Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Poszkodowany na nartach - jakie ubezpieczenie mnie zabezpieczy?

Narty tylko zimą? Otóż nie! Amatorzy sportów zimowych nie muszą czekać od sezonu do sezonu, by poszusować na stoku. Mogą się wybrać w kilka miejsc zarówno w Europie, jak też w Nowej Zelandii, gdzie pomimo ocieplenia klimatu warunki do jazdy są całkiem dobre. Muszą jednak pamiętać o dobrym ubezpieczeniu, by w razie upadku, wypadku, czy z powodu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności otrzymać niezbędną pomoc.

polisa narciarska

    Wybierz polisę na wyjazd

Wybierając się na szusowanie na stoku nie myślimy o tym, że może nam się coś przytrafić. Wierzymy, że jesteśmy „niezniszczalni” i nieszczęśliwe wypadki zdarzają się innym, ale nie nam. Takie myślenie jest błędne i musimy sobie uświadomić, że wypadku nie przewidzimy. I w myśl staropolskiego przysłowia „przezorny zawsze ubezpieczony” powinniśmy ubezpieczyć się na wszelką i każdą ewentualność.

By czuć się bezpiecznie… 

Gdy już jesteśmy na stoku i ogarnięci szałem narciarskim popisujemy się przed znajomymi, albo po prostu lubimy czuć smak adrenaliny, możemy doznać urazów, spowodować kolizję, a nawet stać się uczestnikiem wypadku spowodowanego przez innego (może mniej doświadczonego) narciarza. Wówczas często zachodzi potrzeba skorzystania ze świadczeń ratowników medycznych. Jakie ubezpieczenie wybrać, by za udzieloną pomoc nie ponieść wysokich kosztów? 

EKUZ

Jeżeli jedziemy na lodowce do Austrii, Francji czy Szwajcarii możemy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która upoważnia do skorzystania z pomocy medycznej w krajach UE lub EFTA. Warto jednak wiedzieć jaki zakres ma ta karta oraz w jakich sytuacjach i gdzie będzie obowiązywała.

EKUZ:

  • Działa wyłącznie na terenie 28 krajów Unii Europejskiej oraz w 4 państwach członkowskich EFTA.
  • Obejmuje zasięgiem terytoria francuskie: Gwadelupę, Martynikę, Reunion i Gujanę Francuską; terytoria portugalskie: Azory i Maderę; oraz terytoria hiszpańskie: Majorkę, Minorkę, Ibizę i Wyspy Kanaryjskie.
  • Działa wyłącznie w publicznych placówkach medycznych, za świadczenia uzyskane w prywatnym gabinecie lub szpitalu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.
  • Upoważnia do skorzystania ze świadczeń medycznych, ale w sytuacjach, gdy taka pomoc jest konieczna.
  • Działa na zasadach obowiązujących w kraju pobytu, oznacza to, że jeżeli w danym państwie obowiązuje system współpłacenia przez pacjenta, to posiadacz EKUZ również będzie musiał dopłacić do udzielonego świadczenia medycznego.
  • Nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski.
  • Skorzystać z karty mogą wyłącznie osoby ubezpieczone w NFZ.

 

Polisa narciarska

Alternatywą dla EKUZ jest prywatna polisa narciarska. Zaletą tego ubezpieczenia jest brak ograniczeń terytorialnych oraz to, że nie podlega ono przepisom kraju pobytu. Oznacza to, że zapewnia pokrycie kosztów leczenia bez względu na status placówki. Ponadto, polisę można rozszerzyć o NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego oraz odpowiedzialności cywilnej (OC).

Wybierając polisę narciarską przez naszą porównywarkę należy pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego pola dotyczącego uprawiania sportu. W sytuacji, jeżeli jadąc na narty tego nie zaznaczymy, a na stoku doznamy kontuzji, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.

Podstawowa wersja ubezpieczenia zapewnia pokrycie kosztów leczenia oraz assistance informacyjne i organizacyjne.

kup polisę

Wyłączenia

Decydując się na ubezpieczenie narciarskie warto również zapoznać się z Ogólnymi Warunkami wybranej polisy, są tam bowiem zapisane sytuacje, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Oznacza to, że jeżeli na stoku przytrafi się nam zdarzenie, które w OWU jest wyłączone – nie otrzymamy odszkodowania za powstałą szkodę.

Kiedy i w jakich sytuacjach nie otrzymamy odszkodowania:

  • Za skradziony sprzęt pozostawiony bez opieki;
  • Za spowodowanie kolizji, wypadku pod wpływem alkoholu;
  • Tylko rzeczywiste zagrożenie życia zobowiązuje ubezpieczyciela do pokrycia kosztów leczenia czy ratownictwa.
  • Koszty leczenia obejmują choroby wymienione w OWU.

 

Gdzie wybrać się latem na narty?

Zatem gdzie na narty latem? Poniżej przedstawiamy kilka popularnych alpejskich ośrodków narciarskich.

  • Austria, lodowiec Hintertux,
  • Austria, lodowiec Dachsten,
  • Włochy, lodowiec Hochjoch,
  • Szwajcaria, Matterhorn Glacier Paradise,
  • Szwajcaria, Zermatt,
  • Szwajcaria, Saas Fee,
  • Francja, lodowiec Grande Motte,
  • Francja, lodowiec Girose i Mont de Lans,
  • Francja, Tignes.

Nieważne, gdzie się wybieramy, ważne, by mieć świadomość tego, że w razie jakiegokolwiek wypadku jesteśmy ubezpieczeni.

    Ubezpiecz się teraz

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa