Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam do Gruzji - jak się przygotować?

gruzja

Dzięki dostępowi do Morza Czarnego Gruzja kojarzy nam się raczej z letnimi wyjazdami do tego kraju. Tymczasem coraz więcej Polaków obiera sobie Kaukaz jako cel swoich zimowych wycieczek. Wielu miłośników szaleństwa na zaśnieżonych stokach szuka przygody właśnie na wschodzie. Zastanówmy się zatem, jakie polisy będą nam potrzebne podczas wyprawy w tamtejsze góry.

Gruzja - podstawowe informacje 

Gruzja położona na skrzyżowaniu Europy i Azji, otoczona przez majestatyczne Kaukaz stanowi ciekawą lokalizację do zgłębiania unikaotowej kultury i historii regionu. Urzeka gościnnością mieszkańców, tradycyjną muzyką, tańcem i sztuką. Zabytki, fascynujące cerkwie, naturalne pomniki przyrody to tylko nieliczne atrakcje, na jakie możesz liczyć w Gruzji. 

Kuchnia gruzińska jest znana na całym świecie, a dania takie jak chaczapuri (serowa szarlotka), chinkali (duże gruzińskie pierożki) i chaczapuri adżarskie (chaczapuri w kształcie łodzi z jajkiem i masłem) zyskały sympatyków na całym świecie. Gruzja jest również znanym producentem wina i oferuje cały wachlarz smakowitych win regionalnych. Region Kakheti jest najbardziej znanym obszarem winiarskim, gdzie można podpatrzeć tradycyjne metody produkcji wina i degustować różnorodne gatunki lokalnego wina.

Wyjazd na narty do Gruzji

Narty w Gruzji - dlaczego warto?

Gruzja to również rożnorone ukształotowanie terenu - wysokie góry Kaukazu, wulkany, jeziora, rzeki i piękne plaże nad Morzem Czarnym. Ten fascynujący zakątek Europy oferuje trasy narciarskie dla różnych poziomów zaawansowania. Bez względu na to, czy jesteś początkującym narciarzem, czy doświadczonym zawodnikiem, znajdziesz odpowiednie trasy, spełniające Twoje oczekiwania. Dużym plusem jest również fakt, że ośrodki narciarskie w Gruzji są znacznie tańsze w porównaniu do niektórych popularnych lokalizacji w Europie Zachodniej czy Ameryce Północnej. Ceny zakwaterowania, skipassów, jedzenia i innych usług są zazwyczaj bardziej przystępne, co czyni Gruzję atrakcyjnym miejscem dla osób podróżujących z mniejszym budżetem.

Jakie dokumenty są potrzebne na wjazd do Gruzji?

Aby wjechać do Gruzji, potrzebujesz ważnego paszportu lub innego aktualznego dokumentu podróży. Wymagany jest ważny paszport, który musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu. Bez względu na cel podróży możesz wjechać do Gruzji w ruchu bezwizowym oraz przebywać do 365 dni. Dodatkowo warto zabrać ze sobą gotówkę, kartę EKUZ oraz odpowiednie ubezpieczenie narciarskie, jeśli celem Twojej podrży do Gruzji jest szusowanie po okolicznych trasach narciarskich.

Ubezpiecz się na wyjazd do Gruzji

Czy EKUZ na narty do Gruzji wystarczy?

Być może wydaje Ci się, że podróżując do Europy, wystarczy mieć ze sobąEKUZ aby czuć się bezpiecznie. NIc bardziej mylnego. Chociaż karta zapewnia w razie nagłej choroby lub wypadku do skorzystania z pomocy lekarza, lub hospitalizacji za granicą, to pamiętaj że to nadal jest opieka na podstawowym poziomie. Za wszystkie dodatkowe usługi, konsultacje i zabiegi zapłacisz z własnej kieszeni, a warto mieć na uwadze, że leczenie za granicą jest zazwyczaj duż o droższe niż w Polsce. 

Czego nie zapewni EKUZ

Dlatego wybierając się do Gruzji, nie zapomnij o odpowiednim ubepzieczeniu narciarskim. Co to znaczy odpowiednie ubepzieczenie narciarskie? Takie, którego zakres ochrony dopasowany jest do Twoich planów, indywidualnej sytuacji i potrzeb. Najlepszym sposobem na dopasowanie polisy do sibie jest kalkulator ubepzieczeń narciarskich, zanim jednak przystąpisz do zakupu, pamiętaj aby ubepzieczenie zawierało konkretne elementy. 

Narciarstwo, podobnie jak inne sporty ekstremalne, wiąże się z ryzykiem urazów, a niektóre ośrodki narciarskie w Gruzji mogą mieć mniej rozwiniętą infrastrukturę medyczną . Ubezpieczenie narciarskie pokryje koszty leczenia, transportu medycznego, ewakuacji helikopterem w górach, a także zapewni ochronę na wypadek utraty lub kradzieży sprzętu narciarskiego - mówi Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń narciarskich w rankomat.pl

Ubezpieczenie narciarskie – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia

Bez względu na kraj, do którego wybieramy się na urlop należy zadbać o ubezpieczenie pozwalające nam na korzystanie z opieki medycznej z możliwie najmniejszymi kosztami leczenia. Jako że Gruzja nie należy do UE, EKUZ nie będzie nas obowiązywać. Jedynym sposobem na zabezpieczenie naszych finansów przed dodatkowymi kosztami związanymi z takim wyjazdem będzie zakup polisy turystycznej zawierającej ubezpieczenie kosztów leczenia. Każda polisa turystyczna zawiera takie świadczenia w podstawowym wariancie ubezpieczenia. Może ona jednak nie obejmować pomocy lekarskiej w kraju, który wybraliśmy ze względu na trwające tam zamieszki i zagrożenie wojną. Aby mieć ochronę na jego terytorium konieczne może okazać się wykupienie rozszerzonej wersji tego ubezpieczenia. Aby uzyskać potrzebną ochronę, przed zawarciem polisy należy poinformować ubezpieczyciela o naszych planach i wymaganiach.

2. Pomoc Assistance

Chcąc czuć się całkowicie bezpiecznie i wiedzieć, że w razie wypadku nie zostaniemy pozostawieni sami sobie, warto zatroszczyć się o Assistance w naszym ubezpieczeniu. Podobnie jak koszty leczenia, jest ono zwykle zawarte w podstawowym wariancie polisy turystycznej. Jego zakres zależy jednak od nas, bo możemy wybrać wersję podstawową lub rozszerzoną, która zapewni nam większy wachlarz usług oferowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele zapewniają zwykle pomoc w zakresie:
 

przekazania wiadomości ubezpieczyciel powiadomi wskazaną przez nas osobę o zajściu zdarzenia podczas naszego pobytu w Gruzji
powrotu do kraju gdy po wypadku nie będziemy w mogli wrócić do Polski ze względu na nasz stan zdrowia, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci transport sanitarny. Koszty takiego przewozu uzależnione są m. in. od odległości, jaką trzeba przebyć oraz środków transportu (karetka, śmigłowiec). Ich koszty mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdy jest w stanie zapłacić taki rachunek z własnej kieszeni
zastępczego kierowcy jeśli ze względu na zły stan zdrowia nie będziemy mogli poprowadzić własnego pojazdu, którym przyjechaliśmy, ubezpieczyciel zapewni zastępczego zawodowego kierowcę, który odwiezie nas do Polski
odwiedzin bliskiej osoby towarzystwo ubezpieczeniowe zapewni i opłaci transport osoby bliskiej poszkodowanemu, jeśli po wypadku jego życie będzie zagrożone i nie będzie on mógł wrócić do kraju lub konieczna będzie hospitalizacja trwająca dłużej niż 10 dni

źródło: materiały własne 

3. Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Planując uprawianie narciarstwa lub snowboardingu powinniśmy koniecznie posiadać ubezpieczenie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Nie jesteśmy bowiem w stanie stwierdzić, czy nie ulegniemy wypadkowi na kaukaskim stoku i nie będziemy potrzebowali pomocy ratownictwa górskiego. Większość osób z pewnością zdaje sobie już sprawę z tego, że taka akcja może zrujnować nasz domowy budżet. Minimalne koszty akcji ratowniczej wynoszą około 500 zł i rosną w zależności od tego, ilu ratowników będzie musiało wyruszyć, aby nam pomóc i jak długo będzie trwała taka akcja. Często przy ciężkich urazach i wypadkach w wysokich górach jedyną możliwością przetransportowania poszkodowanego do szpitala jest użycie śmigłowca. Ten jednak jest dosyć kosztowny, bo za godzinę jego pracy zapłacimy około 5 tys. zł.

4. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Nieświadomość zagrożenia lub po prostu zrządzenie losu może doprowadzić do sytuacji, w której ucierpimy na tyle, że wypadek ten uniemożliwi nam dalsze funkcjonowanie w takim stopniu, jak miało to miejsce do tej pory. Innymi słowy, jeśli doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu i nie będziemy mogli wykonywać naszego zawodu, towarzystwo ubezpieczeniowe opłaci leczenie i rehabilitację. Możemy także liczyć na rekompensatę za cierpienie i niedogodności spowodowane wypadkiem.

 ubezpieczenie na narty do Gruzjifot: pixabay.com
 

5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Narciarstwo należy do sportów podwyższonego ryzyka. Uprawiając je możemy wyrządzić krzywdę nie tylko sobie, ale też innym narciarzom korzystającym z tego samego stoku, co my. Poważne obrażenia, jakich doznają z naszej winy mogą uniemożliwić im dalsze cieszenie się urokami zimy, a nawet przykuć do szpitalnego łóżka. Wówczas będą mieli pełne prawo pociągnąć nas do odpowiedzialności i domagać się zadośćuczynienia za nieudany urlop, zwrotu kosztów leczenia lub opłacenia naprawy uszkodzonego sprzętu sportowego czy nawet kupna nowego. Dzięki ubezpieczeniu OC to nie my zapłacimy poszkodowanej przez nas osobie, a nasz ubezpieczyciel. 

Pamiętaj❗ W niektórych krajach ubezpieczenie OC na stoku jest obowiązkowe. 

6. Ubezpieczenie bagażu

Znawcy obyczajowości Gruzinów przestrzegają przed kradzieżami, o które nie trudno w zatłoczonych ośrodkach narciarskich czy nawet komunikacji miejskiej. Często wystarczy chwila nieuwagi, aby utracić naszą własność. Polisa ta chroni nasz bagaż zarówno przed zniszczeniem, zagubieniem, jak i kradzieżą. Posiadanie ubezpieczenia bagażu gwarantuje zwrot pieniędzy przeznaczonych na ich dokupienie. Ponadto źle skierowany bagaż zostanie zlokalizowany przez ubezpieczyciela i przesłany do miejsca, w którym aktualnie przebywamy. Jeśli jednak walizki zostaną nam skradzione, ubezpieczony zapłaci za utracone rzeczy na podstawie wystawionego przez gruzińską policję zaświadczenia.
 

Polisa dodpasowana do Twoich potrzeb 

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Gruzji?

Porównując koszt polisy narciaskiej do Gruzji, z kosztami leczenia za granicą - ubepzieczenie narciarskie to niewielki wydatek. Za kilka złotych dziennie zapewnioną masz ochronę oraz pokrycie kosztów leczenia na wypaek problematycznej sytaucji. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe  Koszty leczenia  Ratownictwo Sporty objęte polisą NNW             OC                                          
 AXA PARTNERS  200 00 zł  200 000 zł  ✔  114 20 000 zł  -

 31 zł 

(sprawdź cenę)

NATIONALE NEDERLANDE  80 000 zł  100 000 zł  ✔  60   -   - 

 37 zł 

(sprawdź cenę)

 SIGNAL IDUNA 91 596 zł

32 059 zł

 ✔  7  15 000 zł
 • OC: 274 789 zł
 • OC sportowe: 137 395 zł

 73 zł

(sprawdź cenę)

 

Proama  100 000 zł 100 000 zł  ✔  2 20 000 zł
 • OC: 100 000 zł
 • OC sportowe: 100 000 zł

 73 zł

(sprawdź cenę)

Wiener  274 789 zł  36 639 zł  ✔  - 20 000 zł
 • OC: 228 991 zł
 • OC sportowe: 228 991 zł

 120 zł

(sprawdź cenę)

 Generali  500 000 zł  500 000 zł  ✔  2 50 000 zł
 • OC: 250 000 zł
 • OC sportowe: 250 000 zł

 127 zł

(sprawdź cenę)

 

Posługując się kalkulatorem ubezpieczeń narciarskich mas gwarancję najlepiej dopasowanej polisy, Narzędzie pozowala skonfigurowac zakres ochony do planów, jakie masz zamiar realizować podczas wyjazdu,Twojego stanu zdrowia, indywidualnuch wymagań, a także możliwości. Narty w Grzuji mogą być doskonałą przygodą pod warunkiem, że zadbasz o to, aby podczas pobytu mieć zapewnioną odpowiednią ochronę - mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubepzieczeń narciarskich w rankomat.pl

Gdzie na narty w Gruzji?

W Gruzji znajdziesz doskonałe tereny to szusowania. Na kaukaskich stokach świetnie odnają się zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze. Dobre warunki śniegowe, unikatowa mieszanka klimatu dzięki położeniu w pasmie 5-tysięczników i działaniu  wilgotnego powietrza nadciągającego znad Morza Czarnego, wysokie góry i przyjemne trasy w otoczeniu lokalnych lasów coraz częściej skradają serca Europejczyków. 

Najpopularniejsze miejscówki na narty w Gruzji to:

 • Gudaur. Gudauri - prawziwa Perła w koronie Kaukazu - to jedno z najpopularniejszych miejsc do uprawiania narciarstwa w Gruzji. Położone na wysokości 2 200 metrów i oferuje różnorodne trasy narciarskie, w tym dla początkujących, zaawansowanych i ekspertów. Gudauri ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę, wliczając w to nowoczesne wyciągi i liczne hotele. W ośrodku znajduje się ciekawy snow-park, strefa dla dzieci, snow tubbing. Kurort ten jest czynny również w porze nocnej. Prawie 5 km tras posiada oświetlenie i wieczorem można również delektować się jazdą z widokiem na Kazbek.
   
 • Bakuriani. Urokliwe miasteczko położone w Górach Meschety na wysokości 1 700 metrów. Przeważają tu łatwe i średnio trudne  trasy narciarskie. Cześć tras jest dostępnych również wieczorem, w ramach jazdy nocnej. Jest popularnym miejscem zarówno dla samotnych narciarzy, jak i rodzin z dziećmi. Ośrodek oferuje różnorodne trasy narciarskie, a także inne atrakcje, takie jak sanki, snowboarding i łyżwiarstwo. 
   
 • Svaneti. Region Svaneti jest położony w gruzińskiej części Kaukazu i zapewnia nie tylko wspaniałe widoki, ale także doskonałe warunki narciarskie. Mestia, główne miasto regionu, posiada kilka ośrodków narciarskich, takich jak Hatsvali i Tetnuldi, gdzie można cieszyć się zjazdami na nartach w otoczeniu malowniczych gór. Region Górnej Swaneti od 1996 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. 
   
 • Goderdzi. Ośrodek narciarski Goderdzi znajduje się w górach Lesser Kaukaz, niedaleko gruzińskiej granicy z Turcją. Jest to stosunkowo nowy ośrodek narciarski, w którym znajdziesz różnorodne trasy, w tym dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Goderdzi słynie również z pięknych widoków i przyjaznej atmosfery

Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak dostać się z Polski do Gruzji?

  Najłatwiejszym i najszybszym sposobem podróży z Polski do Gruzji jest lot samolotem. Możesz skorzystać z bezpośrednich lotów z polskich lotnisk do międzynarodowych portów lotniczych w Gruzji, takich jak Tbilisi, Batumi lub Kutaisi. Loty te oferowane są przez różne linie lotnicze, w tym także tanie linie lotnicze. Trasa samochodem z Polski do Gruzji jest długa i może obejmować przejazd przez kilka krajów, takich jak Słowacja, Węgry, Chorwacja, Serbia, Bułgaria i Turcja. Należy pamiętać, że konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów, takich jak ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, ubezpieczenie i wizy tranzytowe lub dla poszczególnych krajów, przez które będzie prowadzić podróż.

 2. Czy ubezpieczenie narciarskie do Gruzji jest obowiązkowe?

  W Gruzji nie ma obowiązkowego ubezpieczenia narciarskiego dla wszystkich narciarzy, jest ono jednak zdecydowanie zalecane.

Podsumowanie

 1. Gruzja to państwo położone na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. 
 2. Teren kraju jest w większej części górzysty. 
 3. Na terytorium Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschód od Gór Suramskich. Ze względu na górzystość kraju klimat odznacza się silną piętrowością.
 4. EKUZ na narty do Grzuji to zdecydowanie za mało.
 5. Ubezpievczenie narcaisrkie do Grzuji to koszt kilku złotych dziennie. 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa