Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Ubezpieczenie studenckiego wyjazdu narciarskiego i snowboard

wyjazd studencki na narty i snowboard a ubezpieczenie

Wyjazd studencki na narty lub snowboard to świetny pomysł na spędzenie przerwy po zimowej sesji. Na szczęście w dzisiejszych czasach taki wyjazd można zorganizować budżetowo, nie rezygnując przy tym ze zbyt wielu atrakcji. Podpowiadamy, gdzie można wyjechać na studencki wyjazd oraz jakie atrakcje przewidują poszczególne kurorty. Przedstawiamy też kilka propozycji dla fanów sportów ekstremalnych i przypominamy o ważnym elemencie każdej zimowej podróży – ubezpieczeniu narciarskim.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Budżetowe kierunki narciarskie, czyli gdzie na studencki wyjazd

 

Studenci na zimowy wyjazd zazwyczaj nie chcą wydawać zbyt dużo. Bez względu na to, czy zorganizujemy wyjazd samodzielnie, czy zdecydujemy się na wypoczynek zorganizowany przez studenckie biuro podróży, najlepiej wybrać kierunek położony niedaleko polskiej granicy. Dzięki temu znacznie zminimalizujmy koszty dojazdu, które stanowią ważną część całości wydatków.

Polecane kurorty, które nie powinny nadwyrężyć studenckiego budżetu, to:

  • Harrachov, Czechy. Duży, znany i pełen atrakcji ośrodek czeski, położony zaledwie 4 km od polskiej granicy.
  • Szpindlerowy Młyn, Czechy. Kolejna propozycja naszych południowych sąsiadów – ok. 60 km od Szklarskiej Poręby.
  • Tatrzańska Łomnica, Słowacja. Największy ośrodek narciarski w słowackich Tatrach. Od granicy polskiej oddalony o ok. 30 km.
  • Jasna-Chopok, Słowacja. Bardzo duży ośrodek sportów zimowych na Słowacji. Funkcjonuje od grudnia aż do końca kwietnia. Od polskiej granicy dzieli go jedynie ok. 1,5 h drogi samochodem.
  • Schaldming Dachstein, Austria. Propozycja dla studentów, którzy chcą poszusować w Alpach. To najbliższy polskiej granicy duży kurort austriacki. Od polskiej granicy w Gorzyczkach dzieli go ok. 600 km.

Imprezy na stokach i festiwale w kurortach narciarskich – czy warto brać w nich udział?

W niemal każdym większym kurorcie czeskim, słowackim, czy austriackim, można bawić się w licznych dyskotekach, barach i restauracjach. Na prawie każdym stoku europejskim na zakończenie dnia na narciarzy czeka grzane wino i lokalne przysmaki. Imprezy w stylu après–ski – nierzadko z tańcami pod gołym niebem –  to standard większości dużych kurortów. To kwintesencja zimowych wyjazdów studenckich. Zdecydowanie warto brać w nich udział i poczuć zimowy klimat  –  stosując się oczywiście do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Popularne kurorty narciarskie, także te położne w niewielkiej odległości od polskiej granicy, zimą organizują festiwale zimowe. Można być w nich udział czynnie lub jedynie obserwować. To ciekawe urozmaicenie dla dni spędzonych na stoku. Bilety wstępu na tego typu wydarzenia w Czechach lub na Słowacji powinny zmieścić się w studenckim budżecie.

Najpopularniejszą imprezą na pobliskiej Słowacji jest Zimowa Uniwersjada – multidyscyplinarne zawody sportowe, które odbywają się co dwa lata. Kolejnym ciekawym wydarzeniem w Tatrach Wysokich są Tatry Ice Master. W trakcie tego festiwalu można podziwiać artystyczne rzeźby z lodu. Ma miejsce również wiele atrakcji towarzyszących.

Czechy także mają sporo do zaoferowania. Amatorzy narciarstwa biegowego mogą spróbować swoich sił w Izerska 50 – zawodach narciarstwa biegowego, będących częścią ligi światowej biegów długodystansowych Wordloppet. W Szpindlerowym Młynie można natomiast wziąć udział w... zawodach rowerowych. To idealna propozycja dla fanów nietypowych sportów, którzy chcą spróbować swoich sił w jeździe po ośnieżonych zboczach na rowerach górskich.

Nie tylko narty, czyli sporty ekstremalne dla studenta

Jazda na nartach i snowboardzie oraz imprezy après–ski to nie wszystko, co może robić student na stoku. Wielu młodych ludzi decyduje się na spróbowanie zimowych sportów ekstremalnych oraz sportów poza stokiem. To świetny sposób na dostarczenie sobie dodatkowej dawki adrenaliny i doładowanie pozytywną energią – oczywiście najlepiej pod czujnym okiem instruktora.

Do najchętniej wybieranych należą:

  • Freeskiing. Dyscyplina dla nieustraszonych. Polega na wykonywaniu skoków na specjalnych skoczniach, wykonywaniu salt i obrotów w powietrzu oraz ślizgów po poręczach.
  • Heliskiing. Ekstremalne zjazdy po stokach, które znajdują się poza trasami. Transport śmiałków obywa się helikopterem (!). Możliwy tylko pod opieką licencjonowanych przewodników.
  • Jazda skibobem. Propozycja dla studentów, którzy chcą spróbować jazdy na nietypowym pojeździe, będącym połączeniem nart i roweru.
  • Snowkiting. Zimowa wersja kitesurfingu. Łączy narty lub deskę snowboardową ze specjalnym latawcem, tzw. latawcem pociągowym. Można go uprawiać jedynie na dużych, otwartych przestrzeniach.
  • Icebiking. Jazda rowerem po lodzie przy wykorzystaniu roweru wyposażonego w opony z kolcami i łańcuchy.

Jak wybrać ubezpieczenie na studencki wyjazd narciarski?

Zakup ubezpieczenia na zimowy wypoczynek powinien być jednym z pierwszych kroków w przygotowaniach do studenckiego wyjazdu. Dobra polisa ubezpieczeniowa uchroni studenta przed koniecznością pokrycia niespodziewanych wydatków.

Ubezpieczenie na wyjazd studencki na narty lub snowboard powinno zawierać:

  • Koszty leczenia i ratownictwa. Jeśli dojdzie do wypadku, ubezpieczyciel pokryje koszty akcji ratowniczych i leczenia studenta – w tym także w placówkach prywatnych. Aktualnie wiele ofert zapewnia również pokrycie kosztów leczenia na skutek zachorowania na COVID-19.
  • NNW. Dzięki ubezpieczeniu NNW student, który na skutek nieszczęśliwego wypadku na stoku, dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu, może liczyć na wypłatę odszkodowania.
  • OC w życiu prywatnym. Uchroni studenta przed koniecznością pokrycia kosztów, jeśli na stoku wyrządzi szkodę innej osobie.
  • Assistance. To praktyczna pomoc, która w razie kryzysowych sytuacji, umożliwia telefoniczne skontaktowanie się np. z prawnikiem.

Oprócz tego ubezpieczenie na wyjazd studencki można rozszerzyć o:

  • Sporty ekstremalne. Zwykle w podstawowym zakresie ubezpieczenia zawiera się wyłącznie jazda na nartach po wyznaczonych trasach. Jeśli zamierzamy jeździć poza trasami, uprawiać freeride, freeskiing czy heliskiing, trzeba rozszerzyć ochronę o sporty ekstremalne. Szczegóły i lista sportów, które dane towarzystwo uważa za ekstremalne, znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
  • Klauzulę alkoholową. Dzięki niej ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia oraz wypłaci odszkodowanie z NNW, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie po spożyciu szklanki grzanego wina.
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego i ubzpieczenie bagażu. Niezbędne, jeśli zabieramy cenne przedmioty.

 

    Porównaj ceny ubezpieczeń na narty

 

Studencki wyjazd powinien być pełen wrażeń, ale przede wszystkim – powinien być bezpieczny. Bezpieczeństwo zwiększy przede wszystkim odpowiednia polisa ubezpieczeniowa. Udanego szusowania!

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wróć Porównaj oferty!
Redakcja
Redakcja
Zespół specjalistów do spraw contentu, tworzący treści z zakresu ubezpieczeń turystycznych. Zapaleni podróżnicy, dociekliwi redaktorzy, znawcy największych tajemnic OWU. Gotowi do pomocy w wyborze najlepszego ubezpieczenia, a także celu podróży i środka transportu. Doskonale wiedzą, jak przygotować się do każdego wyjazdu i co zrobić, aby był on przyjemny i bezpieczny.
Ubezpieczenie narciarskie - Europa Ubezpieczenie narciarskie - Generali Ubezpieczenie narciarskie - Signal Iduna Ubezpieczenie narciarskie - Warta Ubezpieczenie narciarskie - Axa Partners Ubezpieczenie narciarskie - Uniqa