Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Narty, deska snowboardowa, a do tego buty, kijki, kask i odpowiednia odzież – to koszt liczony w tysiącach złotych. Jeśli ktoś decyduje się na taki wydatek, żeby móc oddawać się swojej zimowej pasji, z pewnością chciałby, aby jego sprzęt sportowy służył mu jak najdłużej i pilnuje go jak oka w głowie. Nie zawsze jednak mamy wpływ na to, co stanie się z naszą własnością, bo może ona ulec zniszczeniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub zostać skradziona.

Po takim zajściu nie każdego stać na kupno nowego wyposażenia snowboardowego lub narciarskiego. Dlatego właśnie przed wyjazdem na narty dobrze jest wykupić ubezpieczenie chroniące nas nie tylko przed kosztami leczenia czy ratownictwa górskiego, ale także przed kosztami związanymi z naprawą lub kupnem nowego sprzętu sportowego. Co jednak ubezpieczyciele rozumieją przez sprzęt sportowy?

sprzęt sportowyźródło: materiały własne

Tak powyższe pojęcie definiuje TU AXA. Niektórzy ubezpieczyciele w pojęciu tym zawierają także kaski, gogle i odzież sportową. Informacje o tym, co należy do sprzętu sportowego znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego towarzystwa. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy koniecznie zapoznać się z tym dokumentem.

Ubezpiecz sprzęt sportowy

Jakie zdarzenia objęte są taką polisą?

Ubezpieczyciele obejmują ochroną ubezpieczeniową sprzęt sportowy na wypadek zniszczenia, zgubienia lub kradzieży. Jeśli więc w wyniku nieszczęśliwego wypadku na stoku narty ubezpieczonego połamią się lub będą w stanie, który uniemożliwia dalsze ich użytkowanie, może on liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Otrzyma wówczas pomoc w postaci:

zwrotu kosztów naprawy, jeśli taka będzie możliwa (aby otrzymać odszkodowania potrzebujemy rachunku wystawionego przez osobę, która naprawiała sprzęt)
zwrotu pieniędzy za sprzęt, którego nie da się naprawić, z uwzględnieniem stopnia jego zużycia lub wieku (5%, 10% lub 15% wartości nowego sprzętu). Franszyza taka dotyczy także kradzieży sprzętu
zwrotu pieniędzy w sumie równej aktualnej wartości tego sprzętu na rynku

źródło: materiały własne

Ograniczenia odpowiedzialności

Pieniądze możemy otrzymać także za zaginiony lub skradziony sprzęt sportowy. Tu jednak ubezpieczyciele wprowadzili pewne ograniczenia, które zwalniają ich z obowiązku wypłacania odszkodowania w przypadku, kiedy utrata własności ubezpieczonego spowodowana była jego niedopatrzeniem, np. pozostawieniem nart przed restauracją lub toaletą. W umowie zawarta jest informacja, że aby otrzymać rekompensatę w ramach polisy, do kradzieży powinno dojść w obecności właściciela sprzętu lub osoby, która sprawuje nad nim nadzór. Określono jednak kilka wyjątków od tej reguły. Mimo nieobecności, ubezpieczonemu zostanie wypłacone odszkodowanie, jeśli:

sprzęt skradziono z miejsca zakwaterowania ubezpieczonego, zamkniętego na klucz
sprzęt skradziono z przechowalni bagażu w hotelu lub na dworcu, gdzie narciarz zostawił swoją własność za pokwitowaniem
turysta stracił sprzęt powierzając go zawodowemu przewoźnikowi za pokwitowaniem i zaginął on podczas transportu
sprzęt zaginął w momencie niedyspozycji ubezpieczonego, np. gdy stracił on przytomność i nie mógł sprawować opieki nad swoją własnością

 źródło: materiały własne 

Dopasuj najlepszą dla Ciebie polisę 

Przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem należy zwrócić uwagę na to, czy ochrona ubezpieczeniowa zadziała, podczas jazdy na nartach w sposób amatorski albo ekstremalny. Wiedząc, że zabezpieczeni przed ryzykiem związanym z takim typem jazdy będzie potrzebne, należy wykupić rozszerzenie o uprawianie zimowych sportów amatorskich i ekstremalnych. Nie wszystkie towarzystwa bowiem obejmują ochroną taki sposób uprawiania narciarstwa i snowboardingu.

Redakcja portalu:

Redakcja portalu polisa narciarska

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa