Dzięki dostępowi do Morza Czarnego Gruzja kojarzy nam się raczej z letnimi wyjazdami do tego kraju. Tymczasem coraz więcej Polaków obiera sobie Kaukaz jako cel swoich zimowych wycieczek. Wielu miłośników szaleństwa na zaśnieżonych stokach szuka przygody właśnie na wschodzie. Zastanówmy się zatem, jakie polisy będą nam potrzebne podczas wyprawy w tamtejsze góry.
Bez względu na kraj, do którego wybieramy się na urlop należy zadbać o ubezpieczenie pozwalające nam na korzystanie z opieki medycznej z możliwie najmniejszymi kosztami leczenia. Jako że Gruzja nie należy do UE, EKUZ nie będzie nas obowiązywać. Jedynym sposobem na zabezpieczenie naszych finansów przed dodatkowymi kosztami związanymi z takim wyjazdem będzie zakup polisy turystycznej zawierającej ubezpieczenie kosztów leczenia. Każda polisa turystyczna zawiera takie świadczenia w podstawowym wariancie ubezpieczenia. Może ona jednak nie obejmować pomocy lekarskiej w kraju, który wybraliśmy ze względu na trwające tam zamieszki i zagrożenie wojną. Aby mieć ochronę na jego terytorium konieczne może okazać się wykupienie rozszerzonej wersji tego ubezpieczenia. Aby uzyskać potrzebną ochronę, przed zawarciem polisy należy poinformować ubezpieczyciela o naszych planach i wymaganiach.
Ubezpiecz się na wyjazd do Gruzji
Chcąc czuć się całkowicie bezpiecznie i wiedzieć, że w razie wypadku nie zostaniemy pozostawieni sami sobie, warto zatroszczyć się o Assistance w naszym ubezpieczeniu. Podobnie jak koszty leczenia, jest ono zwykle zawarte w podstawowym wariancie polisy turystycznej. Jego zakres zależy jednak od nas, bo możemy wybrać wersję podstawową lub rozszerzoną, która zapewni nam większy wachlarz usług oferowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele zapewniają zwykle pomoc w zakresie:
przekazania wiadomości | ubezpieczyciel powiadomi wskazaną przez nas osobę o zajściu zdarzenia podczas naszego pobytu w Gruzji |
powrotu do kraju | gdy po wypadku nie będziemy w mogli wrócić do Polski ze względu na nasz stan zdrowia, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci transport sanitarny. Koszty takiego przewozu uzależnione są m. in. od odległości, jaką trzeba przebyć oraz środków transportu (karetka, śmigłowiec). Ich koszty mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdy jest w stanie zapłacić taki rachunek z własnej kieszeni |
zastępczego kierowcy | jeśli ze względu na zły stan zdrowia nie będziemy mogli poprowadzić własnego pojazdu, którym przyjechaliśmy, ubezpieczyciel zapewni zastępczego zawodowego kierowcę, który odwiezie nas do Polski |
odwiedzin bliskiej osoby | towarzystwo ubezpieczeniowe zapewni i opłaci transport osoby bliskiej poszkodowanemu, jeśli po wypadku jego życie będzie zagrożone i nie będzie on mógł wrócić do kraju lub konieczna będzie hospitalizacja trwająca dłużej niż 10 dni |
źródło: materiały własne
Planując uprawianie narciarstwa lub snowboardingu powinniśmy koniecznie posiadać ubezpieczenie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Nie jesteśmy bowiem w stanie stwierdzić, czy nie ulegniemy wypadkowi na kaukaskim stoku i nie będziemy potrzebowali pomocy ratownictwa górskiego. Większość osób z pewnością zdaje sobie już sprawę z tego, że taka akcja może zrujnować nasz domowy budżet. Minimalne koszty akcji ratowniczej wynoszą około 500 zł i rosną w zależności od tego, ilu ratowników będzie musiało wyruszyć, aby nam pomóc i jak długo będzie trwała taka akcja. Często przy ciężkich urazach i wypadkach w wysokich górach jedyną możliwością przetransportowania poszkodowanego do szpitala jest użycie śmigłowca. Ten jednak jest dosyć kosztowny, bo za godzinę jego pracy zapłacimy około 5 tys. zł.
Nieświadomość zagrożenia lub po prostu zrządzenie losu może doprowadzić do sytuacji, w której ucierpimy na tyle, że wypadek ten uniemożliwi nam dalsze funkcjonowanie w takim stopniu, jak miało to miejsce do tej pory. Innymi słowy, jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu i nie będziemy mogli wykonywać naszego zawodu, towarzystwo ubezpieczeniowe opłaci leczenie i rehabilitację. Możemy także liczyć na rekompensatę za cierpienie i niedogodności spowodowane wypadkiem.
fot: pixabay.com
Narciarstwo należy do sportów podwyższonego ryzyka. Uprawiając je możemy wyrządzić krzywdę nie tylko sobie, ale też innym narciarzom korzystającym z tego samego stoku, co my. Poważne obrażenia, jakich doznają z naszej winy mogą uniemożliwić im dalsze cieszenie się urokami zimy, a nawet przykuć do szpitalnego łóżka. Wówczas będą mieli pełne prawo pociągnąć nas do odpowiedzialności i domagać się zadośćuczynienia za nieudany urlop, zwrotu kosztów leczenia lub opłacenia naprawy uszkodzonego sprzętu sportowego czy nawet kupna nowego. Dzięki ubezpieczeniu OC to nie my zapłacimy poszkodowanej przez nas osobie, a nasz ubezpieczyciel.
Znawcy obyczajowości Gruzinów przestrzegają przed kradzieżami, o które nie trudno w zatłoczonych ośrodkach narciarskich czy nawet komunikacji miejskiej. Często wystarczy chwila nieuwagi, aby utracić naszą własność. Polisa ta chroni nasz bagaż zarówno przed zniszczeniem, zagubieniem, jak i kradzieżą. Posiadanie ubezpieczenia bagażu gwarantuje zwrot pieniędzy przeznaczonych na ich dokupienie. Ponadto źle skierowany bagaż zostanie zlokalizowany przez ubezpieczyciela i przesłany do miejsca, w którym aktualnie przebywamy. Jeśli jednak walizki zostaną nam skradzione, ubezpieczony zapłaci za utracone rzeczy na podstawie wystawionego przez gruzińską policję zaświadczenia.
Polisa dodpasowana do Twoich potrzeb
źródło: materiały własne
Redakcja portalu:
Południowy wschód Francji najczęściej odwiedzamy w jednym celu - narciarskie szaleństwo. Górskie tereny kraju mogą pochwalić się najwyższym alpejskim szczytem, jakim jest Mont Blanc. To właśnie w tej części kraju znajduje się najwięcej ośrodków narciarskich. Francja nosi miano kraju, w którym zimowe kurorty bywają najbardziej imponujące....
Słowenia jest jednym z najmniej popularnych alpejskich krajów narciarskich, aczkolwiek wartym naszej uwagi. Mała liczba odwiedzających tym bardziej powinna zachęcić Cię do sprawdzenia, co może zaoferować ten mały kraj, po części nawiązujący do każdej z kultur sąsiadujących z nim państw. Jak się okazuje w Słowenii również można...
Bukovel to największy na Ukrainie kurort górski. Co więcej, to ośrodek, który śmiało może konkurować z najlepszymi alpejskimi ośrodkami narciarskimi. Ponad 60 km tras narciarskich i każda z nich jest sztucznie naśnieżana.
Tegoroczny sezon narciarski będzie wyjątkowy. Z powodu pandemii COVID-19 stoki będą z pewnością mniej zatłoczone niż zwykle, a ośrodki wprowadzą szereg dodatkowych środków bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujemy się w tym roku na wyjazd na narty, warto szczególnie przyłożyć się do jego zaplanowania.