Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Wyjeżdżam do Rosji - jak się przygotować?

Rosja

Zwykle, planując urlop na nartach za granicą, wybieramy któryś z zachodnioeuropejskich kurortów. Popularne są zwłaszcza Szwajcarskie stoki, ale Polacy często wybierają także Francję, Austrię i Czechy. Podróże za naszą wschodnią granicą są raczej rzadkością. Zdarza się jednak, że narciarze, chcąc zmierzyć się z jeszcze dziką naturą Kaukazu, wybierają jazdę na nartach w rosyjskich górach. Z uwagi na teren, w jakim przyjdzie nam szusować i inne czynniki, jakie wpływają na nasze zdrowie podczas uprawiania narciarstwa czy snowboardingu, warto się zabezpieczyć przed ewentualnymi zdarzeniami losowymi i wykupić polisę turystyczną, która zapewni nam właściwą ochronę. Z racji tego, że Rosja swoim obszarem sięga dwóch kontynentów, należy sprawdzić w OWU, czy ubezpieczenie, które nas interesuje obejmuje także wypadki na terytorium tego państwa.

Ubezpieczenie narciarskie – co powinna zawierać kompleksowa ochrona?

Sprawdź oferty towarzystw

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia

Jak wiadomo, już zwykła wizyta u lekarza za granicą wymaga uiszczenia przez nas opłaty w wysokości obowiązującej w państwie, w którym przebywamy. Bez odpowiednich uprawnień poświadczonych dokumentami w razie wypadku lub choroby będziemy zmuszeni zapłacić za pomoc medyczną bez względu na to czy leczymy się w prywatnej, czy w publicznej jednostce. Rosja, w razie nagłych wypadków i chorób, zapewnia Polakom bezpłatną opiekę medyczną. Jednak stan zdrowia, który wymaga dłuższego leczenia i skomplikowanych operacji czy badań, niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe. Każdy pacjent będzie musiał zapłacić nie tylko za pobyt w szpitalu czy wykonane badanie, ale także za drogie lekarstwa, niezbędne do przebycia pełnej kuracji.

2. Pomoc Assistance

Odwiedzając kraje wschodnie warto pamiętać o dodatkowym wsparciu, które uzyskamy po wykupieniu ubezpieczenia Assistance. W ramach tej polisy ubezpieczyciel zapewnia pomoc m.in. w postaci:

całodobowej infolinii której numer otrzymamy od ubezpieczyciela. W ten sposób możemy zgłosić wypadek i zawiadomić Centrum Obsługi Klienta o potrzebie wsparcia ze strony towarzystwa
pomocy tłumacza gdy będziemy mieli trudności w porozumieniu się z służbami porządkowymi lub lekarzem
ratownictwa jeśli nie będziemy w stanie sami opuścić stoku narciarskiego
transportu chorego do Polski który zostanie zorganizowany i opłacony przez ubezpieczyciela, jeśli w wyniku wypadku na stoku stracimy możliwość samodzielnego podróżowania

źródło: materiały własne

Zakres świadczeń proponowanych przez ubezpieczycieli jest bardzo szeroki. To, na które z nich będziemy mogli liczyć podczas urlopu w Rosji zależy od wariantu, na który się zdecydujemy (podstawowy lub rozszerzony).

3. Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Wbrew pozorom, narciarstwo i snowboarding należą do tych dyscyplin sportowych, których uprawianie niesie duże ryzyko urazu. Może on być na tyle poważny, że nie będziemy w stanie o własnych siłach opuścić stoku lub nabawimy się go w wyniku zejścia lawiny. Wówczas nieoceniona okaże się pomoc ratownictwa górskiego, które rozpocznie akcję poszukiwawczą, udzieli nam doraźnej pomocy medycznej oraz przetransportuje do najbliższego szpitala. Każda z tych rodzajów pomocy zostanie wyceniona na niemałą sumę. Łącznie możemy zostać obarczeni rachunkiem nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Największą część stanowią zwykle koszty transportu, jeśli musi się on odbyć za pomocą helikoptera. Godzina pracy takiej maszyny wyceniana jest na około 5 tys. zł. Trzeba wiedzieć, że za granicą akcje ratownictwa górskiego opłaca osoba poszkodowana.

ubezpieczenie na narty do Rosjifot: pixabay.com

4. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Na stokach narciarskich nie trudno o wypadek. Narciarstwo i snowboarding należą bowiem do grupy najbardziej kontuzyjnych sportów. Jeśli więc złamiemy rękę albo nogę podczas szusowania, z pewnością będziemy potrzebowali pomocy medycznej. Może być ona jednak dosyć kosztowna. Z ubezpieczeniem narciarskim możemy jeździć spokojnie. Leczenie i ewentualna rehabilitacja zostaną pokryte z ubezpieczenia. W przypadku poważniejszych schorzeń ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę nasze cierpienie związane z gojeniem się urazów i wypłacić nam zadośćuczynienie.

    Wybierz polisę narciarską

5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Bez względu na to, gdzie uprawiamy narciarstwo, nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wypadkami. Często oprócz nas samych w wypadku może zostać poszkodowany inny narciarz. Jeśli to my jesteśmy sprawcami kolizji, musimy wziąć odpowiedzialność za szkody, jakich doznał poszkodowany. Mogą one dotyczyć zarówno sprzętu narciarskiego, jak i zdrowa tej osoby. Wówczas musimy liczyć się z tym, że zostaniemy obciążeni kosztami naprawy zniszczonych nart oraz opłatami za leczenie i rehabilitację. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego zabezpieczenia w postaci polisy OC, będziemy zobowiązani do zapłacenia tych rachunków z własnej kieszeni. Gdy jednak postanowimy wykupić polisę narciarską zawierającą tego typu ochronę, odpowiedzialność finansowa za spowodowane przez nas szkody przechodzi na ubezpieczyciela.

Wyjazd na narty do Rosjiźródło: materiały własne

Gdzie na narty w Rosji?

  • Krasnaja Polana – największy kompleks narciarski w Rosji. Znajduje się w górach Kaukazu na wysokości między 540 m. n.p.m. a 2320 m. n.p.m. Dla narciarzy wybudowano tu 21 wyciągów narciarskich. Część z nich może być przeznaczona do rozgrywania zawodów sportowych. To znakomity teren do praktykowania freeridu i helisiingu.
  • Puxtolova Gora – znajduje się niedaleko Zielenogorska. To prawdziwy raj dla fanów sportów zimowych. Do dyspozycji turystów oddano tu lodowisko, nowoczesne wyciągi oraz trasy zjazdowe. Na terenie ośrodka mamy możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego i snowboardowego.
  • Aikuai –ośrodek znajdujący się w północnej Rosji. Posiada dwa wyciągi i tylko 550 m tras zjazdowych, ale jest niezwykle uroczym miejscem. Dzięki lasami otaczającymi stok, narciarze nie są narażeni na działania tamtejszego wiatru.

 

Redakcja portalu:

polisa narciarska

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa