypadku wyjazdu na narty samochodem, poza polisą turystyczną, zalecamy dokupienie auto assistance.

Polisa na narty to koszt od 3,70 zł za dzień za osobę – jak widać, koszt niewielki, a ochrona gwarantowana.

 • AXA – 25,87 zł (200 000 zł – koszty leczenia, 200 000 zł – ratownictwo, 20 000 zł NNW + 17 sportów objętych polisą)
 • Nationale Nederlanden – 41,12 zł (150 000 zł – koszty leczenia, 50 000 zł – ratownictwo, 150 000 zł OC i OC sportowe)
 • Wiener – 50 zł (85 571 zł – koszty leczenia, 34 229 zł – ratownictwo, 10 000 zł NNW, 106 964 zł OC)

Oferty ubezpieczenia OC z opcją Assistance dla doświadczonego kierowcy, który może się pochwalić bezszkodową jazdą zaczynają się od ceny 584 zł przy używanych suvach.

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa