Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjazd na narty do Schladming - jak się przygotować?

wyjazd do Schladming

Region narciarski Schladming-Dachstein to największy i najlepiej rozwinięty ośrodek narciarski znajdujący się tak blisko Polski. Nic więc dziwnego, że polscy narciarze i snowboardziści z wielką chęcią odwiedzają to miejsce. Oprócz 230 km przepięknych, doskonale przygotowanych tras narciarskich, kompleks ma do zaoferowania bardzo dużo innych rozrywek i aktywności: od nart biegowych, przez fabike, po wycieczki górskie, punkt widokowy na lodowcu Dachstein i wiele, wiele innych.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Schladming – co urocze austriackie miasteczko ma do zaoferowania?

Liczące mniej niż 7 tysięcy mieszkańców Schladming położone jest w środkowej Austrii, a niegdyś było miastem górniczym. Dzisiaj znane jest przede wszystkim jako mekka narciarzy i snowboardzistów, stanowiąca niezwykle atrakcyjny ośrodek sportów zimowych w tej części kraju. 

Dwa razy odbywały się tutaj Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim: pierwsze miały miejsce w 1982 roku, drugie – w 2013 r. 

Schladming jest rozsławione jako wyjątkowy region rowerowy, o czym świadczą Puchary Świata w kolarstwie górskim, które miały tu miejsce wielokrotnie, a także liczne udogodnienia dla rowerzystów: od tras rowerowych, przez szkoły rowerowe, wypożyczalnie rowerów e-enduro, po hotele dedykowane rowerzystom.

Wraz z rozwojem ośrodka narciarskiego, nieodzownym stała się prężnie budująca się baza noclegowa i infrastruktura turystyczna. Schladming dysponuje obecnie dużą i atrakcyjną bazą noclegową: pensjonaty, prywatne kwatery, hostele o różnorodnym standardzie. W zależności od preferencji i możliwości finansowych każdy znajdzie tu odpowiedni nocleg dla siebie. 

Niemniej atrakcji czeka w samym miasteczku: wąskie, klimatyczne, zabytkowe ulice z licznymi kawiarniami, restauracjami, gospodami, klubami nocnymi. Miejsce tętni życiem o każdej porze roku. 

Narty w Schladming – trasy, karnety

W rejonie narciarskim Schladming-Dachstein trasy prowadzą po 6 głównych górach: Galsterbergalm (1984 m n.p.m.), Hasuer Kaibling (2015 m n.p.m.), Planai (1906 m n.p.m.), Hochwurzen (1852 m n.p.m.), Reiteralm (1860 m n.p.m.), Fageralm (1885 m n.p.m.). 

Region jest znany z narciarskiej huśtawki 4 szczytów w Schladming – mowa o szczytach Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen, Reiteralm. To aż 123 km tras narciarskich obejmujące 4 wymienione szczyty górskie, które można pokonywać bez przerw. Razem tworzą Ski-Amade - najbliżej położony Polski tak wielki i dobrze rozwinięty region narciarski. 

Narciarze mogą tu liczyć na:

 • 230 km fantastycznych, doskonale przygotowanych tras, z których rozpościera się wyjątkowy krajobraz,

 • 81 nowoczesne kolejki linowe, krzesełkowe, gondole,

 • 100 chat narciarskich zachowanych w oryginalnym stylu,

 • 220 km tras biegowych,

 • Najdłuższą trasę narciarstwa biegowego znajdująca się na lodowcu Dechstein na wysokości 2700 m n.p.m.,

 • 6 stoków funslope,

 • Crosspark.

KARNETY:

SKI AMADE -  1-dniowy ski pass dla osoby dorosłej kosztuje ok. 260 zł, dla dzieci ok. 130 zł. Dostępne są karnety w różnorodnych konfiguracjach, z podziałem na sezon wysoki i niski, dni robocze i weekendy, konkretne góry i ośrodki narciarskie.  

Można również zakupić pojedyncze wjazdy na jeden szczyt, np.:

 • Hauser Kaibling: 90 zł (wjazd/zjazd)
 • Planai: 103 zł (wjazd/zjazd)

Atrakcje w Schladming

W Schladming, oprócz fantastycznych tras narciarskich, na turystów czeka mnóstwo rozrywek poza stokami. Z większości z nich z powodzeniem można korzystać z dziećmi. Atrakcje Schladming to:

 • Austriacka odmiana curlingu – prosta i przyjemna gra dla ludzi w każdym wieku, dodatkową zaletą są niezapomniane widoki na majestatyczne góry, które można podziwiać grając,

 • Lodowiec w Dachstein – na znajdujący się na poziomie 2700 m n.p.m. lodowiec Dachstein, najwyższą górę Styrii, dotrzeć można panoramiczną oszkloną gondolą w zaledwie 10 minut. Zachwycające widoki można podziwiać idąc 100-metrowym mostem oraz z tarasu widokowego Treppe ins Nichts. Dodatkowe atrakcje to Pałac Lodowy Eispalast i spacer w chmurach Sky Walk. Obowiązkowy punkt wycieczki. 

 • 300 km tras pieszych, które można przebyć wyłącznie pieszo lub z użyciem rakiet. Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem długości i zaawansowania, więc można je z powodzeniem dobierać indywidualnie pod względem sił i kondycji. Na górskie spacery można się wybrać z przewodnikiem lub samodzielnie. Panują też tutaj świetne warunki do wspinaczki wysokogórskiej. 

 • Fatbiking – alternatywna metoda zwiedzania gór i aktywności zarówno letniej, jak i zimowej. To rowery wyposażone w grube, 12-centymetrowej szerokości opony, które pozwolą komfortowo jeździć po śniegu. 

 • Kuligi saniami zaprzężonymi w konie – bogata oferta przejażdżek saniami zaprzężonymi w konie obejmuje zarówno kulig w dzień, jak i jazdę nocną. Wycieczka trwa średnio 2,5 godziny, ale istnieje możliwość indywidualnych ustaleń. Cena ok. 100-120 zł za osobę. 

 • Tory saneczkowe – saneczkarstwo to tutaj druga po narciarstwie najpopularniejsza aktywność na stoku. Szczególnie polecany jest 7-km tor saneczkowy w Hochwurzen. 

 • A poza tym: Kompleks basenów termalnych, Centrum sportowe.

Ubezpieczenie na narty - jak wybrać?

Zjazdy po lodowcu i licznych trasach dużego regionu narciarskiego Schladming-Dachstein to ekscytujące przeżycie i duża adrenalina, ale także – niemałe ryzyko. Doskonale przygotowane, szerokie trasy zachęcają do rozwinięcia prędkości, co czasami może kończyć się kontuzją lub wypadkiem na stoku. Stąd niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego na narty. 

Ubezpieczenie turystyczne a karta EKUZ – czy jest różnica?

Część turystów rezygnuje z dodatkowej polisy, wierząc że karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego) w zupełności wystarczy, jeśli w ogóle do jakiegokolwiek wypadku dojdzie. Niestety wielu poszkodowanych narciarzy dotkliwie przekonało się o nieprawdziwości tej tezy. Prawdą jest, że każdy ubezpieczony Polak, który wyrobił kartę EKUZ otrzyma bezpłatną pomoc medyczną w krajach należących do Unii Europejskiej. Jednak będą to wyłącznie podstawowe świadczenia medyczne dostępne w takim zakresie, jak obowiązują obywateli danego kraju.

W Austrii usług ratownictwa górskiego jest pełnopłatna, a finansuje ją poszkodowany narciarz/piechur. Oznacza to, że pomoc ratowników górskich, wykorzystanie helikoptera, skuterów śnieżnych czy innych sprzętów są płatne. Bez znaczenia, czy poszkodowany jest Austriakiem, czy Polakiem z kartą EKUZ – będzie zobligowany do pokrycia rachunku. A ten – w przypadku takiej akcji ratowniczej – może opiewać na 30-60 tys. euro. 

Jedynym pełnym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie turystyczne, które powinno zawierać wysokie kwoty za:

- sumę kosztów leczenia 

- ratownictwo,

- OC, w tym OC sportowe,

- NNW,

- COVID-19

Podróżując w obecnych czasach pandemii nieodzownej jest zabezpieczenie w razie zachorowania na COVID-19. Polisa uwzgledniająca COVID-19 może zapewnić – w zależności od OWU – wykonanie testu przed wylotem, wykonanie testu przed powrotem do kraju, zakwaterowanie i wyżywienie w sytuacji, gdyby test wykonywany przed powrotem wyszedł pozytywny. To bardzo ważne, gdyż bez dobrego ubezpieczenia może zajść konieczność przedłużenia pobytu i odbycia kwarantanny na własny koszt.

Jakie ubezpieczenie na narty do Schladming? Poniżej zestawienie kilku przykładowych ofert przygotowanych na podstawie naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

 

Koszt 1-dniowej polisy

Pokrycie kosztów leczenia

Ratownictwo

NNW

OC

    

OC Sportowe

COVID-19

AXA Assistance

3,70 zł

200 000 zł

200 000 zł

20 000 zł

-

-

TAK

Nationale Nederlanden

5 zł

80 000 zł

100 000 zł

-

-

-

TAK

Signal Iduna

6,64 zł

90 828 zł

27 248 zł

15 000 zł

272 483 zł

136 242 zł

TAK

AXA Assistance

7,27 zł

600 000 zł

600 000 zł

50 000 zł

50 000 zł

-

TAK

Generali

11 zł

200 000 zł

200 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

TAK

AXA Assistance

12,22 zł

40 000 000 zł

40 000 000 zł

150 000 zł

1 500 000 zł

1 500 000 zł

TAK

Wiener

20 zł

272 483 zł

36 331 zł

20 000 zł

227 069 zł

227 069 zł

TAK

Generali 

24 zł

800 000 zł

800 000 zł

50 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

TAK

Źródło: polisanarciarska.pl

Jak wskazują dane z tabeli, najdroższa oferta nie zapewnia najlepszych warunków, a optymalnym będzie ubezpieczenie za połowę najwyższej możliwej dziennej kwoty polisy. Stąd tak ważne jest zapoznawanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenie – dzięki temu nie tylko nie przepłaca się za ubezpieczenie, ale przede wszystkim ma się pełną świadomość przysługujących świadczeń.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa