Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjazd na narty do Hintertux - jak go zaplanować?

wyjazd do Hintertux

Lodowiec Hintertux to ulubione miejsce wyjazdu letniego wielu Austriaków. Przez cały rok przyjeżdżają tu także turyści z całego świata, bowiem na wysokości 3250 m n.p.m. można jeździć na nartach od stycznia do grudnia – 365 dni w roku warunki ku temu są doskonałe. Narciarstwo na lodowców to rzecz, o której marzy niemal każdy miłośników sportów zimowych. W Austrii z łatwością można je zrealizować. 

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Hintertux – dlaczego warto?

Hintertux to lodowiec o wysokości 3250 m n.p.m. znajdujący się w Tyrolu w Austrii. Tę sama nazwę nosi wioska leżąca 1500 m n.p.m. na końcu doliny Tuxertal. Jest to jeden z najbardziej znanych ośrodków zimowych w Austrii, a na pewno kompleks najbardziej dostępny dla turystów. Oferuje narciarzom świetne warunki do zjazdów przez cały rok – nieważne, kwiecień, lipiec czy listopad. Tutaj na nartach i snowboardzie można jeździć zawsze! 

Ciekawostka: Lodowiec Hintertaux ma 1500 m wysokości i 72 000 metrów w obwodzie. Obszar dostępny dla turystów na stoku to 270 ha. 

Około 1200 km dzieli Warszawę z Hintertux. Przy dobrych warunkach na trasie i ze sprawnym kierowcą, polski turysta może tu przyjechać nawet w ciągu 12-14 godzin. 

W Hintertux do dyspozycji narciarzy jest tzw. zamarznięta ściana, czyli Gefrorene Wand oraz lodowiec Riepennnkees. Oprócz doskonałych tras zjazdowych, warto tu przyjechać dla spektakularnych krajobrazów. Znajdujący się na szczycie lodowca taras widokowy zapewnia fantastyczne widoki na panoramę doliny Zillertal. Co ważne, taras jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. To najwyższy punkt (3250 m) dostępny wyciągiem. 

Hintertux – trasy, ceny, atrakcje

Lodowiec Hintertux stanowi część ośrodka narciarskiego Hintertuxer Gletscher. Kompleks dysponuje ponad 64 km tras narciarskich: 22 km tras łatwych, 38 średnich, 4 trudnych. Na nartostrady dowozi turystów ponad 20 wyciągów. 

Cena za 1-dniowy karnet to ok. 260 zł. Dzieci zapłacą połowę tej ceny. Karnet 6-dniowy to koszt ok. 1260 zł.

Zjazdy na lodowcu stanowią główną atrakcję dla turystów, ale Hintertux oferuje dużo więcej. Będąc tutaj, warto zobaczyć/doświadczyć:

  • Pałac Przyrody Lodowej – to fascynujące miejsce, które zachwyci całą rodzinę. Polecane na wycieczkę z dziećmi. Znajdują się tutaj magiczne stalaktyty lodowe , ogromne kryształy lodu, zamarznięte wodospady oraz jezioro polodowcowe. Określając to miejsce prawdziwym bajkowym krajobrazem niewiele się przesadzi – formacje lodowe tworzą nierzeczywiste formy i załamania.  Można poczuć się tu jak w innym świecie. Warto skorzystać z możliwości odbycia rejsu po polodowcowym jeziorze, znajdującym się 30 metrów poniżej stoku. Koszt wycieczki to ok. 118 zł. Dla spragnionych wrażeń, przygotowano opcję z samodzielnym przepłynięciem jeziora na desce SUP lub w kajaku. Do ekstremalnych doznań podczas tej wycieczki należy możliwość nurkowania w jeziorze i zejście pod lodowiec. 

  • Pomnik przyrody Spannagel Cave – Jaskinia Spannagel na lodowcu Hintertux to najwyżej położona jaskinia pokazowa w Europie i największa jaskinia skalna w Alpach Środkowych. Stanowi kolejny punkt wycieczki dla rodzin z dziećmi. Cała jaskinia ma aż 12,5 km długości a dla turystów dostępne jest pierwsze 500 metrów. Podczas wycieczki przewodnik opowiada turystom o zjawiskach geologicznych (stalagmitach, marmurach, kryształach), jakie zaobserwować można w tym niezwykłym miejscu. Propozycja dla osób spragnionych dodatkowych wrażeń to 2,5-3-godzinny trekking po jaskini w miejscach, które dostępne są tylko dla przewodników. Cena ok. 300 zł. 

  • Taras widokowy – wspomniany już taras znajdujący się na 3250 m n.p.m. to konieczny punkt wycieczki na lodowiec. Znajdujące się na tarasie teleskopy umożliwiają podziwianie rezerwatu przyrody Alpy Zillertalskie. Zdjęcie z tego miejsca obejmujące panoramę gór to niezapomniana pamiątka. Nie masz własnego aparatu? Skorzystaj z usługi fotograficznej na miejscu – zdjęcie dostaniesz natychmiast.

  • Śniadanie w gondoli – poranek śniadaniowy w Zillertal to możliwości spożycia znakomitych lokalnych przysmaków w niesamowitej scenerii. Siedząc w gondoli, delektując się świeżym sokiem, chrupiącymi bułkami a nawet kieliszkiem szampana, można podziwiać panoramę gór. To wyjątkowe doświadczenie kosztuje ok. 150 zł za osobę. 

WARTO WIEDZIEĆ! Lodowiec Hintertux wyróżnia się doskonale przemyślaną infrastrukturą pod względem przemieszczania się osób z niepełnosprawnościami lub ograniczeniami ruchowymi, a także np. rodziców z wózkami dziecięcymi. Dzięki tym udogodnieniom stał się oficjalnym miejscem treningowym dla sportowców z niepełnosprawnościami oraz wzorem dla innych kompleksów sportowych. Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Paraolimpijski docenił to zaangażowanie i w 2005 roku przyznał kompleksowi narciarskiemu na lodowcu Hintertux słynną nagrodę IOC / IAKS – honorującą obiekty sportowe dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.   

Czy w Hintertux jest bezpiecznie? Narty a COVID-19

Trudny czas pandemii koronawirusa zrewidował dotychczasowe sposoby na podróżowanie. Początkowo głęboki lockdown wymusił rezygnację z jakiegokolwiek wyjazdu, jednak po tak długim czasie życia z wirusem większość osób uczy się jak na nowo podróżować – bezpiecznie, z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności i uwzględnieniem wykonywania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Wyjeżdżając w góry, należy liczyć się, że nie wszystkie trasy, wyciągi i atrakcje będę dostępne tak jak zazwyczaj. Nie inaczej jest w Hintertux. Spora ilość wyciągów jest aktualnie zamknięta. Wprowadzono także szereg obostrzeń i zasad, które mają zapewnić turystom maksymalne bezpieczeństwo:

  • Jazda na nartach i snowboardzie możliwa jest tylko z negatywnym wynikiem testu,

  • Kolejki do kasy i wyciągów są ustawiane w kontrolowany, bezpieczny sposób, aby zapobiec tłokowi,

  • Gondole są wentylowane,

  • W miejscach publicznych powszechnie dostępne są środki dezynfekujące,

  • Możliwość zakupu karnetów online.

Wyjazd do Hintertux – jakie ubezpieczenie wybrać? Przykładowe oferty

Każdy wyjazd na narty powinien zostać odpowiednio zabezpieczony: dobrej jakości kask, narty i dopasowane do wagi konkretnego narciarza buty narciarskie, ewentualnie dodatkowe ochraniacze na tułów oraz oczywiście dobre ubezpieczenie turystyczne. To ostatnie zdaje się być nieodzowne w czasach pandemii koronawirusa i zdecydowana większość ubezpieczycieli jest na to właściwie przygotowana. 

Jakie ubezpieczenie na narty do Hintertux? Oto kilka propozycji opracowanych na podstawie naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

 

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC

    

OC Sportowe

COVID-19

AXA Assistance

3,70 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

TAK

Nationale Nederlanden

5 zł

80 000 zł

100 000 zł

-

-

-

TAK

Signal Iduna

6,64 zł

90 828 zł

27 248 zł

15 000 zł

272 483 zł

136 242 zł

TAK

AXA Assistance

7,27 zł

600 000 zł

600 000 zł

50 000 zł

50 000 zł

-

TAK

Generali

11 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

kalkulatora ubezpieczeń turystycznych

100 000 zł

100 000 zł

TAK

AXA Assistance

12,22 zł

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

1 500 000 zł

TAK

Wiener

20 zł

272 483 zł

36 331 zł

20 000 zł

227 069 zł

227 069 zł

TAK

Generali 

24 zł

kalkulatora ubezpieczeń turystycznych

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

TAK

Źródło: polisanarciarska.pl

Analizują powyższą tabelę, należy zwrócić uwagę na korelację między kosztem 1-dniowego ubezpieczenia a wysokością kwot za poszczególne usługi. Łatwo zauważyć, że najdroższa oferta w zestawieniu nie zapewnia najlepszych warunków. Co więcej, ten sam ubezpieczyciel ma w ofercie różne warianty. Jaki z tego wniosek? Chcąc mieć dobre ubezpieczenie – a na tym zależy każdemu, skoro podejmuje temat polisy – trzeba przeanalizować oferty, a nie decydować się na najdroższą na rynku. Ona może, ale nie musi być najlepsza. 

Narciarz i snowboardzista musi zwrócić szczególną uwagę na sumę kosztów leczenia i sumę kosztów ratownictwa. Ta ostatnia usługa za granicą jest pełnopłatna, w przeciwieństwie do Polski, gdzie TOPR i GOPR ratują turystów w ramach NFZ. Ratownictwo górskie to skomplikowane akcje, bardzo często z użyciem helikoptera, podczas których każda minuta interwencji to kilka tysięcy euro. Bez dobrego ubezpieczenia turystycznego, w razie wypadku, można wrócić z zagranicznego wyjazdu w góry ze sporym zadłużeniem. 

Dlatego pamiętajmy! Nie jakieś ubezpieczenie na wyjazd, tylko dobre (niekoniecznie najdroższe) ubezpieczenie, które pokryje wszystkie możliwe koszty leczenia i pomocy medycznej, wraz z transportem medycznym do kraju i odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa